• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2169247,135
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Kredi Çekebilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?
Reklam

Kredi çekebilmek için kaç ay sigortalı olmak gerekir? şartlar nelerdir, kredi notu kaç olmalıdır gibi sorular birçok müşteri için çok önemli bir konu oluyor. Aslında kredi çekmek için sigorta süresi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu nedenle bu soruya net bir cevap vermek pek doğru olmaz. Ama kredi çekebilmek için kredi notu, gelir düzeyinin iyi derecede olması gerekir. Kredi başvurusunun çabuk onaylanması için sigortalılık süresinin tek başına yeterli olmaz.

Aynı zamanda tüketicinin gelir düzeyi ve daha önce herhangi bir banka ile ödeme konusunda yasal takip sürecine girmiş olmaması gerekir. Çünkü bankalar müşterinin geçmişteki kredi borcu ile ilgili tüm hareketlerini göreceği için geçmişte bir banka ile sorun yaşamış olanların başvurusuna pek sıcak bakmaz. Ayrıca kredi için sigortalılık süresi almak istenen kredinin türüne göre değişiklik gösterir. Günümüzde ev kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi farklı seçeneklerde ihtiyaca uygun kredi seçeneği vardır.

Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerek

Yukarıda da anlattığımız gibi kredi için istenen sigortalılık süresi bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ama genel ortalama olarak bankalar minimum üç ay sigortalık süresini yeterli buluyor. Özellikle konut kredisi çekerken 3 ay sigortalı süresini olması şarttır. Fakat bu sürenin daha fazla olması da kredi talebini daha çabuk onaylanması açısından avantaj oluyor.

Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli Olur Mu?

Aslında bankalar kredi verirken sadece sigorta süresine bakmazlar. Bunun yanı sıra müşterinin gelir düzeyi ve kredi notunu yüksek olmasına da önem verirler. Tüm bankalar kredi başvurularında üç sigortalılık süresi, gelir düzeyi ve kredi notu olmak üzere 3 temel kriter üzerinde daha çok dururlar.

Kredi Çekme Şartları Neleredir?

Genel olarak baktığımızda bankalar kredi başvurularında;

 • T.C vatandaşı olmak.
 • 18 yaşından büyük olmak. gelir düzeyini iyi olması.
 • En az 3 ile 6 ay arası bir sigortalı çalışıyor olmak.
 • Eğer ipotek gerekli ise eşlerin onayının alınması.
 • Bu durum bankanın inisiyatifine bağlı olsa da bir tane kefil olması.

Benzeri şartlar konut kredi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ve KOBİ kredisi başvurularında bankaların kredi için gerek duyduğu temel şartlardır.

Kredi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi başvuruların onaylanması için gerekli olan üç temel kriterden birisi olan kredi notunun 1500 ile 1900 arası skor olması gerekmektedir. Eğer kredi başvuru yapan tüketicinin kredi notu 0 ile 1099 arasında bir skorda ise kredi alma ihtimali %0 sıfırdır. Bu rakamlar tüketicinin kredi notun düşük olduğu anlamına gelir. Kredi notu sorgulama ile bilgi almak için ise; E-Devlet Kredi Notu Öğrenme veya Türk Telekom Kredi Notu Sorgulama içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Daha fazla soruya yanıt bulmak için ise aşağıdaki yorum alanından sorularınızı iletebilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ