• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2165398,750
  % 0,23
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?

Babamın Mal Varlığını Nasıl Öğrenirim?
Reklam

Babanızın mal varlığını merak ediyor olabilirsiniz. Malvarlığı öğrenmek için kişinin yaşıyor olması ve ölmüş olması gibi ayrı kriter bulunuyor. Ölen baba için farklı, yaşayan baba için farklı bir yöntem ile malvarlığını öğrenebilirsiniz. Babanızın malvarlığını öğrenmek için tapu müdürlükleri, belediyeler, e-Devlet sistemi gibi kurum, kuruluş ve sistemlerden yararlanabilirsiniz. Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim sorusuna cevap arıyorsanız babanızın hayatta olmasına ve ölmüş olmasına göre izlemeniz gereken yöntemler şunlardır.

Ölen Babanın Malvarlığı

Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim sorusunu soran bir kişinin eğer babası vefat etmişse bazı prosedürler vardır. Ölen babanızın malvarlığını öğrenmek istiyorsanız izleyebileceğiniz iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemler veraset ilamı çıkarmak veya e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak.

Veraset İlamı Nasıl Alınır?

Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim sorusunu soruyor ve ölen babanızın malvarlığının tamamını öğrenmek için yapmanız gereken veraset ilamı çıkarmaktır. Veraset ilamı, babanızın taşınır ve taşınmaz malvarlıklarını, bankalarda ilgili fonlarda yer alan hesap bilgilerini öğrenebilirsiniz. Veraset ilamı nereden çıkarılır, babamın malvarlığını nereden öğrenebilirim sorularının cevabı sulh hukuk mahkemeleri, noterler ve bankalardır. Sulh hukuk mahkemesine başvuru yaparak veya notere başvuru yaparak veraset ilamı çıkarabilirsiniz.

Veraset İlamı İçin Gerekli Evraklar

 • Ölmüş olan babanızın hastane tarafından verilen ölüm belgesini,
 • Mirasçılarına ait nüfus bildirgesi,
 • Veraset ilamı çıkarılmasını istediğiniz bir dilekçeye sahip olmalısınız.

Bu belgeler ile notere giderek veraset ilamı çıkarmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.

Veraset İlamı Kaç Günde Çıkar?

Tüm işlemlerinizi eksiksiz bir şekilde gerçekleştirip veraset ilamı başvurusu yaptıktan sonra ilamın kaç günde çıkacağını merak ediyor olabilirsiniz. Veraset ilamı yani mirasçılık belgesi olarak da bilenen ilamı için Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuru yapılır. Başvuru sonrasında mahkeme tarafından genelde bir hafta içerisinde bir karara varılır. Mahkeme kararı sonrasında, mahkeme kararı e-devlet sistemine de yansır ve ilamı başvuru yapan kişi veraset ilamını e-devlet üzerinden indirebilir veya çıktısını alabilir.

Eğer veraset alımı yapacaksanız ve belge size acil bir şekilde lazımsa, mirasçılık belgesini ayrıca noterlerden de alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekende yukarıda belirttiğimiz belgeler ile birlikte herhangi bir notere başvurmaktır. Noter başvurunuz sonrasında aynı gün içerisinde veraset ilamınızı yazılı bir şekilde kolayca alabilirsiniz. Bu da babamın mal varlığını nasıl öğrenirim sorusunu soran bir kişinin işlemlere hemen başlamasını sağlar.

Veraset İlamı ile Malvarlığı Nasıl Öğrenilir?

Ölen babanın malvarlığı için çıkaracağınız veraset ilamında babanıza ait tüm taşınır ve taşınmaz mallar, banka hesap bilgilerini öğrenmiş olacaksınız. Ayrıca babanızın bilgilerini e-Devlet sistemi üzerinden sorguladığınızda malvarlığına ulaşmış olursunuz. Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim ve nasıl alırım diye soruyorsanız yazımızı incelemeye devam edin.

Ölen Babamın Bankadaki Parasını Nasıl Alabilirim?

Babanızın bankadaki parasını nasıl alabilirsiniz, bu paralara nasıl sahip olabilirsiniz diye düşünüyorsanız bir yine yapmanız gereken veraset ilamı çıkarmaktır. Veraset ilamı, mirasçıların resmi olarak bu hakka sahip olduğunu gösteren belgedir. Bu belge ile bankalardaki paraya sahip olabilir, taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının yasal hak sahibi olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Babanız için bir veraset ilamı çıkaramıyorsanız yapmanız gereken tapu dairelerine yazı yazarak, bankalar birliğine dilekçe vererek, trafik tescil müdürlüklerine başvurarak babanızın malvarlığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ancak elde edeceğiniz bu bilgiler yasal olarak bu malların sahibi olduğunuz anlamına gelmez. Bu malların yasal hak sahibi olmak istiyorsanız veraset ilamı çıkarmanız gereklidir.

Yaşayan Babanın Malvarlığını Sorgulama

Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim ve alabilirim? Babanız hayatta ise ve malvarlığını öğrenmek istiyorsanız iki yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden birincisi babanızın noter huzurunda size bu yetkiyi verdiğini gösteren bir vekaletname almanız veya babanızın akıl sağlığı konusunda yeterli olmadığını gösteren aklı sağlığı raporu almaktır. Bu iki belgeden birine sahipseniz yaşayan babanızın malvarlığını sorgulayabilirsiniz.

Yaşayan babamın malvarlığını nereden öğrenebilirim? Babanızın size vermiş olduğu vekaletname ile birlikte tapu müdürlüklerine ve bankalara başvuru yaparak babanızın malvarlıklarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca trafik tescil müdürlüklerine başvuru yaparak babanızın üzerine kayıtlı taşınır malları olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yaşayan babanın malvarlığı öğrenmek için bir avukat aracılığı ile araştırma yapabilirsiniz. Bu yöntem sizin için daha kolay olacaktır. Avukatlar bu konuda tecrübeli kişiler oldukları için kolaylıkla babanızın adına bir araştırma yaparak resmi olarak babanızın sahip olduğu taşınır ve taşınmaz malvarlıklarını öğrenebilirsiniz. Babamın mal varlığını nasıl öğrenirim sorusunu soruyor ve miras sorgulaması yapmak istiyorsanız eğer e-Devlet sistemini kullanmanız gerekmektedir.

e-Devletten Miras Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Babanızın sahip olduğu malları öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Babanızın yaşıyor olması veya ölmüş olması e-Devletten sorgu yapmanıza mani değildir. e-Devlet üzerinden nasıl sorgulama yaparım sorusunun cevabı ”https://www.turkiye.gov.tr/adalet-veraset-ilami-sorgulama” linkidir. Bu linke tıklayarak ilgili kişinin bilgileri ile sorgulama yapabilirsiniz.

Babanız yaşıyorsa bu işlem daha kolaydır. Babanızın bilgilerini girerek sorgulama yapmanız daha kolayken babanız ölmüşse veraset ilamı çıkarmış olmanız veya mirasçı olduğunu gösteren mirasçılık belgesine sahip olmanız ve bu belgelerin sistemde görünüyor olması gereklidir. Bu belgeler sistemde görülüyorsa babanızın bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Babanızın mal varlığını sorgulamak istediğinizde bir bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz. Bankaya yapacağınız başvuru sonucunda banka, tapu müdürlüğüne ve notere yazı yarak resmi olarak miras sahibi olduğunuzu belirten bilgileri ister. Bu bilgiler bankaya ulaştığında babanızın mal varlıklarını ve bankada yer alan hesaplarına ait bilgileri sizlere sunar. Bu bilgiler ışığında ödemeniz gereken vergileri ödediğinizde bankadaki nakitleri alabilirsiniz. Eğer bu vergileri ödeyemiyorsanız banka vergi miktarı kadar kesinti yapar ve size kalan miktarı öder.

Tereke Tespiti Davası

Babanıza ait mal varlığı tespitinin bir diğer yolu ise tereke tespiti davasıdır. Bu dava türünde baba tarafından ya da herhangi bir mirascı tarafından bırakılmış olan tüm aktif ve pasif durumdaki mal varlıklarının hepsi öğrenilebilir. Dava sonrasında kişi üzerinde bulunan tüm mal varlıkları mahkeme ilamı ile birlikte kayıt altına alınmış olur.

Birden fazla mirascı olsa bile, mirascılardan herhangi biri tek başına tereke tespiti davası açabilmektedir. Dava işlemi sonrasında ölen şahısla ilgili tapu müdürlükleri ve belediye sistemlerinde taşınmazlar hakkında sorgulama yapılır ve kayıtlı olan tüm taşınmazların tespit edilmesi sağlanır.

Tapu ve belediye sistemlerinde yapılacak olan taşınmaz sorgulamalarının bireysel yürütülmesi mümkün olmadığından herhangi bir avukat aracılığı ile yürütülmesi gerekmektedir. Bunun içinde mirascının avukat yoluyla tereke tespiti davası açması gerekmektedir. Tereke tespiti davası en güvenilir ve miras sorgulama yapmak için en doğru seçeneklerden biridir.

Mirastan Mal Kaçırma

Mirastan mal kaçırma işlemleri genelde kişinin vefatından önce sağlıklı bir durumdayken üzerinde bulunan taşınmazların, diğer mirasçıların birine veya bir kaçına mal devretmesidir. Böyle bir durum olması durumunda miras kalan kişinin sağlığında yaptığı ve diğer mirasçılara sağladığı yararın tespiti için mahkeme yolu açılır.

Mahkeme kararı ile birlikte tapu müdürlükleri, bankalar ve emniyet genel müdürlüğüne yazılar yazılarak tespit için soruşturma açılır. Yapılan yazışmalar sonrası eğer mirastan mal kaçırma olayı tespit edilirse, mirasçı veya mirasçılar hak kaybının önüne geçmek için ayrıca dava açabilirler. Mirastan mal kaçırma davaları için konuya hakim olan avukatlar ile davanın yürütülmesi, bireysel başvurulardan daha sağlıklı ilerleyecektir.

Reklam
YORUMLAR YAZ