• YARIM ALTIN
  8.526,00
  % -0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6037
  % 0,39
 • € EURO
  34,8196
  % 0,23
 • £ POUND
  40,6399
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3499
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  2115087,566
  % 3,46
 • BIST 100
  9.457,79
  % -0,70
Reklam
Reklam

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar

Eski Mahkumlara Kredi Veren Bankalar
Reklam

Eski mahkumlara kredi veren bankalar denetimli serbestlikteki vatandaşlar ve hüküm giymiş suçlular da dahil olmak üzere birçok kişi, bu bankalardan ucuz kredilere başvurabilir. Hüküm giymiş suçlulara borç para veren bankaların listesi şu şekildedir: Akbank, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, QNB Finans Bankası, Denizbank, Odeabank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası.

Eski mahkûmlara kredi veren bankalar birkaç tane var ve bu kurumların çoğu Türkiye’de bulunuyor. Bu bankalar aynı zamanda eski hükümlülere, kredi notu düşük olanlara ve sicili bozuk olanlara da destek veriyor. Bir kredi arıyorsanız, bu kurumlar en iyi seçeneğinizdir.

Eski mahkûmlara kredi veren bankalar belirli gereksinimleri vardır ve başvuru sahiplerinin bu gereksinimleri karşılaması beklenir. Zaruret halinde ipotek veya kefalet isteyebilir. Ayrıca kredi almak isteyen hükümlülerin işverenlerinden alacakları yazı veya düzenli bir gelir kaynağına sahip olduklarını gösteren gelir belgesi ibraz etmeleri istenebilir. Bununla birlikte, bazı bankalar belge, teminat veya ipotek olmaksızın kredi vermektedir.

Hükümlü Kredisi Nedir?

Herhangi bir suçtan hüküm giymiş eski hükümlülere verilen krediler, hükümlü kredisi olarak bilinir. Diğer bankalar, özellikle denetimli serbestliksiz eski hükümlülere kredi sunmaktadır. Hükümlülerin bu bankalardan kredi talep etmesi gerekmektedir. Hükümlü kredisi vadeleri diğer kredi vadelerine göre farklılık göstermekte olup hükümlü kişiler ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir.

Mahkum Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

Hapsedilen bireyler için tasarlanan Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında krediye hak kazanabilmek için çeşitli koşulların tamamlanması gerekiyor. Hüküm giymiş bir kişi tarafından kredi başvurusu yapılırken aşağıdaki standartlar karşılanmalıdır:

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • İş-Kur’da kaydı olması.
 • Eski mahkûm – hüküm giyecek.
 • Emekli olmayacak.
 • Türkiye vatandaşlığı.
 • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu garantisi ile çalışmamak.

Mahkum Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mahkum kredisine başvurmak isteyen eski hükümlüler, Sosyal Riski Azaltma Projesi ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla bunu yapabilirler. İlgili bankalar için gerekli belgelerin kullanılması gerekmektedir. Eski suçlular bu program aracılığıyla kredi alabilirler ve birçok banka SRAP’a ek olarak eski suçlulara kredi de sunmaktadır.

Cezaevinde Olan Biri Kredi Çekebilir mi?

Hiçbir banka veya uygulama hapsedilen bireylere kredi vermez. Ancak fâilin ailesi ve yakınları kaymakamdan borç isteyebilir. Bu konuda birçok kaymakam, hükümlülerin ailelerine yardım etmektedir. Ayrıca, sivil toplum kuruluşlarına da ulaşılabilmektedir.

Eski Mahkûmlara Hibe Desteği

İş-Kur, daha önce hapsedilmiş kişilere çok sayıda yardım, hibe ve kredi sağlayabilir. Eski mahkûmlar, KOSGEB ve , İŞKUR aracılığıyla da yardım alabilirler. Eski hükümlüler İŞKUR’dan 36.000 Türk Lirasına kadar kredi yardımı alabilirler. Bu kredinin amacının yeni bir ekonomik sektör kurmak olduğu bilinmektedir. İŞKUR ayrıca 36.000 Türk Lirasına kadar faizsiz kredi imkânıda sunuyor. İŞKUR eski hükümlülere kredi veren kurumlardan biridir.

Eski Mahkumlara Kredi Desteği: KOSGEB

Tutuklular KOSGEB yardımına hak kazanırlar. Bunun için KOSGEB’in ücretsiz eğitiminin tamamlanması ve proje dosyasının KOSGEB yetkililerine sunulması gerekmektedir. Eski hükümlüler geri ödemesiz desteğin yanı sıra KOSGEB yardımına başvurarak 300 bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli kredi alabiliyor.

N Kolay Kredi Hükümlü Kredisi

N Kolay Kredi, mahkûm kredisi veren bankalardan biridir. 30.000 TL’ye kadar kredi veren N Kolay Kredi’den gelir belgesi istenmektedir. N Kolay Kredi ile çok sayıda vatandaş 60 aya varan vade imkânı ile kredi kullanabilmektedir. N Kolay Kredi, 60 ay vadeli 30.000 Türk Lirası kredi faiz oranını yüzde 2.09 olarak belirledi.

SRAP Nedir?

SRAP, Türkiye Cumhuriyeti tarafından yürütülen bir projedir. Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP), eski hükümlülerin ve mevcut mahkumların kredi almasını kolaylaştırıyor. Tutuklu ve serbest bırakılan her vatandaşa yeni bir başlangıç yapma şansı vermeye ve istihdam olanaklarını genişletmeye çalışan bir programdır. Eski hükümlülerin diğer vatandaşlarla aynı haklara sahip oldukları konusunda bilinçlendirilmesi ve eski hükümlülere destek verilmesi önerilmektedir.

SRAP Kredisi Kim Tarafından Veriliyor?

Türkiye Cumhuriyeti SRAP kredi programını uygulamıştır. Hem kamu hem de ticari kuruluşlarla anlaşması bulunan SRAP, kredilere erişim sağlıyor.

SRAP Mahkum Kredisi Başvuru Evrakları

Birkaç kredi başvuru belgesi vardır ve başvurular bu belgelerle yapılmalıdır. Hükümlü kişiler için kredi başvuru süreci boyunca aşağıdaki belgeler gereklidir;

 • Kişinin kimlik kartının fotokopisi.
 • SRAP’a başvuru formu.
 • Birinin yaşadığı yer.
 • Son üç aya ait son fatura (cep telefonu, ev telefonu, internet, doğalgaz, elektrik ve su faturaları)
 • Vergi mükellefi olduğunuzu belge ile kanıtlayın.
 • Yeterlilik belgesi (profesyonel).
 • Kredi talep mektubu.

SRAP Kredisi Ne İçin Verilir?

Sosyal, Riski Azaltma Projesi, mahkumlara işlerini kurmaları için kredi sağlıyor. İş kurmak isteyen her mahkûm, geri ödemesiz, iki yıllık bir kredi için Sosyal Riski Azaltma Projesi’ne başvurabilir. Başbakan, Sosyal Riski Azaltma Kredilerine ilişkin mevzuatı belirler.

SRAP Kredisi Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Sosyal Riski Azaltma Projesi kapsamında mahpus kredilerinin azami vadesi sekiz yıl ile sınırlandırılmıştır. Kredi vadesi sekiz yıldır. Ayrıca mahkûm kredisinin sekiz yıllık vadesi olmasına rağmen başvuru sahibi iki yıllık geri ödemesiz kredi talep edebilir.

Reklam
YORUMLAR YAZ