• YARIM ALTIN
  8.534,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6022
  % 0,39
 • € EURO
  34,8030
  % 0,18
 • £ POUND
  40,6420
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3498
  % 0,99
 • BITCOIN/TL
  2117552,407
  % 4,32
 • BIST 100
  9.463,24
  % -0,64
Reklam
Reklam

İcralık Araca Kredi Çıkar Mı?

İcralık Araca Kredi Çıkar Mı?
Reklam

İcralık araç kredisi, ister sıfır ister kullanılmış otomobiller için sağlanması bankacılık kurumları arasında yaygın bir uygulama değildir. Ancak bazı bankalar müşterilerinin icralık araca kredi çıkar mı? sorularından sonra, icralık araç kredisi verme sürecini başlatmıştır.

Finans kuruluşları, el konulan otomobil için önemli bir süre için otomobil kredisi başvurularını dikkatle değerlendiriyor. Onay verilip verilmeyeceğine karar verilirken banka ile önceki işlemleriniz ve kredi geçmişiniz de dikkate alınacaktır. Geri alınan araç için kredi verilip verilmeyeceğini belirlemek mümkün değildir. Bankanızla mükemmel bir geçmişiniz ve ödemeleri yapabileceğinize dair kendinize güvenen bir profiliniz varsa, icralık araç kredisi almaya uygun olabilirsiniz. Bununla birlikte, finans kurumları, esas olarak bir garantiye rastlamadıkları için, el konulan araçlara borç para vermeye pek hevesli olmamaktadır.

Finans kurumları, sağladıkları otomobil kredileri söz konusu olduğunda başvuran potansiyelini gözden geçiriyor. Otomobiliniz kendini kaza, borç, risk ve haciz senaryolarında bulur. İcralık araç için bankadan kredi temin etmek kolay değildir.

Ayrıca finans kuruluşları finanse ettikleri motorlu taşıtlar için ipotek veya rehin şeklinde teminat talep etmektedirler. Bir finans kuruluşundan araç kredisi aldığınızda, kredi bakiyesinin tamamı ödenene kadar aracınızın tapusu teminat olarak tutulur. Banka, teminat olarak icralık olan otomobiller için bu ipotek başvurusunu başlatamaz. Onay alsa bile ikinci hakkın sahibi olacaktır. Başlangıçta verilen hacizle ilgili hak önceliğe sahiptir bu nedenle bankadan kredi almak biraz zor olabilir.

Hacizli Araçlara Taşıt Kredisi

2022 yılı itibari ile birçok finans kuruluşunu kullanarak taşıt kredisi paketlerinden faydalanma ve aracınız için nakit çekme seçeneğiniz bulunmaktadır. Aktif Bank, ING Bank, Kuveyt Türk gibi önemli finans kuruluşlarına el konulan araç için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Diğer finans kuruluşlarına yapılan taleplere kıyasla bu üç finans kuruluşuna yapılan taleplerin kabul edilme şansı daha yüksektir. Gayrimenkul üzerinde ipotek tesis edemedikleri için, hacizli arabalara taşıt kredisi vermek istemeyen finans kuruluşları bunu yapmamaktadır. Taşıt kredisi için ipotek ve icra edebileceğiniz başka bir gayrimenkul ile kredi başvurusunda bulunarak taşıt kredisi onaylanma şansınızı artırabilirsiniz.

İcralık araçları satın almakla ilgileniyorsanız, bunları size satan kişi de çok önemli bir husustur. Bunun temel nedeni, bankaların daha önce sahip olunan ve yeniden el konulan arabaları satan kuruluşların başında gelmesidir. El konulan araçları ihaleye çıkarmak, finans kuruluşlarının mülkiyeti aldıktan sonra bunları satma şeklidir. Satın almak için krediye ihtiyacınız varsa, isterseniz bir bankadan kredi alabilirsiniz.

İcralık Araçlara Kredi Veren Bankalar

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • ING
 • Garanti BBVA
 • Aktif Bank
 • Kuveyt Türk

Ülkemizdeki bankalar, 100.000 Türk Lirası’na (TL) kadar ihtiyaç kredisi ve motorlu taşıt alımı için finansman sunmaktadır. Taşıt kredisi ödemelerinizi yapmakta zorlanıyorsanız ihtiyaç kredisi adı altında kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Daha sonra nakit para ile açık artırmaya katılabileceksiniz. Açık artırma yoluyla araç satarken, bankalar genellikle yalnızca nakit olarak ödeme yapılmasını ister. Bu nedenle bankanın güvenilir bir müşterisi değilseniz size kredi açmamaları olasıdır.

Halihazırda önceden onaylanmış bir limitiniz varsa ve finans kuruluşundan icralık araç kredisi almayı düşünüyorsanız bu konuyu bankanızla görüşebilirsiniz. Çünkü açık artırmaya katılabilmeniz için hesabınızda çekilmeye müsait olmayan paranızın olması gerekmektedir. Teklif yarışmasından galip çıkarsanız, aynı gün sözleşmeleri sonuçlandırabilir ve araç satın alabilirsiniz. Aracın otopark ücreti ve noter ücreti ihaleyi kazanan istekli tarafından karşılanacaktır. Buna ek olarak, tüm anlaşmaları bitirmek için sadece on gün var. On gün geçtikten sonra artık bir araç satın alamayacaksınız.

İcralık Araçlara Kredi Şartları Neler?

İcra dairesi, banka ihlalleri nedeniyle geri alınan araçların satışı için ilgili taraflardan teklif isteyecektir. Bu müzayedeler en az 18 yaşında olan herkese açıktır. Bankaya üye olmak için tek yapmanız gereken belirli bir para yatırma işlemi yapmanızdır. Bu, finans kurumlarında yüzde 5 ile yüzde 10 arasında değişiyor.

En yüksek teklifi veren kişi müzayedeyi kazanır ve arabanın mülkiyeti verilir. Bu ihaleler, en önemlisi piyasa değerinin yüzde otuz daha düşük bir fiyatla teslim edilmesi olmak üzere birkaç nedenden dolayı seçilmektedir. Araç, kredinizden daha yüksek bir bedelle satılırsa aradaki fark, ödendikten sonra hesabınıza yatırılacaktır. Ancak araç üzerinde başka hacizler varsa bunlar alındığı sıraya göre işleme alınacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ