• YARIM ALTIN
  8.534,00
  % -0,86
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6022
  % 0,39
 • € EURO
  34,8030
  % 0,18
 • £ POUND
  40,6420
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3498
  % 0,99
 • BITCOIN/TL
  2117552,502
  % 4,32
 • BIST 100
  9.463,24
  % -0,64
Reklam
Reklam

Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi Kartı Bloke Kaldırma
Reklam

Kredi kartı bloke kaldırma nedir, nasıl yapılır gibi merak etiğiniz konular olabilir. Şu açıdan bakmak gerekir ki özellikle ülkemizin de içinde bulunduğu ekonomik durumdan ötürü çoğu kişi kredi kartına yüklenme yapmaktadır. Özellikle asgari ödeme miktarını üç kez üst süte ödeyemeyen kişilerin kredi kartlarında bloke oluşur. Bu tüm bankacılı kanunlarına göre olan bir durumdur.

A bankası da bu sistemle çalışır. B bankası da aynı sistemle çalışır. Dolayısıyla ilgili kredi kartı blokesi nasıl ki aynı şartlar altında ve kurallar ile oluşuyor ise, kredi kartı bloke kaldırma işlemi de genel olarak aynı yapılır. Kredi kartı bloke kaldırma nedir ve nasıl yapılır gibi merak ettiğiniz her detayı sizler de içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nedenleri

İnternet alışverişi, market alışverişi, fatura ödemeleri başta olmak üzere birçok farklı alanda kredi kartı kullanılır. Kredi kartı ile alışveriş yapmak artık gerek online olarak gerekse fiziksel kredi kartı kullanımı olarak karşımıza çıkan durumları içermektedir. Kredi kartı kullanımı aslında insanların belirli oranda nakit para kullanımının da önüne geçen bir eylemdir.

Ödeme alışkanlıklarını değiştiren bu durum, kredi kartı ödemeleri gibi durumlar ile karşılaştığımızda ne yazık ki olumsuz olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı ekstresi aylık olarak gelir. Her ay ödenmesi gereken belirli asgari limit vardır. Üç kez üst üste asgari ödeme limitinin altında kalındığı zaman, kredi kartı bloke olur. Bu kredi kartınızda limit olsa dahi kullanamazsınız anlamına gelir. Kredi kartını kullanıma açabilmek için kredi kartı bloke kaldırma işlemi yapmanız gerekmektedir. Peki bloke kaldırma nasıl yapılır?

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ekstresi geldiği zaman dönem borcu olarak bir miktar vardır. Bir de ödenmesi gereken asgari tutar vardır. Kredi kartı asgari ödeme tutarınızı ödediğiniz zaman hiçbir zaman için kredi kartınız bloke olmaz. Ancak asgari ödeme tutarının altında kaldığınız zaman ve bunu üç ay boyunca, yani üç ödeme dönemi oyunca yaptığınız zaman dördüncü ödeme dönemine giriş yapmadan kredi kartınız alışverişe kapatılır. Bu blokeyi kaldırmanız için de sadece mevcut asgari tutarı ödemeniz yetersiz olur.

Dönem borcu olarak tabir edilen bu borcun tamamını ödemeniz gerekir. Ödeme yaptıktan hemen sonra kredi kartı blokesi gene hemen kalkmaz. Ödeme yaptığınızı takip eden bir iş günü geçtikten sonra kredi kartı bloke kaldırma işlemi yapılır. Örneğin ödemeyi cuma günü yaptınız. Bu süreçte cumartesi ve pazar günü bekleyip, pazartesi iş gününde 1 iş gününün dolmasını bekleyeceksiniz. Pazartesi gün içerisinde kredi kartınız kullanıma açılacaktır.

Kredi Kartı Blokemin Kalktığını Nasıl Anlarım

Özellikle böyle durumlarda hem kredi kartınızın bloke olmasını hem de blokenin kalkmasını internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden takip edebilirsiniz. Kredi kartı blokeniz kalktığı zaman güncel cep telefonu numaranıza bildirim sms’i gelecektir. Hangi bankadan olursa olsun, güncel kullanım ve avantajlar ile birlikte sizler de bu alandan fazlası ile yararlanma sağlayabilirsiniz.

Güvenilir işlemler ve öncelikli durumlar ile birlikte her zaman için hangi banka ile çalışıyor iseniz, kredi kartı blokeniz olmasın diye üç ayda bir dönem kredi kartı asgari tutarı ödemek de sizleri bloke işleminden kurtaracaktır. Ancak bunu yapamıyor iseniz, blokeden kaldırmak adına hesabınızdan belirtilen tutarı ödemenizde de fayda vardır. Türkiye’ de yer alan her banka ile bu şekilde pratik bir sistem ile çalışabilmeniz mümkün olur. Bu sayede icraya düşmeden dönem borcunuzu tamamlayabilmeniz lehine olur.

Reklam
YORUMLAR YAZ