• YARIM ALTIN
  8.520,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6023
  % 0,38
 • € EURO
  34,8137
  % 0,22
 • £ POUND
  40,6625
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  2128650,264
  % 4,37
 • BIST 100
  9.462,24
  % -0,65
Reklam
Reklam

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar
Reklam

Türkiye’nin bir çok bölgesinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri sayesinde depreme dayanıklı olmayan ve diğer binalar için risk oluşturan yapılar devlet destekli yıkılarak yeniden yapılmaktadır. Ev sahipleri bu nedenle kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar hakkında araştırma içerisine girmektedir. Yazımızın devamında kentsel dönüşüm kredisi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Devletin bu kredi için görevlendirdiği birçok devlet bankası ve özel banka bulunmaktadır. Bunlar;

 • Türkiye İş bankası
 • Deniz Bank
 • Akbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • Halk Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • TEB
 • Şeker Bank
 • Garanti Bankası
 • Kuveyt Türk
 • Albaraka Türk
 • Finans Bank
 • Ziraat Bankası
 • Alternatif Bank
 • ING Bank

Şeklindedir. Bunlar 6698 sayılı Kanundan alınan kredilerdir. 6306 sayılı afet risk alanlarının yeniden dönüştürülmesi, afet risk yapılarının dönüştürülmesini sağlar. Evlerini yeniden inşa etmek isteyen ev sahiplerine verilir. Korunmasız binalarda en az bir yıl yaşayan kiracılara veya sınırlı hak sahiplerine hibeler. Başka bir ev almak isteyen, risk altında olduğu düşünülen mülk sahibine verilir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yukarıda belirtilen yasal çerçevede kredi kullanan hak sahiplerine faizli hibe verecek.

Riskli Alanlar

Afet ve Acil Durumlar Yönetimi tarafından önerilen ve Konsey tarafından kararlaştırılan altyapı veya yapılarda insan ve maddi hasar meydana gelebilecek alanlar için Çevre, Şehirler ve İklim Değişikliği Bakanı veya idarenin önerisidir.

Risk Altındaki Binalar

Tehlikeli bölge içinde veya dışında bulunan, ekonomik ömrünü doldurmuş veya yıkılma veya ciddi hasar görme riski bulunan bilimsel ve teknik verilerle belirlenen binaları ifade eder. Kanunların öngördüğü destek ve yardımlardan yararlanmanın şartı, sözleşme ile riskli yapı olarak tanımlanan binanın boşaltılmasıdır. Yararlanıcıya verilebilecek azami sübvansiyonlu kredi tutarı 600.000 lirettir. Yararlanıcılar adına ayrı dilimlerde sübvansiyonlu kredilerin toplamı 3.000.000 TL’ye kadar olabilir, ancak her bir bağımsız dilim 600.000 TL’yi geçmez.

Bankalarca önerilen kentsel yenileme konut kredisi için standart yıllık konut faiz oranı %6, B seviyesi enerji verimliliği belgesinin yıllık faiz oranı %6,5 ve A seviyesi enerji verimliliği belgesinin yıllık faiz oranı 7’dir. %4 Çevre, şehir planlaması ve iklim değişikliği. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında sağlanan destekler. Verimlilik sertifikası Korumalı konut kredisi hak sahiplerine en fazla 10 yıl süreyle kullandırılabilir. 7 yıllık kişisel şirketler için kredi kentsel dönüşüm kredisi kullanan müşterilerimizin, tamamlanmış konut kredisi (satın alma) için 12 ay ve sadece faizli inşaat kredisi için 2 ay olmak üzere eşit geri ödeme almalarını bekliyoruz.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alınır?

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile anlaşmalı bir bankadan konut kredisi faizi bonusu alabilmek için öncelikle bir risk yapısına sahip olmanız gerekmektedir. Depreme dayanıklı olmayan, çökmek üzere olan, kullanım ömrünün sonuna gelmiş bir bina veya eviniz varsa veya bir binada daireniz varsa, destek almak için ilk adımı bakanlığa başvurarak atın.

Hükümetin kredi faiz indirimine hak kazanmak için, soruşturma yürütmek üzere bakanlık veya sözleşmeli kuruluş tarafından belirlenen bir kurum tarafından oluşturulan “Bu bina risk altında” belgesine ihtiyacınız vardır. Yetkili il, ilçe veya sendika yetkilileri tarafından düzenlenen “Burası tehlikede bir yapıdır” formuna ek olarak aşağıda istenen belgelerle birlikte bir başvuru formu ibraz edilmelidir. Bulunduğunuz ilçedeki “Altyapı ve Şehircilik Bakanlığı’na, aksi takdirde “Çevre ve Şehircilik Bölge Müdürlüğü “ne başvurmanız gerekir. Bu belgeyi ancak oralardan ıslak imzalı şekilde alırsınız.

Kentsel dönüşüm kredileri daire başına hesaplanmaktadır. Bu nedenle, müstakil dairenin toplam fiyatı 125.000 ‘dır. Bina 625.000 liraya kadar kazanabilir. Buda’nın 5 dairesi vardır. Yani 5 dairesi olan tüm daire sahipleri kentsel dönüşüm indirimli krediye hak kazanıyor. Kredinin hesaplanması devletin sunduğu indirim oranı ile belirlenir. Uygun yeniden geliştirme kredilerim A, B ve Standart olarak ayrılmıştır.

Kredi başvurunuz kredi için başvurduğunuz banka tarafından değerlendirilir. Kentsel Yenileme Kredisi için uygun görülen başvurular devlet yardımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilmektedir. Kredi indirimi Bakanlık onayından sonra kullanılır. Akreditasyon kullanıldıktan sonra Bakanlığın talep ettiği belgeleri yetkili merciye gönderin. İlk kredinin geri ödenmesinden sonra Bakanlık faiz desteği tutarını ödemekle yükümlüdür.

Fen bilimlerine ve fizik kural ve standartlarına uygun, afet riskine maruz alanlarda, arazi ve bina dışı arazilerde sağlıklı ve güvenli yaşam ortamları oluşturmak amacıyla iyileştirme, uygulama ve modernizasyon usul ve esaslarını geliştirmek gerekir. Kentsel dönüşüm olarak kısaca gündemimizde olan afet risk bölgesi iyileştirme kanunudur. Her üretim sürecinde olduğu gibi kentsel dönüşümün de pratik girdi ve çıktıları vardır. Girdilerimiz toprak tabanlı ve mümkünse afete dayanıklı olmayan yapılar, çıktılarımız ise yasa ve yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmiş yapılardır. İki farklı durumun ortak anlaşılır bir birimde açıklanması ve dönüşüm parametrelerinin oluşturulması gerektiği görülmektedir. SPK’nın akredite değerlendirme kuruluşu tarafından hazırlanan değerlendirme ve istişare raporu ile belirlenen kriterler, iki yer arasında adil bir geçişi sağlayacaktır. Kentsel Dönüşüm Çerçevesi kapsamında hazırlanan ekspertiz raporlarının türleri ve görüşleri, amaçlarına göre farklılık göstermektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Şartları

Kredi çekmek için devletin belirlediği bazı önemli şartlar vardır. Eviniz ile alakalı olan şartlar ve sizin ile alakalı olan şartlar olarak ikiye ayrılır. Sizinle alakalı olan şartlar bankalardan kredi çekebiliyor olmanızı gerektirir. Bir bankanın kara listesinde yer almıyor olmanız lazımdır. Ayrıca krediyi ödeyecek gerekli maddi güce sahip olmanız da gerekmektedir. Bankalar da birden fazla krediniz ya da uzun zamandır ödenmeyen kredi borcu, kredi kartı borcunuz bulunmaması gerekmektedir. Diğer şart ise evinizin bazı özelliklere sahip olmamasıdır. Örneğin eski ve afet riski altında mı değil mi bunun araştırılması ve raporlanması gerekmektedir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu

Arsanın kalan kısmının sahibi kentsel yenilemeyi kabul ettikten sonra arazi değerleme raporuna göre 1/3’ünü satıyor. Stokun en az 2/3’ü. Bu raporlar ilgili Belediye Değerlendirme Kurulu kararına kadar kullanılmak üzere hazırlanır.

Araştırma Raporu

Bir bina irtifakının yapım aşamasında arsa payı, ilgili bağımsız birimin şerefiye mülkiyetinin mülkiyet kanununa göre belirlediği değer ile mülkün toplam değeri arasındaki orana göre belirlenir. İrtifak oluşturulurken genellikle bu kurala uyulmadığı için parsel yoğunlaşması ve parsel birleştirme yapıldığında arazi irtifakları önemli ölçüde değişecektir.

Mevcut Değerlendirme Raporu

Kentsel dönüşüm sürecinin başlangıcında her malikin yasal statüsünün ve değerinin belirlendiği değerleme raporudur. Şehir değişmeden önce mülk sahiplerinin hak ve değerlerini ortaya koymaya hazırlanıyor.

Proje Değerlendirme Raporu

Kentsel dönüşüm sürecinde proje sahibine sunulan projenin bağımsız bileşenleri üzerinden değerlendirmenin yapıldığı bilirkişi raporudur. Yeterlilik tavsiyesinin yayılması için temel oluşturmak için girişimcilerin veya girişimci organizasyonların sahiplerine verdiği tavsiyeleri anlamaya isteklidir.

Uygunluk Teklifi Dağıtım Raporu

Kentsel dönüşüm sürecinin paydaşları, sahipleri ve yüklenicileri/yüklenicileri tarafından üzerinde mutabık kalınan sözleşme şartları dikkate alınarak tekliflerin dağıtıldığı bir raporlama şeklidir. Amacı, tüm ilgili tarafların gözden geçirmesi için mevcut durumu, proje durumunu, sözleşme şartlarını ve dağıtım kriterlerini açıklayan önerilen bir dağıtım tablosu oluşturmaktır.

Fizibilite Raporu

Kentsel dönüşüm projelerinin uygunluğunu belirleyen raporlardır. Projenin piyasa koşullarında fizibilitesini inceleyen/devam edebilecek raporlar olup, uygunluğu konusunda tavsiyeler içermektedir. Karar vericilerin bir karar vermeden önce mevcut vizyonu anlayabilmeleri için hazırlanmıştır.

Kentsel dönüşüm sürecinde en çok tökezleyen nokta, maliklerin dönüşümü kabul etmek için en az 2/3 süreye sahip oldukları aşamadır. Bu, gerekli kısımlarda değerlendirme ve danışmanlık hizmetleri alarak sürecin sorunsuz ve güvenilir bir şekilde işlemesini sağlayacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ