• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167979,140
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi?

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir mi?
Reklam

Kredi borcu olan birinin kefil olup olamayacağını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Kredi borcu olan kefil olabilir mi? Bankalar birçok koşulda kredi verebilir ve bu koşulları belirlerken birçok kriteri göz önünde bulundurur. Kredi geçmişiniz olumsuzsa, önceki borçlarınızı ödemekte zorlandıysanız, kredi için onaylanma şansınız çok düşüktür. Bu durumda panik yapmamalısınız. Bankalar kefil talebinde bulunarak kredinin onaylanma olasılığını artırabilir.

Kefil ile kredi çekebilme ihtimaliniz daha yükselir. Bankalar gerek gördüğü takdirde zaten kefil talebini size ileteceklerdir. Kredi başvurularınızın onaylanıp onaylanmadığı konusunda kredi notunuz çok önemlidir. Bankalar, kredi notunuz kötü ise kefil veya ipotekli kredi verebilirler. Bankalar, kredi notu düşük olan kişilere de kredi verebilir, ancak krediyi bankaya geri ödemede riskli olan müşterilerden bazı taleplerde bulunabilirler. Banka kredi başvurunuzu onaylar. Kefil istiyorsanız, kefil de bazı niteliklere sahip olmalıdır.

Borcu Olan Biri Kefil Olabilir mi?

Kredi borcu olan kefil olabilir mi? Başka bir bankaya borcu olan birinin kredi borcuna kefil olup olamayacağını merak ediyorsanız bu konuda dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Çünkü banka kefilli kredi verirken incelediği birçok etmen vardır. Dikkate alınan kriterler Kredinin kefilinin de belirli şartları taşıması gerekmektedir. Örneğin, iyi bir bankacılık geçmişi ve iyi bir kredi notu en çok istenen şartlar arasındadır. Sadece kredi geçmişin kötü olduğu durumlarda değil, aynı zamanda geri ödeme kabiliyetinizin çok üzerinde bir kredi tutarına başvurduğunuzda, banka kefil isteyebilir. Kefili bankaya getirip sicilini kontrol ettirdiğinizde sonuç kısa sürede ortaya çıkacaktır.

Kredi borcu olan kefil olabilir mi? Kredisi olan kişiler başkasının kredisine kefil olabilir. Ancak kefil olabilmeleri için gerekli şartları taşımaları gerekmektedir. Kredi borcu olan bir kişi başka bir kişinin kredisine kefil olabilir ve kefil olabilmek için kredibilitesi önemlidir. Kefil olan kişi sorumlu kişi olarak tanımlanır. Bu sebeple kefil olacak kişinin de asıl borçlunun borcunu ödeyebilecek durumda olması gerekir.

Kefillikte Aranan Şartlar Nelerdir?

Yalnızca bankanın değerlendirmesi ile sınırlanmayan kefillik durumunda kefilliğin yerine getirilmesi için bazı koşullar içeriyor. Kefilliğin sözlü olamayacağından dolayı tüm taraflarca sözleşmede imza altına alınmalıdır. Kredi borcu olan kefil olabilir mi? Sorusuna cevap alındıktan sonra kefillikte aranan şartları da maddelendirelim;

 • Kefillik süreci açık ve net bir şekilde belirtilmelidir.
 • Kefil evli ise, kefilin eşinin rızası gerekmektedir.
 • Asıl borçlunun ve kefilin sorumlu tutulacağı toplam tutar kişilere bildirilmelidir.

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir mi?

Kefilin kredi çekmesi için herhangi bir engel yoktur ancak banka, kefilin kredi kullanıp kullanmadığını, aşağıdaki koşulların sağlanıp sağlanmadığını kontrol edilir;

 • Kefil olan kişinin kredi notunun istenilen düzeyde olması gerekmektedir.
 • Kefilin, kefil olduğu kredinin düzenli ödeniyor olması gerekmektedir.
 • Kefil olan kişinin gelir durumu ve taşınır taşınmaz mal durumunun krediyi ödeyecek gücü taşıyor olması gerekir.
 • Kefil durumda olan kişi bu şartları taşıyorsa yeni bir kredi çekebilir.

Emekli Kefil Olabilir mi?

Kefil olarak en önemli koşul, asıl borçlunun kredi borcunu ödememesi durumunda kefilin cari borcunu ödeyebilmesidir. Bilindiği gibi yaşlılık aylığı söz konusu olduğunda maaşa haciz konulamamaktadır. Bırakın haciz konmasını emekli maaşına bloke dahi konulamamaktadır. Yine özellikle 75 yaş üstü emekliler için ölüm riski Emeklilik yaşının yüksek olması nedeniyle bankalar bu yaş ve üzerindeki kişilere kredi vermiyor. Emeklinin ölümü halinde kredi borcunun tahsili için varislerle uğraşmamak adına emekliye kredi dahi vermiyorlar. Bankalar emekli birinin ancak şu şartlar karşılığında kefilliğini kabul etmektedir; Emekli olan kişinin 70 yaş ve üzerinde olmaması ve emekli olan kişinin maaşına bloke ve haciz konulabilmesi için muvafakatname imzalaması gerekmektedir.

Reklam
YORUMLAR YAZ