• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167979,342
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Çekler Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?

Çekler Hangi Durumda Geçersiz Sayılır?
Reklam

Çek, kıymetli evrak sınıfına giren bir ödeme aracıdır ve ticaretle uğraşan, belirli bir kredi notu seviyesine sahip kişilere verildiği için büyük bir geçerliliğe sahiptir. Çek, genellikle çek koçanları veya çek defterleri aracılığıyla kullanılır ve ticari işlemlerde yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle, çekin senede kıyasla çok daha fazla önemi ve kullanım alanı bulunur.

Çek, çeşitli varlıkların (araba, ev, arsa gibi) karşılığında da verilir. Ancak, çeklerde en kritik faktör, çeki kesen kişinin ticari profilidir. Çünkü çeki kesen kişinin mali geçmişi, çekin güvenilirliğini belirleyen önemli bir unsurdur. Yeni nesil çeklerde ise Kare kodu kullanıldığından, çekin sahibinin finansal geçmişi daha hızlı ve kolay bir şekilde öğrenilir.

Çeki ilk kesen kişi, bir hizmet karşılığında çek verdiğinde, çeki alan kişi de farklı bir hizmet karşılığında bu çeki başka birine verir. Bu durumda çek, el değiştirdikçe üzerine imza atılarak geçerliliğini sürdürür. Çekte imzası bulunan kişiler, en az çeki kesen kişi kadar sorumluluk taşır. Bu nedenle, çek kullanımında dikkatli bir şekilde işlem yapmak ve çekin güvenilirliğini sağlamak gerekir.

Çeklerin Geçersiz Olma Durumları

Sahte çek veya karşılıksız çek, sıkça karşılaşılan ve finansal kayıplara neden olan önemli durumlar arasında yer alır. Özellikle arsa veya ev satışları gibi büyük ödemelerde çek kullanımı sıkça tercih edilir. Ancak, sahte çek durumuyla karşılaşmamak için çeki kesen kişinin profili dikkatlice incelenmelidir. Çünkü her çek üzerinde çeki kesen kişinin banka bilgileri, adı, TC kimlik numarası, çek tutarı, imzası ve düzenleme konumu gibi bilgiler yer alır.

Karşılıksız çek genellikle şirketlerin kestiği çeklerde ortaya çıkan bir durumdur. Bazı şirketler, sahte çek profilleri oluşturarak güven sağladıkları kişilere karşı sorumluluklarını yerine getirmezler. Bu nedenle çek alan kişinin mal varlığı titizlikle kontrol edilmeli ve hatta mülkiyet-i muhafaza gibi koruma önlemleri alınmalıdır.
Geçersiz çeklerin en yaygın sebeplerinden biri imza problemleridir. Çünkü çeki kesen kişinin imzası zorunlu bir şarttır ve bu imzanın çekin sahibine ait olması gerekir. Eğer çek üzerindeki tarih veya tutar gibi bilgiler çeki kesen kişi tarafından düzeltilmişse, çeki kesen kişi bu düzeltmeyi yapmalı ve imzasını hemen altına eklemelidir.

Reklam
YORUMLAR YAZ