• YARIM ALTIN
  8.526,00
  % -0,82
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6019
  % 0,39
 • € EURO
  34,8094
  % 0,21
 • £ POUND
  40,5958
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2117352,116
  % 3,62
 • BIST 100
  9.466,04
  % -0,61
Reklam
Reklam

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu içeriğimizde bir çok kullanıcımız tarafından merak edilen banka hesabı nasıl kapatılır? sorusuna yanıt vereceğiz. Günümüzde hemen hemen her birey bankalarla iletişim halindedir. Bunun sebebi alınan maaşlardan, yatırım hesaplarına, yatırım hesaplarından birikim hesaplarına kadar birçok konu ve işlemde bankalar vatandaşlara aktif hizmet vermektedir. Bankalar yapısı gereği, vatandaşları müşterisi yapabilmek için birçok konuda bireylere çeşitli avantajlar sunarlar. Bankada herhangi bir hesap açmak da bu avantajlardan biridir.

Aynı zamanda bu işlem oldukça kolay bir işlemdir ve bankalar burada müşterisi olacak kişinin güvenini kazanmaya çalışır. Özellikle bir bankadan hesap açarken neredeyse bankanın sizden hiçbir talepte bulunamaması bireylerin için oldukça ilgi çekici bir durum olmuştur.

Ancak bankalar, hesap açmada sağladığı kolaylığı, hesap kapatma işleminde sağlamazlar. Bunun en büyük sebebi bankaların kendi içerisinde oluşturduğu müşteri portföyünü kaybetmek istememesidir. Ancak zorluk durumu sadece bankanın müşteri kaybetmek istememesine bağlanmamalıdır. Bankaların hesap açarken uyguladığı belli başlı prosedürler ve imzalanan sözleşmede belirtilen müşteri yükümlülükleri sağlanmadığı sürece hesap kapatma işlemi bireyler için daha da zorlaşabilmektedir. İçeriğimizin devamında banka hesabı nasıl kapatılır? sorunuza alternatif çözümler önereceğiz.

Banka Hesabı Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde banka hesap kapatma işlemleri genelde kullanılmayan banka hesapları veya müşterilerin bankanın uyguladığı politikalardan hoşnut olmaması durumunda gerçekleştirmektedir. Bankalar bazı durumlarda kullanılmayan banka hesaplarında para olsa da olmasa da çeşitli komisyonlar veya hesap açma ücreti uygulayabilmektedir. Bankalar hesap açılış hizmeti uygularken genelde hesap açılışı yıllık ücretini müşterilerine söylemezler. Müşterilerin bu durumu bilmemesi ve hesabında para bulundurmaması durumunda bu yıllık ücret birikebilir ve müşterilerin daha sonrasında borçlanmasına ve banka tarafından yasal takibe alınmasına sahip olabilir. Bu sebeple banka müşterilerinin, her yıl hesapları hakkında bankadan detaylı bir bilgi alması önerilmektedir.

Kullanmadığınız bir banka hesabınız varsa ve banka hesabı nasıl kapatılır? sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımızın devamında bu cevaplara net bir şekilde ulaşabileceksiniz. Her bankanın uyguladığı hesap kapatma işlemleri farklılık gösterse de banka hesabı kapatmak için belli başlı kurallar şu şekildedir;

 • Kapatmak istediğiniz hesapta herhangi bir borçlanma bulunmamalıdır.
 • Hesabınızın kapatılması için bankanın uyguladığı süre politikası dikkate alınmalıdır. Süre politikasında banka hesabının belli bir süre kullanılmaması gerektiği kuralı bulunmaktadır.
 • Hesabınızda para bulunmamalıdır. Aksi takdirde banka bu parayı göz önünde bulundurmaz, hesabı kapattıktan sonra da hesaptaki paraya banka tarafından el konulur.
 • Bazı hesaplarda kredi kartı borç ödemesi otomatik olarak aktif edilmiş olabilir. Banka hesabının kapatılması için otomatik borç ödeme seçeneğinin kapatılması gerekmektedir.
 • Bazı bankalarda hesap kapatma ücreti bankalar tarafından talep edilebilir. Bu durumda hesabın kapatılması için bankaya bu paranın ödenmesi gerekmektedir.

Ortak Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabı nasıl kapatılır? sorunun içeriğinde en çok sorulan sorulardan biri de ortak banka hesabı kapatma işlemidir. Ortak banka hesabı açılırken, banka belli başlı belgeler istemektedir. Bu belgeler iki veya daha fazla kişinin ne üzerine ortaklık koyduğu ve bankada kullanacağı paranın pay oranlarını esas almaktadır. Ortak banka hesapları kapatılırken bankaların, hesap kapatmak isteyen kişilere uyguladığı prosedürlere göre zorluk açısından farklılık göstermektedir. Bankalar ortak hesap açılırken aldığı ortaklık bilgilerinin güncel olmasını ve hesap kapatma işlemi için tüm ortakların ortak kararının olduğunu beyan eden bir belge istemektedir. Ortak banka hesabı kapatılırken normal banka hesabı kapatma kuralları dikkate alınmalıdır.

Kullanmadığım Banka Hesabını Nasıl Kapatırım?

Kullanmadığınız banka hesaplarının kapatılması çoğu bilen kişi tarafından önerilmektedir. Bunun sebebi kullanmadığınız banka hesaplarınızda fark etmeden banka tarafından borç oluşturulabilir ve daha sonra yüklü bir miktar borca tabii tutulabilirsiniz. Özellikle günümüzde bu tarz haberlerin çoğalmasıyla birlikte kullanmadığım banka hesabını nasıl kapatırım? Vb. sorular oldukça artmış durumda. Banka hesabının kapatılması için bankaların banka hesabı nasıl kapatılır? çatısı altında verdiği hizmet kanallarına başvurabilirsiniz.

Bu kanallar;

 • Banka şubeleri.
 • Banka mobil uygulamaları.
 • Banka resmî web siteleri.
 • Banka ATM’leri.
 • Banka müşteri hizmetleri veya çağrı merkezleri.

Blokeli Banka Hesabı Nasıl Kapatılır?

Banka hesabı nasıl kapatılır? işlemlerinin son basamağı da blokeli hesapların kapatılma işlemleridir. Bankalar, birçok sebepten dolayı kişilerin hesaplarına veya kartlarına bloke işlemi uygulayabilmektedir. Özellikle aynı hesaba tanımlanan bir kredi kartı varsa veya o hesap üzerine kredi çektiyseniz ve bu iki varlıkta herhangi bir ödeme sorunu yaşadıysanız banka hesabınıza bloke işlemi uygulayacaktır.

Hesabınızı kapatmak istiyorsanız ve blokeli banka hesabı nasıl kapatılır? bilmiyorsanız öncelikle bankanızdan blokenin hangi sebepten dolayı uygulandığı sorgulamanız gerekmektedir. Bankanın size sunduğu bloke kaldırma işlemi için uygulayacağınız adımları gerçekleştirdikten sonra bankanın uyguladığı banka hesabı kapatma prosedürleri göz önünde bulundurularak bloke hesabınızı kapatabilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ