• YARIM ALTIN
  8.525,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6028
  % 0,39
 • € EURO
  34,8404
  % 0,29
 • £ POUND
  40,6444
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  4,5027
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3497
  % 0,96
 • BITCOIN/TL
  2118207,149
  % 4,33
 • BIST 100
  9.510,59
  % -0,15
Reklam
Reklam

İcra Dosyası Sorgulama ve Kapatma

İcra Dosyası Sorgulama ve Kapatma
Reklam

İcra Dosyası sorgulama ve kapatma nasıl yapılır? Yöntemleri nelerdir? Bunları sizler için araştırdık. Alacaklı kendi inisiyatifiyle borçluya karşı alacaklarını alamaz ise, avukatlı veya avukatsız olarak kendisi icra takibine başvurabilir. İşlemin başında alacaklıdan başvuru ücreti ve peşin harç ücreti tahsil edilecektir. Takip başladıktan sonra bir avukat vekâlet ediyorsa vekâlet suret harcı da eklenecektir.

Borçlu, hapis cezası dışındaki borç, faiz, masraf, avukatlık ücreti ve masraflardan sorumludur. Borcunu ödeyip dosyayı kapatmak isteyen borçlu, icra dairesine giderek borçlu olduğu dosya için kapak hesabı talebinde bulunabilir. Borçlarınızı sonuca göre öderseniz, kayıtlara ilişkin yasal sorumluluğunuz sona erer. Hacizli ürünleri var ise üzerinden hacizin kalkmasını talep edebilir.

Bir diğer ihtimal de borçlunun alacaklının avukatıyla görüşerek çözüm bulmaya çalışmasıdır. Bu şekilde yapılacak ödemeler avukat ve alacaklının inisiyatifinde yapılır. Uygulamada buna üçüncü şahıs alacak tahsilatı da denir. Alacağın tam olarak çözülmesi üzerine, alacaklının avukatı veya alacaklısı, alacağın üçüncü şahıslardan geri alınması için bir başvuru hazırlayarak dosyanın kapatılması için yönetime başvuruda bulunur.

Diğer bir ihtimal ise dosya 1 yıldır işlenmediği için dosyanın işlemden çekilmesidir. Alacaklı, rücu ücretini ödeyerek alacaklıdan kayıt üzerinde vazgeçerse, dava resen düşer.

Borcu Ödenen İcra Dosyası Nasıl Kapanır?

İcra borcunu ödediyseniz ve borcu bitmiş icra dosyanız bulunuyor ise bunu nasıl kapatırsınız inceleyelim. İcra dosyası kapatma işlemi ne zaman yapılır? icra dosyasıyla ilgili hukuki sorumluluğunuz kalmaması için adınıza gerçekleştirilen icra dosyasını avukatlar aracılığıyla ödediyseniz; dosyayı kapatmak adına icra dairesine başvurarak harç ödemesini gerçekleştirip kapatma işlemini tamamlamanız gerekir. İşlemleri avukatınız aracılığıyla yapacaksanız eğer avukatınıza gerekli ödemeyi yaparsınız. İcra dosyası kapatma işleminizi tamamladıktan sonra e-devlet üzerinden dosyanızı takip edebilirsiniz. Şimdi icra dosyası sorgulama ve kapatma içeriğimizin son adımına geçelim.

İcra Dosyası Nasıl Kapatılır?

İcra dosyası kapatma işleminin üç yolu vardır. Bu üç yola aşağıda yer verdik;

 1. Öncelikle yapılacak en kolay yol şudur; icra dairesine gidilir, kapak hesabı açtırıp icra dosyası kapatma işlemi gerçekleştirilir.
 2. İkinci yol avukat ile anlaşarak yapılır. (Haricen bir yoldur.)
 3. Üçüncü yol ise Uyap Vatandaş Portalı üzerinden online ödeme yaparak icra dosyası kapatma işlemi gerçekleştirilir.

Halihazırda açık icra dosyası bulunanların borçlarını kapatmak için öncelikle icra dairesine giderek “Borçlarımı kapatmak istiyorum, dosya hesabı veya kapak hesabı yaptırmak istiyorum” başvurusu yapması gerekmektedir. İcra Dairesini aramak istiyorum diyorsa bizzat İcra Dairesine giderek açık dosyamı kapatmak istediğini belirtmesi gerekir. Çünkü İcra Dairesi bu konuda telefonla herhangi bir bilgi vermeyecektir. İcra Dairesi nezdindeki başvurunuzu dikkate alan İcra Müdürü, İcra Memurlarına ve İcra Müdürlerine görevlerini yerine getirmeleri için yetki verecektir.

Yetkilendirmeden sonra, icra memurları dosya üzerinden kapak hesaplarını oluştururlar. Yapılacak hesaplamalardan sonra kapak hesaplaması yapılacak ve toplam borcunuz hesaplanacaktır. Hesaplama yapıldıktan sonra tüm borçlar Vakıfbank aracılığıyla ödenir. Borçlarınızı Vakıfbank ve diğer bankaların dosya hesaplarına da kapatabilirsiniz. Buradaki tek koşul, her icra dairesinin kendi IBAN numarasının bulunmasıdır, böylece IBAN numarasına veya hesap numarasına parayı aktarabilir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz. . İcra dairesinin IBAN’ına talebinizin tamamını aktardıktan sonra ödeme yaptığınız banka dekontunuzu icra dairesine getirmeniz gerekmektedir. İcra Müdürü bu kayıtlı makbuzu işleme koyduktan sonra, tüm kayıtlı borçlar kapatılacak ve icra dosyanız kapatılacaktır.

İcra Dosyası Kapatma Dilekçesi

T.C. İSTANBUL İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

Dosya No: 2022/0000 E.

Dilekçe Konusu: İcra dosyasının kapanması.

Alacaklı: Ad / soy ad, resmi ikamet adresi ve T.C. kimlik numarası.

Borçlu: Borçlu olan kişinin; ad / soy ad, ikamet adresi ve T.C. kimlik no.

Açıklamalar:

 1. 2022/0000 E. numaralı dosyama ait olan tutar borçlu tarafından tarafıma eksiksiz olarak ödenmiştir.
 2. 10/03/2022 tarihi itibariyle borçludan herhangi bir alacağım kalmamıştır.
 3. Borçlu tarafından yapılan ödeme sonrasında herhangi bir alacağım kalmadığı için icra işleminin devam etmesi yersizdir.
 4. 2022/0000 E.  nolu icra dosyamın kapatılması maksadı ile Müdürlüğünüze mücaraat zaruretim doğmuştur.

Sonuç ve İstem: Yukarıda belirtmiş olduğum hususlar göz önüne alındığında icra dosyamın kapatılması ve halen devam ediyorsa borçlu kişiye uygulanmış olan tüm tedbirlerin kaldırılmasını arz ederim.

10/03/2022 tarihi itibariyle borçludan tüm maddi alacaklarım tahsil edilmiştir. Dilekçenin verildiği 10/03/2022 tarihi itibariyle geriye dönük icra işlemi müracatım olmayacağını ve tüm maddi alacaklarımdan da feragat ettiğimi kabul ve arz ederim.

Tarih: 10/03/2022
İsim Soyisim: Mustafa Kemal
İmza: Bu alana imza atılacak.

Reklam
YORUMLAR YAZ