• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2162408,247
  % 0,36
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Banka Swift Kodu Öğrenme – Tüm Bankalar

Banka Swift Kodu Öğrenme – Tüm Bankalar
Reklam

Ülkeler arası alım satımın ilerlemesi ve para transfer işlemlerinin artış göstermesi ile çeşit çeşit uygulama yöntemleri ve araçlar kullanılmaya başladı. Alım satımın ve para transfer işleminin geliştirilmesi için kullanılan araçlardan biri de swift kodu sistemidir. Özellikle ülkeler arası veya bankalar arası para transferinde kullanılan Swift kodu, kişiler ve kurumlar arası ticarete önemli bir şekilde hızlılık getirmektedir. Sebebi Swift kodunun ortaya çıkması ve kullanılmasıyla birlikte, gönderimi ya da alımı yapılacak paranın nerelere gönderileceği hakkında açık ve net bilgiler vermesidir. Böylece para alım ve gönderim işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Aynı zamanda Swift kodunu ticaret amaçlı kullanan kişiler, para transferi konusunda hiçbir sıkıntı yaşamamaktadır. Banka swift kodu öğrenme ve detayları ise yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Swift kodları her bankaya göre değişiklik gösteren, para transferi ve haberleşme amaçlı kullanılan bir güvenli transfer aracıdır. Aynı zamanda banka hesaplarınızda bulunan döviz varlıkları üzerinden gerçekleştirilen transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan ülkeler arası transfer aracı olarak tanımlamak mümkündür.

Dış ülkelerdeki banka hesaplarından Türkiye’de bulunan banka hesaplarına ya da Türkiye’de bulunan banka hesaplarından dış ülkelerdeki banka hesaplarına para akışını sağlamak amacıyla hizmete sunulan bir transfer aracıdır. Swift kodları bir yandan bankaların birbirleriyle olan iletişimleri içinde kullanılmaktadır. Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği olarak da adlandırılan Swift kodu, 8 veya 11 rakam veya harflerden oluşan bir transfer aracıdır. Bazı küresel bankalarda bu kod daha fazla harf veya rakama sahip olabilmektedir. İlk dört rakam veya sayı bankaların özel kodunu, 4 rakam ve sayıyı takip eden iki harf veya sayı bankanın bulunduğu ülkenin kodunu, sonrasında gelen 2 veya 3 harf/sayı yerel kodu ve sonrasında gelen 3 harf/sayı bankaların şubesini belirten kodu vermektedir. Swift kodunu talep ettiğiniz banka şubesi, bankanın merkez şubesi ise son 3 harf veya rakam yerine XXX tabiri bulunmaktadır. Swift kodunda bankadan alınan bilgi 11 harf ve sayıyı tamamlamıyorsa sonuna X işareti koymanız yeterli olacaktır.

Swift Kodu Ne İşe Yarar?

Küresel banka statüsünde bulunabilmek ve banka standartlarını sağlayabilmek için Türkiye’de bulunan tanınmış bankaların her birinde swift kodu bulunmaktadır. Tüm bankaların birbirleriyle bağlantılı gerçekleştirilen işlem akışı sağlayabilmeleri ve ülkeler arası resmi anlaşmaların yapılabilmesi için Swift kodu büyük önem taşımaktadır. Sebebi ülkeler arası işlemlerde kullanılan Swift kodları, yapılan işlemlerin hangi bankalar arasında olduğunu ifade eder. Özetle bankalar için transfer işlemini temsil eden bu kod, bankalara göre farklılık göstermektedir. Fon ve para transferinde kullanılan bu banka aracı yoluyla ülkeler ve bankalar arası işlemler oldukça hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmektedir.

Swift Kodu Nerede Yazar?

Bankaların Swift Kodu diğer bankalarla yapılacak işlemler için kullanılan Swift kodu yukarıdaki gibidir. Aşağıda belirtilen Swift kodları merkez şubesine ait olan kodlardır. Diğer ülkelerdeki bankalarla veya yurt içinde yapılacak döviz işlemlerinde, müşterilerin kendi şubelerinin Swift kodunu öğrenmesi gerekmektedir.

Swift kodunuzu öğrenebilmeniz için bankaların müşterileri için sunduğu kanalları kullanmanız gerekmektedir. Mobil uygulama veya internet sitesi üzerinden Swift kodunu almak isteyen kişiler, uygulama veya siteye giriş yaptıktan sonra fon transferi işlemleri üzerinden şubelerine ait Swift kodunu öğrenebilirler. Ayrıca müşteri hizmetlerini arayarak ya da banka şubelerine giderek Swift kodunuzu öğrenebilirsiniz.

BankaSwift Kodu
AkbankAKBKTRIS
Garanti BBVATGBATRIS
İş BankasıISBKTRIS
Ziraat BankasıTCBZTR2A
VakıfbankTVBATR2A
HalkbankTRHBTV2A
DenizbankDENITRIS
QNB FinansbankFNNBTRIS
Kuveyt TürkKTEFTRIS
TEBTEBUTRIS
YapıkrediYAPITRIS
INGINGBTRIS
HSBCHSBCTRIX
Burgan BankTEKSTRIS
OdeabankODEATRIS
Aktif BankCAYTTRIS
Citi BankCITITRIX
Fiba BankaFBHLTRIS
AlbarakaBTFHTRIS
T-BankTBNKTRIS
AnadolubankANDLTRIS
Türkiye FinansAFKBTRIS
ŞekerbankSEKETR2A
AdabankADABTRIS
Ziraat KatılımTCZBTR2AZKB

Yukarıdaki tabloda her banka için ayrı bir swift kodu kodu yer almaktadır. Örneğin Ziraat Bankası’nın swift kodu TCZBTR2AZKB olarak bilinmektedir. Kodun ilk harfleri banka adının kısaltmasından oluşmaktadır. Sonraki kod ISO kodunu içerir, bu da ülkemiz için TR’dir. Sonraki gelen harfler ise bankanın kodlarını temsil etmektedir. Bu kodların içerisinde hiç bir zaman türkçe karakteri kullanımı yapılmaz. Banka swift kodu öğrenme sorunuzla ilgili cevabımız bu kadardır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan alandan bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ