IBAN Numarası Nerden Bakılır?

0

IBAN numarası nereden bakılır? Günümüzde hemen hemen tüzel kişi sayılan ve 18 yaşının üstü her birey banka müşterisi olmaktadır. Bunun sebebi günümüzde finansal ve herhangi bir para işleminin bankalar üzerinden yapılmasıdır. Aynı zamanda işletmeler ve kurumlarda finansal işlemlerini yapabilmek için bankalara ihtiyaç duymaktadır. Tüm bunlar bankaların kendilerini geliştirmesine ve bankalar üzerine yapılan çalışmaların da artmasına sebebiyet vermiştir.

REKLAM

Bu gelişmelerin ve çalışmaların sonucu olarak 2009 yılından itibaren kişilerin bankalarını ve banka içerisindeki hesaplarını tanımlayan IBAN numaraları kullanılmaya başlanmıştır. IBAN numarası banka müşterisi olan ve bankalarda hesabı olan bireylerde bulunmaktadır. Banka üzerinden yapılan hemen hemen yapılan tüm işlemler IBAN numaraları üzerinden kaydedilmekte ve yürütülmektedir.

IBAN numaraları, bankalar tarafından bireylere verilmektedir. Aynı zamanda IBAN numarasının alındığı bankanın dünya konumu da IBAN numaralarında bir o kadar önem arz etmektedir. Türkiye’nin IBAN numarası kodu TR olarak ifade edilmekte ve bankalara göre IBAN başlangıçları değişebilmektedir.

REKLAM

IBAN numaralarının başka bireylerle karışmaması ve müşterinin hangi konumdaki bankanın müşterisi olduğunun belirlenmesi için IBAN içerisinde şube kodu bulunmaktadır. Bununla birlikte bankanın kodu ve müşteri numarası gibi detaylarda bulunmaktadır. Her ne kadar IBAN üzerinden işlem yapmak oldukça hızlı ve kolay bir yol olsa da bazı durumlarda bankalar güvenlik amaçlı kişilerden müşteri numarası veya şube numarası isteyebilmektedirler. Son olarak IBAN numaraları, 26 sayıdan oluşmaktadır.

IBAN numaralarının alınabilmesi veya kontrol edilebilmesi için banka müşterilerinin artık bankalara gitmesine gerek yoktur. Teknolojinin gelişmesi ve bankaların bu gelişime uyumu sonucunda çıkarttığı mobil uygulamalar ve resmî web sayfaları IBAN numarası öğrenmek isteyen müşteriler için oldukça kolaylık sağlamaktadır.

REKLAM

Her bankanın uygulaması farklı olsa da genel anlamda IBAN numarasını öğrenmek için uygulamalara giriş yaptıktan sonra hesaplarım bölümünden IBAN sorgulama seçeneği seçilerek IBAN numarası öğrenilebilmektedir. Akıllı cihaz kullanmayanlar için ise müşterisi olduğunuz bankanın hesap kartıyla bankamatiklere giderek IBAN numaranızı sorgulatabilir ve müşteri, şube, banka numarası gibi detayları da öğrenebilirsiniz. Son olarak banka şubelerine giderek müşteri temsilcisi görevlileri yoluyla IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Soru Sor & Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.