• YARIM ALTIN
  8.534,00
  % -0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6021
  % 0,39
 • € EURO
  34,8276
  % 0,24
 • £ POUND
  40,6495
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3497
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2128650,105
  % 4,37
 • BIST 100
  9.458,64
  % -0,69
Reklam
Reklam

Ev Hanımlarına Kredi ve Kredi Kartı Verilir mi?

Ev Hanımlarına Kredi ve Kredi Kartı Verilir mi?
Reklam

Bankalar kredi vermek için belirli koşullar aramaktadır. İhtiyacın başlangıcında, krediye başvuran kişinin düzenli bir gelirinin olması ve kayıtlı olması gerekir. Ancak öğrenci ve ev hanımlarına kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ev hanımları da düzenli gelirleri olmasa da bazı bankalardan kredi alabilmektedir. Hâlihazırda sigortası olan ev hanımlarına kredi veren bankaları bulmak ve banka aracılığıyla tahsilat yapmak daha kolaydır.

Diğer bir seçenek ise ev hanımlarının küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir kuruluş olan KOSGEB’den kredi veya hibe almasıdır. Bunun için öncelikle KOSGEB bünyesinde ücretsiz girişimcilik eğitimi almaları gerekmektedir. Eğitim sürecini tamamlayan kadınlar, gerekli koşulları ve bazen de gerekli unsurları sağladıkları takdirde girişimciler için özel refakati kredi ve hibelerden yararlanabilmektedir. Ev hanımlarına kredi veren bankalar;

 • Akbank
 • ING Bank
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıf Bankası
 • Burgan Bank
 • Odea Bank
 • HSBC
 • ICBC
 • PTT
 • QNB Finansbank

Ev Hanımlarının Kredi Alabilmesinin Şartları

Yukarıda sayılan bankalara ya da başka bir ev hanımlarına kredi veren banka için teklif edilen kredi bir iş kurmak değil, borçları ödemek ve mal ve hizmet satın almaksa, seçenekler kadının geliri ve mal varlığı ile sınırlıdır. Kredi koşulları ile ilgili olarak bazı önem arz eden durumların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır;

 • Adli prosedür çerçevesinde işe başlama bildirimi.
 • Kendi işinizde çalışın veya bir işletme yöneticisi olun.
 • Üyeler, işe alım tarihinde 29 yaşından büyük olmamalıdır.
 • Şirketin bir akraba üç kuşağa kadar olan bir akraba tarafından devralınmamış olması gerekir.
 • Mesleki faaliyetini sürdürmekte olan mevcut bir şirketle ilişkili olmamak gibi durumlar vardır.

Bu koşullara bağlı kalarak açmayı planladığınız işletme için gerekli maddi desteği alabilirsiniz. KOSGEB ya da bankalar için belirlenen şartlar bunlardır. İşinizi değil de borçlarınızı ve ihtiyaçlarınızı ödemek için kredi arıyorsanız, kanıtlanabilir bir geliriniz, gayrimenkul gibi ipotekli bir varlığa sahip olmanız gerekir. En kötü ihtimalle maaşınız SGK teklifi ile bir hesaba yatırılmalıdır. Bu durumlarda ödeme yapmak için çalıştığınız bankaya ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

KOSGEB sadece ev hanımlarına kredi vermekle kalmıyor, bazı bankalar girişimci ruha sahip kadınlara da taksitli avantajlarla kredi desteği sunuyor. Kısa bir süre öncesine kadar, ev hanımları için bas-konuş hizmetinin popülaritesi, çalışmayan kadınlar için kredi başvurularında azalmadan devam etti. Yeni kredi koşullarında tekrar aktif olacağını PTT sitesinde yayınlandı.

Ayrıca bahsedildiği gibi bu bankalar ev hanımlarına her zaman kredi desteği sağlamaktadır. Qnb Finansbank, TEB ev hanımlarına destek, Garanti Bankası, Vakıfbank BERD Derneği, Halkbank Kadın Girişimci Desteği, HSBC, ING Bank, Odeabank ve Şekerbank gibi bankalar şirketlere kredi veren başlıca bankalardır. Kredi almak istiyorsanız aşağıdaki formu kullanarak talepte bulunabilirsiniz.

Ev Hanımları Nasıl Kredi Alır?

Bu devirde ev hanımlarına da öğrencilere de kredi verilmektedir. Üstelik bankacılık özellikleri taşımayan KOSGEB ve PTT dahi ev hanımlarına kredi verebilmektedir. PTT bankacılığı ile yakın zamanda ihtiyaç sahiplerine kredi vermeye başladı. Bu sayede birçok ev hanımı postaneden kredi çekme imkânına sahip olmaktadır. Bu hizmetlerden ev hanımları posta kredisi başvurusunda bulunabilmektedir.

Ancak PTT Bank başlı başına bir banka değildir. PTT Bank, anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kredi vermektedir. Bu yüzden ev hanımları kredi kullanırken bankada kadınlar sorun yaşamamalı. Ev hanımlarına kredi nasıl alınır sorusunun cevabı yukarı da anlatılanların karşılanmasında saklıdır. Ayrıca bazı bankalarda ev hanımlarına kefil ve gelir belgesi istenmeden kredi verilmektedir. Bu bankalar;

 • TEB Bankası
 • EnPara
 • Odea Bank
 • Aktif Bank

Teb bankası ev hanımlarına 30000 TL limitli kredi vermektedir. Şartları arasında kefil ve gelir belgesi de yoktur. En Para Bankası da 30000 TL limitli kredi vermektedir. Bu banka da tıpkı TEB gibi gelir belgesi ve kefil bir kişi istememektedir. Ancak OdeaBank açık bir kapı bırakarak gerekli görüldüğü takdirde kefil ya da gelir belgesi isteyebileceğini şartları arasında belirtmiştir. OdeaBankta tıpkı diğer bankalardan ayrı olarak ev hanımlarına 35000 TL destek kredi vermektedir. Aktif Bank ise son zamanlarda yaptığı kolay kredi kampanyası ile ev hanımlarına kefilsiz ve gelir belgesiz 30000 TL ye varan kredi verdiğini duyurmuştur.

Ev Hanımları Kredi Kartı Alabilir mi?

SGK sigortanız yoksa bankalar kredi kartı vermez. Ancak bu bir ön koşul değildir, çünkü bankaların krediye erişim durumunda genişletmesi bir zorunluluktur. Bankalar, kredi notu yüksek ve düzenli ödeme koşulları olan ev hanımlarına kredi kartı verebilirler. Bankaların uygun gördükleri kişilere kredi kartı verme hakları ilgili mevzuatta yer almaktadır. Daha ayrıntılı bilgi için bir banka şubesine veya belirli bir kredi kartının web sitesine danışmanız faydalı olabilir. Burada verilen bilgiler genel amaçlıdır ve güncel olmasına dikkat edilmiştir. Ev hanımları kredi kartı alabilir mi sorusunun cevabı evettir.

Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz, Kefilsiz Kredi

Geliri olmayan veya gelirini resmi belgelerle beyan edemeyen ev hanımları bazı seçili bankalardan kredi alabilirler. Kadınları ekonomiye kazandırmayı ve üretimi desteklemeyi hedefleyen program sayesinde binlerce ev kadını ihtiyaç duyduğu paraya özel bankalar aracılığıyla ulaşabiliyor. Üstelik faizleri de çok uygun ve vadeleri uzun krediler alabilirler.

Ev hanımlarına kredi veren bankaların sayısı her geçen gün rakip çok olduğu için artıyor. İşsiz, iş yerinde bile resmi gelir belgesi sunamayan, aile ekonomisine katkıda bulunmak için iş kurmak isteyen veya kredi notu düşük olan kadınlar, ev kredisi sunarak nakit akışı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirler.

Ev Hanımlarına Kredi Çıkar mı?

İş kurmak isteyen ev kadınlarını desteklemek için çeşitli devlet kurumları ve fonlar dışında ev hanımları, bazı özel durumlar dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı olmadıkça banka kredisi kullanma imkânına sahip değildir. Ancak ev hanımlarının kredi kartı kullanma seçeneği bulunmaktadır.

Ayrıca son dönemler de ev hanımlarına kredi desteği de sağlanmaya başlanmıştır. Miktar az olsa da kredi bazen verilmektedir. Kredi başvurusunun yerine getirilmesi için kira geliri istenmektedir. Ticari çıkarlar için sabit gelir. Ayrıca ev hanımları ihtiyaç kredisi ve normal gelir kullanabilirler. Ancak bu gelirle bile, çoğu banka hala ev kredisi şartlarını riskli buluyor.

Ev Hanımlarına Kredi Veriliyor mu?

Ziraat Bankası ev hanımlarına kredi veren bir bankadır. Bu banka ile acil ihtiyaçlarınız için kredi alabilirsiniz. Düşük faizli kredi veren bankalar sınırlı şartlar sunmaktadır. Bütün gün yorgun düşen ve tüm evden sorumlu olan ev hanımının paraya ihtiyacı olabilir. Kişisel harcamalar, yeni bir şey satın almak veya sıfırdan başlamak ev hanımlarının en çok paraya ihtiyaç duyma nedenlerinden bazılarıdır.

Bankanın kredi sistemi çalışanlar için daha uygundur. Ancak birçok banka ev hanımlarına kredi vermektedir. Bankalar nitelikli ev hanımlarına kredi seçenekleri sunmaktadır. Bu sayede ev hanımları da kredi alabilmektedir. Ev hanımlarına kredi veriliyor mu sorusunun cevabı ise net bir şekilde artık bellidir. Ev hanımları da kredi kullanabilir hatta bu kredi ile iş kurabilirler.

Reklam
YORUMLAR YAZ