• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1956816,159
  % 0,90
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
Reklam
Reklam

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?

Hisseli Tapuya Kredi Çıkar mı?
Reklam

Hisseli tapuya kredi çıkar mı? sorusunun yanıtını içeriğimizin detaylarında bulabileceksiniz. Bankaların birçok konuda değişik değerlendirme kriterleri bulunmaktadır. Ancak genelde tüm bankalar müşterek tapuya kredi vermiştir. Tabii ki, bunun bazı istisnaları var. Bankalar genellikle rehinli kredi vermek konusunda isteksiz olsalar da, istediğiniz belirli koşulları yerine getirerek krediyi kullanabilirsiniz.

Hisseli Tapuya Kredi

Bu şartlar olarak ifade edilebilir: tahvile atanan her kişi, tahvile katılan kredinin kredisi için garanti edilebilmesini veya sözleşmesinin tamamının bir kişiye devredilmesini veya sabit varlığın ikiye bölünmesini sağlamalıdır. Parseller eşit büyüklükte ve sözleşme olarak güncellenmelidir. Ancak bu şartların sağlanması kredinin onaylandığı anlamına gelmez. Banka ile yapılan yüz yüze görüşme de bu konuda oldukça önemlidir. Bazı bankalar, yukarıdaki koşulların yerine getirilmesi durumunda tahvil kredisi sunabilir. Bu kapsamda öne çıkan bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası Kredi Senedi
 • Vakıfbank Kredi Senedi

Çeşitli nedenlerle, çoğu banka ortak girişimlere kredi vermek istemiyor. Mortgage kredisi veren bankalar, belirli şartları yerine getirmenizi şart koşuyor. Bu şartlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bankanın genel olarak istediği şey, kefilin kefilden çıkarılması veya kefaletinin bir kişiye veya tüm hissedarlara devrederek gelip sözleşmeyi imzalamasıdır.

Hisseli Tapuya Nasıl Kredi Alınır?

Belirli koşulları yerine getiriyorsanız, bir tahvil üzerinde ipotek kullanabilirsiniz. Bankanın aradığı en yaygın koşul, kredinin tüm hissedarlarının kefil olması veya müşterek ve çoklu hisselerin müşterek ve çoklu hisseye çevrilmesidir. Bu şartları sağlıyorsanız konutun ipotek etmek istediğiniz kısmı için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durumda kullanılabilir kredi tutarı bankanın evinize gönderdiği uzman tarafından belirlenir.

İpoteğiniz ihtiyaç kredisinin bir parçası olduğu için 36 aya kadar vade koyulabilir. Bu ve diğer tüm şartlar Banka’nın takdirine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Öz sermaye çoğunlukla ipotek için kullanılır, ancak tapuda bir öz sermaye olduğunda süreç farklı olabilir. Hisse senetleri için ihtiyaç duyulan krediler çoğu finans kurumu tarafından onaylanmamaktadır. Finans kuruluşlarından ortak prosedürler ile kredi almak isteyen kullanıcıların belirli şartları sağlaması gerekmektedir.

Hisseli Tapuya Kredi Şartları Nelerdir?

Bu şartlar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Sözleşmedeki performans maddesinden tamamen feragat edilmesi gibi genel olarak benzer gereklilikler vardır ve bu da onu tek bir eylem haline getirir. İstenilen işlemden sonra yer, mülk üzerindeki haciz, kredi için başvuran kişiye, kişiye geçer. Bankacılık koşullarının sağlanması durumunda, sözleşme ipotek edilir ve kredi verilir. Banka, ortak sözleşme kapsamında kredi için belirli koşullar belirler. Bu durum için krediyi sözleşme yapacak kişinin sözleşmeye katılım durumu gibi birçok parametrenin kontrol edilmesi gerekir. Hisselerin yüzde değeri sözlü belgenin alt kısmında görünür. Bu değer “1/100, 1/16, 1/8” vb. şeklinde yazılır. Bazı durumlarda, bu değer sözleşmenin arkasında da bulunabilir. Bu detaylara göre başvuruları değerlendiren bankalar genellikle ödeme yapmayı reddeder ancak ipotek kredisi almanın birkaç yolu vardır.

Bir bankaya kredi başvurusu yapılırken, kredinin kullanım garantisi talep edilebilir. Teminatlı tahvil yöntemi geçmişe göre daha az kullanılsa da ipotekler daha popülerdir. İpotekler genellikle gayrimenkul için kullanılır. İpoteğe uygun bir tapu olmalıdır, ancak hisse durumunda kredi onaylanamaz. Birçok finans kurumu, krediler için teminat olarak mülk tapularını kabul etmemektedir. Bunun nedeni, ortak operasyonun birkaç kişiye ait olmasıdır. Bir bankadan alınan bir kredide, işletme tamamen kraliyet garantili olmalıdır. Bireysel bir tapu sahibi için kredi onay süreci bankadan bankaya değişebilir.

Hisseli Tapuya Kredi Nasıl Verilir?

Bankaların kendilerinin çok değişik bir değerlendirme kriterleri vardır. Ancak, bankalar genellikle aynı sözleşme politikasını takip eder. Banka tarafından aranan şartların yerine getirilmesi durumunda kredi alınması mümkündür. Nitelikli bir tahvil banka garantisi olarak sunulabilir. İlgili koşullardan bazıları şunlardır: Kredi onaylanır, kredi başvurusu yapmak isteyen kişi müşterek sözleşme ile kredi başvurusunda bulunur ve her kişiye gerekli kredi teminatı garanti edilir. Tüm eylem bir kişiye devredilirse kredi de mevcuttur. Tapu devri veya eşit arazi paylaşımı da kredi şartlarında gerçekleşen bir işlemdir.

Hiçbir banka normal şartlarda kredi vermese de bazı bankalar belirli şartlar altında kredi vermektedir. Bazı resmi fiillerle fiil ödünç alınabilir. Böyle uygun bir prosedür ile birçok bankadan kredi almak mümkündür. Ancak kredi başvurularının değerlendirildiği tek kriter bu olmadığından dolayı davranış uygun olsa dahi başvuru reddedilebilir. Ancak bankalar dönemsel olarak şartlarını güncelleyebilecekleri gibi, kredi bonoları kullanmayan bankalar bu tür başvuruları daha sonraki bir tarihte kabul edebilirler.

Bankaların belirli kredi koşulları vardır. Şartlar ve prosedürler bankadan bankaya farklılık gösterebileceğinden, tapu kredisini kimlerin kullanabileceği farklılık gösterecektir. En önemli koşul ise krediye başvuran tüketicinin adının da tapuda yer almasıdır. Aşağıda kredi kullanmak isteyen tüketicilere sunulan bazı şartlar yer almaktadır. Bu şartlar ise;

 • Yüksek Kredi Notu
 • Ödeme Geçmişi
 • Müşteri Limitleri
 • Uygulanabilir Kredi Türleri
 • Kredi Tutarı

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Yalnızca devlet bankaları hisseli tapuya kredi vermektedir. Tüm devlet bankaları da vermemektedir. Yalnızca 2 adet devlet bankası müşterilerin bu durumundan kurtulması için kredi düzenlemesi yapmıştır. Bu bankalar Ziraat Bankası ve Vakıf Bankasıdır. Diğer bankaların hisseli tapuya kredi vermemesinin sebebi geri ödeme ihtimali diğer kredilere göre daha risklidir. Bu yüzden bu riskin altına yalnızca 2 devlet bankası girmiştir.

Hisse senedi kredisi almak genellikle karlı bir harekettir. Bunun nedeni, emlak kredilerinin aksi takdirde reddedilecek başvurulara izin vermesidir. Bu nedenle tapu senetleri borçlanmayı kolaylaştırır ve garantör gibi riskli işlemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Ancak bu yöntemin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Krediler, nakit ihtiyaçları için büyük faydalar sağlar, ancak geri ödenmediği takdirde ciddi sakıncaları vardır. Aynı durum, öz sermaye ile tapuya verilen krediler için de geçerlidir. Ödeme yapılmaması ve dava açılması halinde tapu senedine ait mallara banka tarafından el konulacak. Ödemeler zamanında yapılmazsa, banka borcu tahsil etmek için mülkü satar.

Borç ödemelerini geciktirmek de mülke el konulmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bu gecikmenin 90 günü geçmemesi önemlidir. Borca her geçen gün faiz tahakkuk edecek, ancak bu süre geçene kadar herhangi bir yasal işlem yapılmayacaktır. Geride kalırsanız borcunuza gecikme faizi eklenerek geri ödeme tutarınız artar. Tüm kredi türlerinde olduğu gibi tapu kredisinin de vadesi bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Konut kredilerinde kullanılan kredi vadesi uygun finansman kredileri için 36 ay, ticari krediler için 60 aydır. Bankalar, hisse senedi ipotek kredisi alırken genellikle 120 ila 240 ay arasında vadeli seçenekler sunar.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankaların Şartları

Tüm kredi ürünlerinde olduğu gibi ipotekli konut kredilerinde de vadeler ilgili bankalar tarafından belirlenmektedir. Bankalar yasal sınırlar içinde bazı şartlar koymuşlardır. Bu Koşullar zaman zaman değişebilir. Ayrıca farklı tüketici grupları için farklı koşullar sunulmaktadır. Bu nedenle, başvuru yapmadan önce istediğiniz bankanın ne gibi sorular sunduğunu kontrol etmeniz önemlidir. İşte bankaların hisse senedi içeren krediler için şart koştuğu bazı şartlar şunlardır;

 • Tüm hissedarlar krediyi kullanan kişiye garanti vermek zorundadır.
 • Hisseler konsolide edilmeli ve tek bir mülkiyet belgesine dönüştürülmelidir.
 • Kredisini kullanan kişinin hisselerini bölüşerek ayrı bir tapu alması gerekiyor.
 • Bölünmüş mülk veya alan uzman görüşü ile doğrulanmalıdır.
 • Mülkiyet belediye sınırları içinde olmalıdır.
Reklam
YORUMLAR YAZ