• YARIM ALTIN
  8.518,00
  % -0,93
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5998
  % 0,38
 • € EURO
  34,8045
  % 0,19
 • £ POUND
  40,6184
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2115087,431
  % 3,46
 • BIST 100
  9.462,63
  % -0,65
Reklam
Reklam

Bankasız Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankasız Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?
Reklam

Günümüzde para gönderme işlemleri oldukça yaygındır. Artık insanlar banka şubelerine gidip para gönderme işlemleri ile vakit kaybetmek istememektedirler. İnsanlar, banka şubelerine gitmek yerine internet bankacılığı, mobil bankacılık veya ATM’leri kullanmaktadırlar. Para gönderme, para transferi, fatura ödeme, OGS/HGS gibi işlemler bile artık mobil bankacılıklar veya ATM’ler üzerinden yapılabilmektedir. Ancak tüm bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için bir banka hesabınızın olması gerekmektedir. Ancak her para transferi yapılan kişinin banka hesabı olmayabilir. Peki bu durumlarda ne yapılır? Bankasız para gönderme nasıl yapılabilir?

Banka Hesabı Olmadan Para Gönderme

İşte bu gibi durumlarda PTT üzerinden bir form doldurarak banka hesabı bulunmayan kişiye para gönderebilirsiniz. Dilerseniz para göndereceğiniz kişinin cep telefon numarasına para gönderebilir, cep telefonuna giden kod ile karşı taraf para çekimi yapabilir. Veyahut herhangi bir bankanın ATM’si üzerinden para göndereceğiniz kişinin bilgilerini ve T.C kimlik numarasını girerek para gönderim işlemi sağlayabilirsiniz. Ya da herhangi bir bankanın ATM’si üzerinden kartsız işlemler menüsünden para gönderimi yapabilirsiniz. Banka hesabı olmadan para göndermek işte bu kadar basit. Ancak dikkat edilmesi gereken tek nokta para göndereceğiniz kişinin bazı bilgilerini biliyor olmanız gerekir.

Bankasız Para Gönderme Nereden Yapılır?

Günümüzde hesaplar, kartlar, kredi kartları birçok insan tarafından kullanılmaktadır. Ancak bu koşullara sahip olamayan birçok insan mevcuttur. Banka hesabı olmayan insanlara para gönderim işlemleri bazı kurumlarca sağlanmaktadır. Örneğin PTT ile para gönderme işlemi, ATM üzerinden para gönderme işlemi, T.C kimlik numarasına para gönderim işlemi ve cebe havale yöntemi gibi toplamda dört yöntem bulunmaktadır. Herkesin banka hesabı olmayabilir veya herkes banka kartı, mobil bankacılık kullanmak zorunda değildir. Bu uygulamalar birçok vatandaşımız için kolay gibi gelse de birçok vatandaşımız için ise oldukça karmaşık bir hal almaktadır.

Bankasız Para Gönderme İşlemi Yapan Yerler

Banka şubelerine gidip vakit kaybetmek istemeyen vatandaşlarımız mobil bankacılık gibi kolay uygulamaları tercih etmekte. Ancak ve ancak para transferi yapılacak olan kişinin banka hesabı yoksa veya elinde bir bankamatik kartı mevcut değilse ne olacak? Bu gibi durumlar için PTT ile para gönderim işlemi yapabilirsiniz. PTT şubelerinden dolduracağınız bir form sayesinde banka hesabı olamayan kişiye kolaylıkla para gönderimi yapabilirsiniz. ATM üzerinden kartsız işlemler menüsü ile para göndereceğiniz kişinin bazı bilgilerini girerek, kolaylıkla para gönderim işlemi yapabilirsiniz.

Dilerseniz para göndereceğiniz kişinin T.C kimlik numarası üzerinden de para gönderimi de sağlayabilirsiniz. Bunun için para göndereceğiniz kişinin T.C kimlik numarasını bilmeniz yeterli olacaktır. Cebe havale yöntemi ile para göndermek istediğiniz kişinin cep telefon numarasını girerek, para gönderim işlemi sağlayabilirsiniz. Cep telefonuna gönderilen kod ile birlikte para çekim işlemi tamamlanmaktadır. Burada dikkat edilesi gereken en önemli husus para gönderilecek olan kişinin bilgilerinin tam ve eksiksiz bilinmesidir. Cep telefonuna gönderile para 24 saat içinde çekilmeli aksi takdirde para gönderen kişinin hesabına geri yatabilir.

Tüm bunlar dışında bazı marketlerden de cep telefon numarasına veya T.C kimlik numarasına para gönderim işlemi yapılmaktadır. Şok ve Migros gibi marketlerden kişinin T.C kimlik numarasına veya cep telefonuna para gönderim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken bu marketlerden birisine gidip para göndereceğiniz kişinin cep telefonunu veya T.C kimlik numarasını vererek para gönderim işlemini tamamlamanızdır. Bankasız para gönderme işlemi yapabileceğiniz bazı güvenli kanallar ise aşağıdaki gibidir.

PTT ile Para Gönderme

Yöntemi Banka hesabı olmadan para gönderme işlemlerinin en basit yolu PTT ile para göndermedir. Çünkü PTT ile para gönderme işlemlerinde sizin veya karşı da ki vatandaşın hesabının olmasına gerek yoktur. Öncelikle PTT’den para göndermek isteyen kişi en yakın PTT şubesine giderek burada hesapsız para gönderim formunu doldurmak zorundadır. Formda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra para gönderdiğiniz kişi PTT’den veya PTT ATM’sinden parasını kolaylıkla alabilir. PTT üzerinden para gönderme işlemi oldukça basit. Ancak form doldururken para göndermek istediğiniz kişinin bazı bilgileri istenebilir. Bunları biliyor olmanız gerekmektedir.

T.C Kimlik Numarasına Havale Yöntemi

Öncelikle bu yöntem için herhangi bir bankanın ATM’sini tercih edebilirsiniz. Herhangi bir bankanın ATM’sinden kartsız işlemler seçeneğini seçmelisiniz. Sonrasında para göndermek istediğiniz kişinin T.C kimlik numarasını ve kendi T.C kimlik numaranızı girin. ATM sizden farklı bilgiler de isteyebilir, bu durumda o bilgileri de eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. Sonrasında ATM’ye göndermek istediğiniz parayı koyun. Sonrasında tutarı onaylayarak, işleminizi sonlandırabilirsiniz. İşlem sonrası ATM’nin vereceği fişi almayı unutmayın. Parayı göndermiş olduğunuz kişi herhangi bir bankanın ATM’sine giderek, kartsız işlemler menüsünden bankanın istemiş olduğu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak parasını ATM’den alabilir. T.C kimlik numarasına para gönderim işlemi işte bu kadar kolaydır. Ancak para göndermek istediğiniz kişinin T.C kimlik numarasını biliyor olmanız gerekmektedir.

ATM Kartsız İşlem ile Para Gönderme

ATM kartsız işlem yöntemi ile para gönderebilmek için öncelikle herhangi bir bankanın ATM’sine gitmeniz gerekmektedir. Öncelikle buradan kartsız işlemler menüsünden para gönderme seçeneğini seçmelisiniz. Banka para gönderimi yapmak istediğiniz kişinin bilgilerini sizden isteyecektir. Bu bilgileri işlemin sağlıklı gerçekleşebilmesi için, doğru biliyor olmanız önemlidir. İstenen bilgiler girildikten sonra, para ATM’ye yatırılarak para gönderim işlemi onaylanır. TAM kartsız işlem yöntemi ile para göndermek işte bu kadar kolay. Tek yapmanız gereken para göndermek istediğiniz kişinin bilgilerini eksiksiz bir şekilde bilmek.

Cebe Havale ile Para Gönderme İşlemi

Bankasız para gönderim işlemlerinden bir diğeri ise cebe havale yöntemidir. Karşı da ki vatandaşın herhangi bir banka kartı olmasa da cep telefonu üzerinden para çekimi yapabilir. Bu hizmet tüm bankalardan sağlanabiliyor. Banka şubelerinden, ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden para göndermek istediğiniz kişinin bilgilerini girerek cebe havale işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Cebe havale işlemleri sırasında karşı da ki kişinin cep telefon numarasını kullanacağınız için o cep telefonuna bir kod gider. Bu kod telefona gider gitmez paranın gönderildiği ATM üzerinden işlemler tamamlanmalıdır.

ATM’de kartsız işlemler menüsü seçilmelidir. Ardından paraya alacak olan vatandaş kendi T.C kimlik numarasını ve cep telefon numarası girilmelidir. Sonrasında ise parayı gönderen kişinin cep telefon numarasını girmelidir. Yatırılan tutarlar yazılarak parayı alacak olan vatandaşın cep telefonuna gelen kod girilir. Sonrasında işlem onaylandıktan sonra ATM üzerinden cep telefonunuz ile paranızı çekebilirsiniz. Cebe havale limitleri günlük olarak 500 TL ve 2 kez ile sınırlandırılmıştır. Haftalık 1000 TL ve 4 işlem ile sınırlandırılmıştır. Aylık 1500 TL ve 6 işlem ile sınırlandırılmıştır. Hesaba yatan para 24 saat içinde çekilmelidir yoksa para, gönderen kişinin hesabına geri yatacaktır.

Artık birçok banka cebe havale yöntemini uygulamalarına taşımıştır. ATM’ler, mobil bankacılıklar ve internet şubeleri ile cebe havale yöntemini kullanarak para gönderebilirsiniz. Burada önemli olan para göndereceğiniz kişinin bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde bilmenizdir. Çünkü banka sizden para göndereceğiniz kişinin bilgilerini isteyecektir. Parayı göndermiş olduğunuz kişi cep telefonuna gelen kodu girerek kolay bir şekilde parasını çekebilir. Banka hesabı olmadan para gönderme işlemleri işte bu kadar basit. Sizlerde para göndereceğiniz kişinin birkaç kişisel bilgisi ile para gönderebilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ