• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167340,665
  % 0,44
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?
Reklam

Yazımızın içeriğinde EFT ne zaman hesaba geçer sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, birçok birey ve kurum bu gelişimden yararlanarak uyguladığı işlemlerde teknolojiyi oldukça fazla kullanmaktadır. Bu gelişimin özellikle hız ve kolaylık getirmesi de tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden olmaktadır. Teknolojinin bu yönde gelişimini göz önünde bulunduran ve özellikle verdiği hizmetlerde yaygın olarak kullanan kurumlardan birisi de bankalardır.

Bankalar özellikle günlük işlemlerin hem banka tarafından hem de birey tarafından rahat ve hızlı bir şekilde kullanılması için birçok yeniliğe imza atmıştır. Bu yeniliklerden birisi de EFT yani para gönderme seçeneklerinden bir tanesidir. Geliştirilmiş ve gün geçtikçe yenileşen EFT sistemleri, bireylerin belirlenen zaman dilimleri arasında rahat ve güvenilir olarak para aktarım işlemini sağlayan bir araçtır.

Ancak bankalarda EFT işlemini yapmak isteyen müşterilerin bazı merak ettiği detaylar bulunmaktadır. Bu detaylardan birisi de EFT ne zaman hesaba geçer? Sorusudur. Bu sorunun cevabını net bir şekilde açıklayacak olursak;

EFT Ne Zaman Düşer?

EFT işlemleri bankaların belirlediği belirli saatler içerisinde aktif olan bir sistemdir. Bu bankaların uyguladığı EFT zaman politikasına göre farklılık gösterse de genel anlamda bu işlemin saat 08:00-18:00 arasında olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Bununla birlikte EFT’nin yapılacağı günlerde bir o kadar önemli olmaktadır. Bankaların resmi olarak çalıştığı saatler ve günler içerisinde EFT işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir. Resmi ve dini bayramlarda EFT saatleri değişiklik gösterebilmektedir.

EFT Saatleri ve Günleri Dışında Yapılan İşlem Geçerli Olur Mu?

EFT saatleri dışında yapılan para gönderme işlemleri, günümüzde bankalar tarafından genel olarak FAST işlemlerine aktarılmaktadır. Ancak uygulamalar veya online işlemler üzerinden EFT yapmak isteyen kişiler için bu durumda iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki, EFT ücretinin normale göre daha fazla ödenerek yapılmasıdır. Bu yöntem henüz yeni yeni kullanıldığından her bankada bulunmamaktadır. Diğer seçenek ise EFT saat ve günleri dışında yapılan işlemlerin ilk iş günü içerisinde diğer hesaplamalara aktarılmasıdır.

EFT Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişimiyle birlikte gelen EFT sistemi, yine teknolojinin gelişimiyle birlikte günümüzde sıkça kullandığımız akıllı cihazlardaki banka mobil uygulamaları, banka internet siteleri veya bankamatikler ile yapılabilmektedir. Her ne kadar bankaların uygulamaları ve işleyiş biçimleri farklılık gösterse de genel anlamda uygulama, internet ve bankamatikler üzerinden para gönderme seçeneği seçilerek IBAN veya hesap numarası üzerinden EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Reklam
YORUMLAR YAZ