• YARIM ALTIN
  8.530,00
  % -0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6045
  % 0,39
 • € EURO
  34,8167
  % 0,22
 • £ POUND
  40,5897
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,5027
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3498
  % 0,98
 • BITCOIN/TL
  2117677,548
  % 4,00
 • BIST 100
  9.508,30
  % -0,17
Reklam
Reklam

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?
Reklam

Altın hesabı, ülkemizde hem geleneksel hem de modern olarak oldukça tercih edilen bir yatırım türüdür. Bu sebeple altının değeri bireyler açısından fiyatı ne olursa olsun fazladır. Bununla birlikte ülkemizde bulunan altın rezervinin ‘yastık altı’ olarak adlandırılan tasarruf şekliyle hane halkı tarafından tutulduğunu söylemek mümkündür. Ancak yaşanabilecek hırsızlık, kaybetme veya doğal afet durumunda hane halklarını evde tuttuğu altınlarını kaybedebilmekte veya zorunlu şartlarda bırakmak durumunda kalabilmektedir.

Bu tarz durumların yaşanmaması ve bankaların altın hesabı konusunda kendilerini geliştirmesi, altın üzerinden birikim veya yatırım yapan hane halklarının son günlerde dikkatini çekmiş durumda. Bununla birlikte çokça altın hesabı nasıl açılır? Soruları da gündemi meşgul etmekte. Bankalar tarafından altın birikimi veya yatırımı yapan kişilerin ‘yastık altı’ birikim yapmaması amacıyla vadeli veya vadesiz olarak hizmetler sunulmaktadır.

Altın hesabı açmak isteyen kişiler bankalar tarafından, tercihlerine göre yönlendirilmektedir. Bu tercihler kişilerin altın madenini nasıl yönlendireceği, ne tür bir yatırım yapacağı veya ne kadar süreyle birikim yapacağı doğrultusunda değişebilmektedir. Altın ve diğer değerli madenle bankalar üzerinden birikim ve yatırım yapmak isteyen kişiler, banka kuralları doğrultusunda vadeli veya vadesiz hesap açılışına tabii tutulur.

Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, geniş bir çerçeveden bakıldığında normal vadeli birikim hesaplarıyla eş değerdir. Bankaya yatırdığınız altınlar, bankaların dönemsel olarak belirlediği faiz oranlarına tabii tutulur ve bankadaki altının değeri bu faiz oranlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak her ne kadar diğer vadeli hesaplara eş değerlik gösterse de altın vadeli hesabının diğer vadeli hesaplardan ayrılan önemli bir maddesi bulunmaktadır. Bu maddesi ise şudur;

Altın kendi piyasasına sahip bir değerli maden olarak görülmektedir. Bu sebeple vadeli altın hesabı açılıp bu hesaba altın aktarıldığında, altın madeni hem faiz oranlarına hem de piyasadaki altın fiyatları artışına göre kazandırmaktadır. Tabi ki altın fiyatlarının düşmesiyle birlikte bankadaki altın hesabınız değer kaybedecektir. Ancak altın hesabının aynı zamanda faiz oranından değer kazanması, ‘yastık altı’ birikimden her türlü karlı olmaktadır.

Vadesiz altın hesabı ise altın madeninizi gelir vergisi ödemeden alış satış fiyatlarıyla yatırım yapmanızı sağlamaktadır. Vadesiz hesap açılışı, vadeli hesap açılışına göre daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda normal vadesiz hesabınız üzerinden vadesiz altın birikimi yapabilir, alış satış fiyatlarını takip edip kazanç sağlayabilirsiniz.

Bankalardan vadeli veya vadesiz altın hesabı açmak isteyen vatandaşların öncelikle bankalara altın hesabı açma konusunda başvurması gerekmektedir. Başvuru esnasında bankalar sizden kişisel bilgilerinizi ve bazı gerekli dokümanları isteyecektir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde tüm belgeleri tamamladıktan sonra altın hesabı açılışı yapabilirsiniz. Altın hesabı açmak isteyen kişilerin başvurmadan önce bankanın sunduğu şartları yerine getirebilir olması gerekmektedir. Bu şartlar ise şöyledir;

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Vadeli altın hesabı açılışı için en az 10 gr altına sahip olmak. (Bazı bankalar için geçerli.)
 • Hesap açılacak bankadan herhangi bir yasal takip olmaması.
 • Hesap açılacak bankada gecikmiş kredi kartı borcu veya kredi borcu olmaması.
 • Hukuken tüzel bir kişilik olmak.
 • Tüm bu şartları yerine getirebilir durumdaysanız, bankaların sunduğu altın hesabı açma hizmeti kanallarından vadeli veya vadesiz altın hesabı açılışı başvurusu yapabilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Bozdurulur?

Altın hesabınızda bulunan, altın madenlerini istediğiniz her zaman uygulamalar veya banka şubelerinden bozdurabilirsiniz. Bankalar altın madenini bozdururken o anki alış satış fiyatları üzerinden altınınıza işlem uygular ve bu doğrultuda altınınız piyasa değerinden veya piyasa değerine çok yakın bir değerden bozulmuş olur.

Altın Hesabı Nasıl Değerlenir?

Altın hesabının değerlenmesi konusu, bir yatırım mevzuatıdır. Bu durumda altın hesabının değerlenmesi aslında kişilerin altın piyasasını takip etmesiyle birebir bağlantılıdır. Altın piyasasının değerlendiği bir zamanda altınınızı çekebilir daha sonra satabilirsiniz. Elde ettiğiniz parayla altının düşmesini bekleyebilir ve daha düşük fiyatla alarak karınızı arttırabilirsiniz. Bu durumda bir alış satış işlemi uygularsınız. İkinci olarak altın madenini normal bir para birimi olarak görüp bankaların uyguladığı faiz oranlarıyla uzun dönemde değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl İşler?

Altın madeni, değerli madenler kategorisinde bulunmakta ve kendi piyasası olan bir yatırım aracıdır. Aynı zamanda ülkelerin ekonomik rezervlerinin ölçüldüğü bir ekonomik araç ve ülkelerin zenginliğini belirleyen bir para politikası aracıdır. Bu sebeple altın madeni uzun dönem ve kısa dönem yatırıma oldukça uygun olmakta ve alış-satış fiyatlarındaki sürekli değişim kişilere ekstra bir gelir sağlamaktadır.

Altın hesabınızdaki, altın madeni bankanın uyguladığı faiz oranları doğrultusunda sürekli bir değer artışına tabii tutulur. Aynı zamanda bankaların piyasa takibi sonucu oluşturduğu alış ve satış fiyatlarını takiben değer kazanabilir veya kaybedebilir. Altın hesabı işlenişinde, kişiler bankadaki değerli madenleri istediği zaman hesabından çekebilir veya dilediği gibi bankalara daha fazla altın madeni yatırımı yapabilirler.

Reklam
YORUMLAR YAZ