• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167979,583
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir, Yapınca Ne Olur?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir, Yapınca Ne Olur?
Reklam

Günümüzde bankalarla etkileşim halinde olan hemen hemen herkes kredi kartı kullanmakta. Kredi kartları, harcamalarda kolaylık sağlaması, kullanıcılara sağladığı avantajlar veya nakit sıkıntısı çeken ve harcamalarını borçlanma üzerine yapmak isteyen vatandaşlar için günümüzde olmazsa olmaz bir konuma gelmiştir. Ancak yapılan tüm bu harcamaların borç halinde bir geri dönüşü bulunmaktadır. Bu durumda bazı kişiler, kredi kartlarını ödeyememekte veya düşük miktar ödemeler yaparak kredi kartlarını borçlarını kapatmak için uğraşmaktadırlar. Özellikle Covid-19 virüsünün ve ülkemizde yaşanan ekonomik çalkantıların getirdiği geçim sıkıntısı kredi kartı kullanıcılarının borçlarını ödeyememesine sebep olmaktadır. Bankalar kredi kartı borcunu ödeyemeyen veya az miktarda ödeme yapmak isteyen müşterileri için çeşitli avantajlar ve imkanlar sunmakta. Bu imkanlardan biri olan kredi kartı asgari ödeme nedir? Asgari ödeme kredi kartı kullanan kişilerin kredi kartı borcunun son ödeme tarihinden önce ödemesi gereken en düşük kredi kartı borcu tutarını ifade etmektedir.

Kredi kartı kullanan kişiler, kredi kartı borçlarını ödemediği takdirde banka tarafından kredi notu düşürülür ve hatta yasal takibe alınarak kredi kartları iptal edilebilir. Bu durumda bankalar kredi kartı kullanıcılarının kredi notunun düşmemesi için, müşterilerine asgari tutarı ödemeleri dahilinde kredi kart borcunu bir sonraki aya erteler. Ancak kredi kartının asgari tutarının ödenmesi, kartınızın diğer ayki borcunun faiz uygulamasıyla artmasına sebep olur. Kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarı bankaların uyguladığı oranlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bu oran hesaplanırken kartınızın limit ve yaptığınız harcama göz önünde bulundurulur. Limitinizin hepsini harcamadıysanız hesaplanacak asgari tutar oranı sadece harcamalarınıza göre oranlanır. Asgari tutar ödeme oranı bankalara göre farklılık gösterse de borcun yaklaşık olarak %20’lik bir kısmına tekabül eder. Kredi kartınızın asgari ödeme tutarını ATM’lerden, müşterisi olduğunuz bankaların internet sitesinden ve mobil uygulamalarından öğrenebilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarı Faizi ve Oranları

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödediğinizde diğer ay borcunuza belli bir faiz oranı eklenir. Uygulanan faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak %1,98-%2,28 arasındadır. Asgari tutara uygulanan faiz oranını öğrenmek isteyen banka müşterileri, kredi kartını kullandığı bankaların iletişim kanallarından bu bilgiye ulaşabilir.

Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödemek, kredi kartınızı ve harcamalarınızı riskli hale getirebilir. Sebebi faiz oranı uygulamalarının borcu giderek arttırması ve bir süre sonra kişilere ödeme zorluğu yaşatmasıdır. Aynı zamanda daha sonraki aylarda kredi kartı borcunun ödenmemesi durumu sizi banka tarafından yasal takibe sokabilir ve aldığınız gelirin üzerine bir haciz durumu yaşatabilir. Kredi kartının asgari tutarda ödenmesi sonucunda gelen faiz tutarının da diğer aylarda asgari ödemesini yapabilirsiniz. Ancak bu tarz bir ödemeyi yapacak kişilerin sonraki ayda gelecek borç tutarını hesaplamasını ve bütçelerini bu borca göre düzenlemesi tavsiye edilir.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Gecikirse Ne Olur?

Bankalar kredi kartı kullanan müşterilerinin borçlarını ödemesi için bir son ödeme tarihi belirler ve müşterilerinin bu son ödeme tarihine kadar kredi kartının en az asgari tutarını ödemesini bekler. Kredi kartı kullanıcılarının kredi kartı borcunun asgari tutarını ödememesi sonucunda banka son ödeme tarihinden bir sonra kredi kartına borcuna faiz uygulamaya başlar.

Bu faiz kredi kartı borcunuzu artırır ve size gelecek ayda kredi kartı borcunuzu ödemede daha zor bir dönem yaşatabilir. Ayrıca kredi kartının asgari tutarının ödenmemesi veya gecikmesi dahilinde kredi notunuz düşürülür ve bankalardan yeni kredi kartı talep etme veya kredi çekme gibi ihtimalleriniz olumsuz yönde etkilenir. Son olarak kredi kartı borcunun asgari tutarının ödenmemesi halinde banka tarafından yasal takibe alınırsınız. Bunun sonucunda kredi kartınız harcamalara kapatılır ve aldığınız gelirlerin (maaş, kira geliri vb.) üzerine haciz durumu ortaya çıkar.

Reklam
YORUMLAR YAZ