• YARIM ALTIN
  8.551,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6023
  % 0,39
 • € EURO
  34,7932
  % 0,16
 • £ POUND
  40,6293
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3499
  % 1,00
 • /TL
  %
 • BIST 100
  9.469,48
  % -0,58
Reklam
Reklam

ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?
Reklam

ATM, bankaların otomatik vezne makinesidir. Para çekme, para yatırma, para gönderme gibi işlemleri yapmak için kullanılan bu makineler, kart ile çalışmaktadır. Kredi kartlarında olduğu gibi kişisel bilgilerin yer aldığı bu kartlar uygun bankaların ATM’lerinde işlem yapmaktadır. Ancak zaman zaman işlemler sırasında ya da işlemlerden sonra makine kartı iade etmemektedir. Kart yutması olarak isimlendirilen bu durum farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Sebeplerine göre yapılması gerekenler de değişmektedir. Bu yazıda sebeplerine göre ATM kartı yuttu ne yapmalıyım, sorusunun cevabını vereceğiz.

ATM Neden Kart Yutar?

ATM’ler kartları farklı sebepler ile yutup geri vermemektedir. Bu sebeplerden ilki kartın son kullanma tarihinin geçmiş olmasıdır. Banka kartlarının ön kısımlarında ay ve yıl olarak son kullanım tarihi bulunmaktadır. Kartlar bu tarihe kadar kullanılıp sonrasında yenisi ile değiştirilmelidir. Son kullanma tarihi geçtiği halde kart bankamatiğe takıldığında geri iade edilmez. Bunun için yapılması gereken bir işlem yoktur. Genel olarak bankalar son kullanma tarihi geçmeye yakın yeni kartı göndermektedir. Yeni kart ile bir sonraki işlemlere devam edilir. Ancak tarihi geçmiş olan kartın yenisi elinize ulaşmamışsa durum ile ilgili bankaya bilgi verip kart talep edebilirsiniz.

ATM Kartı Geri Vermedi

Kartın yutulma ve geri verilmeme sebeplerinden bir diğeri ise teknik arızalardır. Her teknolojik alet gibi ATM’lerde de zaman zaman arıza oluşmaktadır. Bu durumda aletler kartı yutup geri vermeyebilir. Bankamatik eğer bir banka şubesine bağlı ise banka çalışanlarına durumu izah edip kartı geri alabilirsiniz. Ancak tek başına bağımsız bir bankamatikse bu durumda şubeyi arayıp kartınızın iptal edilmesini talep edebilirsiniz. İptal edilen kartın yerine yenisi gelene kadar işlemleri şubelerden yapabilirsiniz. Kartın iptali için talimatı mutlaka ATM önünden ayrılmadan, hemen o an yapmanız önemlidir.

Şifremi Yanlış Girince ATM Kartımı Yuttu

Bankamatik kartının yutulması bazen de kişisel hatalardan kaynaklanmaktadır. Kartı makineye taktıktan sonra kişinin sadece kendisinin bildiği bir şifre istemektedir. Bu şifre üst üste üç kere yanlış girildiğinde kart makine tarafından geri iade edilmez. Başınıza böyle bir durum geldiğinde banka ile iletişime geçerek durumu anlatmanız gerekir. Bankanız size yeni kart çıkarmak ya da kartınızı ulaştırmak konusunda gerekli bilgileri verecektir. Kartınız elinize ulaşana kadar işlemleri banka şubelerinden yapmaya devam edebilirsiniz.

ATM Neden Karta El Koyar?

Bankamatiğin kartı yutmasının bir diğer sebebi de kartın borçlarından dolayı iptal olmasıdır. Bu durumda ATM kartı kullanım dışı olduğundan geri iade etmez. Yine bankanız ile iletişime geçerek borcunuzu ödeyebilir ve yeni kart talep edebilirsiniz. Bankanın size yeni kart göndermesi için mutlaka ödeme yapmanız gerekir. Ödemeler konusunda da yine bankanız ile iletişime geçmeniz gerekir.

ATM Kartı Yuttu

ATM’nin kart yutmasının bir diğer sebebi de hakkında kayıp ya da çalıntı ihbarı bulunmasıdır. Çok nadiren karşılaşılan bu durumda kart başkasının kullanmaması için iptal olur. Kullanıma kapalı olan kartı bir makineye taktığınızda bunu algılar ve size geri vermez. Bu durumda kartın neden geri iade edilmediğini bankayı arayarak ya da şubeye giderek öğrenebilirsiniz. Kart ile ilgili ihbarı siz yapmadıysanız kimin yaptığına ilişkin işlemleri de başlatmanız gerekir. Aksi halde yeniden aynı durum ile karşılaşabilirsiniz.

Güvenlik Sebebiyle ATM Kartı Vermedi

Son olarak ise ATM’lere yerleştirilen her hangi bir kopyalama cihazı olması halinde kart yutulur. Bankamatiklerin kart giriş kısmına yerleştirilen bu cihazlar karta ait bilgileri kopyalayıp başka yere aktarmaya yarar. Bu bilgiler sahte kart hazırlamak için kullanılır. ATM’lere bu tarz bir cihaz yerleştirildiğinde bunu algılar ve kartınızı size iade etmez. Böyle bir durumla karşılaştığınızda mutlaka kartınızı iptal ettirin. Akdi halde sizin haberiniz olmadan yüklü miktarda alışveriş yapılarak zor duruma düşebilirsiniz.

ATM Kartı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM kartı yuttuktan sonra eğer şubeye bağlı ise mesai saatleri içinde görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Görevliler banka içinden ATM’ye ulaşıp kartınızı size geri verecektir. Ancak ATM şubeye bağlı değil de tek başına bir yerde ise bu durumda yanından ayrılmadan bankayı hemen aramanız gerekir.

Banka kartın neden yutulduğunu anlamaya çalışıp sizi durum hakkında yönlendirecektir. Burada önemli olan nokta bağımsız ATM’lerin başından ayrılmadan bankayı arayıp kart hakkında işlem yapılmasıdır. Aksi halde son maddede belirttiğimiz sahte kart yapıcılar değişik yollarla ATM’den kartınızı alıp sizin adınıza işlem yapabilir. Bu sebep olmamak için mutlaka ATM’nin yanında müşteri hizmetleri ile görüşüp kart iptali yaptırmanız gerekir.

Reklam
YORUMLAR YAZ