• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2160612,678
  % 0,15
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kara Listede Olana Kredi Çıkar mı?

Kara Listede Olana Kredi Çıkar mı?
Reklam

Kara listede olan veya sicili bozuk olan bireylerin kredi alabilme durumu, sıkça sorulan ancak genellikle net bir cevap bulunmayan bir konudur. Bu sorunun cevabını anlamak için öncelikle kara listeye neden girildiği ve bu durumdan nasıl çıkılabileceği gibi sorulara odaklanmak önemli bir konudur.

Kara liste, kredi veya kredi kartı borçlarını 3 ay boyunca ödemeyen ve bu nedenle hakkında yasal takip başlatılan kişilerin yer aldığı bir listedir. Bu listede yer alan bireyler, borçlarını tamamen ödemek ve belirli bir süre beklemek suretiyle kara listeden çıkarlar. Kara liste, genellikle finansal yükümlülükleri yerine getirmeyen bireylerin kredi geçmişlerini olumsuz etkiler.
Sicili bozuk olmak terimi, geçmişte ödeme noktasında sorun yaşamış ancak kara listede yer almayan kişileri tanımlar. Bu durumda olan kişiler, geçmişteki mali sıkıntılarına rağmen hala kredi alabilme şansına sahip olabilirler. Ancak, bu durumun değerlendirilmesi ve kredi alabilme süreci, finansal kuruluşların politikalarına, bireyin mali durumuna ve geçmiş kredi geçmişine bağlı olarak değişir.

Kara Listede Olanlar Nasıl Kredi Çeker?

Bu bireyler, borçlarını tamamen ödeseler bile kredi notlarının iyileşmesini beklemek zorundadır. Kredi notunun artabilmesi için genellikle en az 3-6 aylık bir süreç gerekir. Bu süre zarfında, düzenli kredi kartı kullanımı ve zamanında ödemeler yapmak, kredi notunun olumlu bir yönde etkilenmesine yardımcı olur.
Ancak, kredi notunun 1500 puan olan “İyi” seviyeye yükselmesi bile, kredi almak için hala zorlu bir süreci işaret eder. Geçmişteki ödeme sorunları nedeniyle, bireyin kredi çekebilmesi için banka tarafından kefil veya ipotek talep edilir. Bu durum, genellikle bankanın politikalarına bağlı olarak değişen bir faktördür ve kara listede yer alan bir kişinin kredi alabilme şansı genellikle düşüktür.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak mümkündür, ancak bu süreçte tüm borçların ödenmesi gerekir. Borçlar ödendiğinde icralar kalkacaktır, ancak bankalardan alınan borç yoktur yazılarının icra dairelerine bildirilmesi de şarttır. Ayrıca, bazı durumlarda bankaların dışında vergi dairesi ve SGK gibi kurumlar da borçlar nedeniyle bloke koyabilir, bu durumda da bu kurumlardan borcu yoktur belgesi almak gerekir.
Devlet, kara listede olan kişilere yönelik af getirebilir. Ancak af olmaması durumunda, kara listeden çıkmak uzun bir süreç gerektirebilir ve genellikle 5 yılı bulur. Bu süreç, bireyin finansal durumuna, borç miktarına ve ödeme düzenine bağlı olarak değişiklik gösterir.

Reklam
YORUMLAR YAZ