• YARIM ALTIN
  8.551,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6051
  % 0,38
 • € EURO
  34,8074
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6089
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2114622,480
  % 4,75
 • BIST 100
  9.472,91
  % -0,54
Reklam
Reklam

Kapatılan Kredi Kartı Açtırma

Kapatılan Kredi Kartı Açtırma
Reklam

Yazımızın içeriğinde kapatılan kredi kartı açtırma işlemi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Kullanıcının isteği üzerine kapatılan kredi kartları kapatıldıktan sonra imha edilmelidir. Kapatılan kredi kartı açtırma işlemi yoktur. Banka, şube, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı aracılığıyla yapılan başvuruyu onayladıktan sonra kullanıcıya başka bir kart yani yeni bir kredi kartı gönderilir yani kısacası eski kartınız iptal olsa da yeni bir kart verilebilir.

Genel uygulamada, vadeli borç tutarı ile asgari geri ödeme tutarı arasında belirli bir yüzde kurulur. Müşterinin en az bu tutarı ödemesi halinde aylık olarak kalan borç tutarına Banka tarafından belirlenen satın alma veya nakit avanslara faiz işletilir. Kredi kartı ile alışveriş yapanların borcu, kartı satın aldığı mağazaya değil, kredi kartı hizmetini veren bankaya borçludur. Bankalar ve finans kuruluşları, müşterilerinden otuz (30) gün içinde tahsil edilen kredi kartlarını sağlar.

Ayrıca, Kart’ı kullanan Müşteri, bu süre içinde Kart’ın kullanımından doğan ücretlere karşılık gelen faturaları Müşteri’ye bildirmek zorundadır. Müşteriler için son ödeme tarihi, hesap bildiriminin gönderilmesinden yaklaşık on (10) gündür. Bu süre sonunda banka veya finans kuruluşu, bakiye kredi kartına günlük ertelenmiş faiz ödemesi talep etmeye başlar.

Ödenmeyen kredi kartı ekstreleri aylar geçtikçe daha ha faizlenir. Kredi kartlarında minimum ödeme tutarları mevcuttur. Bu tutarları ödeyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu saye de faiz de ödememiş olursunuz.

Kredi Kartlarının Ödeme Sistemleri

Genel uygulamada, vadeli borç tutarı ile asgari geri ödeme tutarı arasında belirli bir yüzde kurulur. Ödenmemiş borç tutarına banka tarafından belirlenen alış veya nakit avans faizi, müşteri en az bu tutarı ödediğinde aylık olarak tahakkuk ettirilir. Kredi kartı ile alışveriş yapanların, alışveriş yaptıkları mağazaya değil, kredi kartı hizmetini veren bankaya borcu vardır. Bankalar ve finans kuruluşları, müşterilerinden otuz (30) gün içinde tahsil edilen kredi kartlarını sağlar.

Ayrıca, Kart’ı kullanan Müşteri, bu süre içinde Kart’ı kullanmaktan doğan ücretleri fatura/faturalar ile birlikte Müşteri’ye bildirmek zorundadır. Ödeme Koşulları, hesap bildiriminin gönderilmesinden yaklaşık on (10) gün sonra Müşteriye teslim edilecektir. Bu süre sonunda banka veya finans kuruluşu, bakiye kredi kartına günlük ertelenmiş faiz ödemesi talep etmeye başlar.

Kayıt dışı ekonomiden kaynaklanan problemleri yok edip, kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmak için çok önemli bir araç olmasına rağmen, ödenmemiş borçlar üzerindeki faiz yükü ve ATY faiz tutarlarının ve [işlem vergi sigortası] artışı kredi kartı borcunun çökmesine neden olabilir. Türkiye’de kredi kartı ile ilgili tüm faaliyetler BDDK (Banka Düzenleme Kurumu) tarafından denetlenmektedir. Türkiye’deki tüm banka ve finans kuruluşlarının sunduğu banka kartlarına ilişkin faiz oranları ve faiz hesaplama yöntemleri BDDK’nın resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı Türkiye’de ilk kez 1968 yılında Diners Club’da birkaç bin kişiye aitken kullanıldı. (BKM) tarafından 2015 bilgilerine göre verilen açıklamada, BKM’nin üçüncü çeyrek kazanç verilerine göre Türkiye’deki ödemeli kart sayısı 113 milyona yükseldi. Öte yandan kredi kartı sayısı 58 milyona ulaşarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Bu verilere göre Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında Fransa’dan sonra en çok kredi kartı kullanan ikinci ülke olmaya devam ediyor. Harcama açısından Avrupa’da üçüncü sırada yer almaktadır.

Kredi kartlarının Türkiye’de bu kadar yaygın olmasının nedeni, bir kerede satın alınamayacak mal/hizmetleri taksitle ödemenize olanak sağlamasıdır. Ayrıca bankanın veya kart sahibinin kartın limitini artırma talebi sonrasında uygulanan limit artırımları, kişileri kartından harcama yapmaya teşvik etmektedir. Bu durumun Türkiye’de kredi kartı bireysel kredilerinde artışa yol açması nedeniyle 14 Şubat 2014 tarihinden itibaren hükümet bazı ürün ve hizmet alımlarında ödeme koşullarını iptal etmiş, kota sayısını kısıtlamıştır. 9 aya kadar bazı ürünler için.

Ayrıca BDDK, bireylerin aşırı borçlanmasını önlemek için bir bankanın sunabileceği maksimum tutarı belirlemiştir. Türkiye’de kredi kartı limitleri, ilk yıl kullanıcı gelirinin iki katına, ilk yıldan sonra ise dört katına kadar hesaplanmaktadır.

Kapatılan Kredi Kartı Tekrar Açılır mı?

Bankalar, kredi kartı borcunu ödeyemeyen veya ödemekte geç kalan kullanıcılara farklı kurulum seçenekleri sunuyor. Ofis başvuruyu kabul ettikten sonra toplam borç yapılandırılır ve taksitler halinde ödenebilir. Ancak, borç yapılandırılmış kredi kartı kapatıldı ve herhangi bir ücret ödeyemediyseniz eğer yeniden yapılandırılmış bir kredi kartı yeniden etkinleştirilemez. Borcunuzun tamamını ödedikten sonra düşük limitli kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Kısaca kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı sorusunun cevabı net bir şekilde hayırdır.

Kapatılan Kredi Kartı Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Borç ödendikten sonra, bir acente aracılığıyla, internet üzerinden veya telefonla kredi kartının açılması için başvuru yapmanız gerekir. Ancak kredi kartı borcu sebebiyle kapatılan kart kullananların kredi puanları önemli oranda düşer. Ayrıca bir önceki borçtan dolayı kapatılan karta göre daha düşük bir limite sahiptir. Bu nedenle kredi kartı borçları nedeniyle kartları kapatılan kullanıcıların, kart borçlarını ödedikten ve düzenli ödemelerle kredi notlarını yükselttikten sonra diğer bankalardan minimum kredi kartları kullanmaları önerilir.

Kapatılan Kredi Kartı Aidatı Geri Alınır mı?

Ödenmeyen ücretler nedeniyle kapatılan kart ve hesaplara ilişkin borçlar için Banka, müşterilere bu ücretlerin icra ve tahsilini teklif edemeyecek. İade edilmesinde sorun çıkan kartları, banka hesapları ile ilişkili yıllık üyelik ücretleri ve hesap bakım ücretleri, vade tarihinden itibaren on iki aya kadar gelecekte tahsil edilmek üzere tutulabilir.

Bu süre içinde bir önceki yıllık kredi kartı ücreti ve hesap işletim ücreti tahsil edilemediği takdirde, ters kotasyon yoluyla ücretten feragat edilir. Yeni TBB kurallarına göre, aktif olmayan hesaplardan ve kartlardan bir yıl boyunca ücret alınmadığı takdirde hesaplar tamamen kapatılacak. Kapatılan kredi kartı aidatı geri alınır mı diyecek olursanız hayır alınmaz.

Kredi Kartları Banka Tarafından Neden Kapatılır?

Bir kredi kartının kapatılmasının çok fazla nedeni olabilir. Bunlardan ilki ve en ciddisi kredi kartının çalınması/kaybolması veya bilgilerin kopyalanmasıdır. Kredi kartının çalınması durumunda banka güvenlik önlemi olarak kişinin kredi kartını kapatır. Bu sayede asıl kart sahibine ait olmayan ücretlerden kaçınılır. Kredi kartının kullanıma kapatılmasında bir diğer etken de borçların zamanında ödenmemesidir. Borcunu vaktinde ve tam ödemeyen kart kullanıcıları bir süre sonra kartı kullanamaz hale gelirler ve kart banka tarafından kapatılır.

Yapılandırma Yaptırılan Kredi Kartı Ne Zaman Aktif Olur?

Bir kart sahibinin borçları uzun süre ödenmemişse, kurulum ya da yapılandırma sürecine giren kredi kartı kapatılır. Bu durumlarda banka, yasal işlem yapılmadan borcu belirli sayıda taksite bölerek borcun geri ödenmesini şart koşar. Ancak kredi kartı borcunuz yeniden yapılandırılırsa, yeniden açamazsınız.

Uzun vadeli borçlar nedeniyle kart sahiplerinin bankalara olan güvenini kaybetmesi nedeniyle KKB’nin notu düşer. Kredi çekme istekleriniz olduğunda bu kapatılan kart ve borcu her zaman karşınıza çıkar. Bu gibi durumların oluşmaması için kredi kartını kullanırken geri ödeneceğini ve kullanımının kolay ama ödemesinin zor olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Aksi takdir de ödemeler de zorlanabilir, ileri de ihtiyaç olduğunda kredi çekme işlemlerinizi uzun süre askıya alabilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ