• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1267745,203
  % -0,46
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Süresi

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Süresi
Reklam

Kredi kartı borcu olan veya bankalar üzerinden kredi borçlanması yapacak kişilerin çokça merak ettiği bir konu olan kredi kartı borcu zaman aşımı süresi özellikle son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle yeniden gündeme gelmiş bulunmakta. Özellikle kredi kart borçlarının belli bir süreyi geçmesi sonucunda birçok vatandaş yasal takip sürecine girmiş ve hukuki yollarla bu borçlarla mücadele etmektedir. Teknoloji altyapısı bankalarda bu kadar gelişmemişken kredi borcunun takip edilmesi bazen zorlaşabiliyor ve kişilerin borç tutarı zaman aşımına uğrayarak kayboluyordu.

Ancak bankaların çalışan sayısını arttırması ve kredi kartı borcu olan kişilerin sürekli bir takibi, kredi kart borçlarının zaman aşımına uğramasına oldukça zorlaştırmış durumda. Sebebi kredi kartına herhangi bir zaman aşımının uygulanabilmesi için bankaların borcu olan kredi kartı üzerinde hiçbir işlem yapmaması gerekliliğidir. Ancak bankalar günümüzde borcu olan kişileri neredeyse her gün arayıp kişilere kredi kartı borcunu hatırlatmakta ve borcun üzerine sürekli bir faiz işlemi uygulamaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur

Günümüzde kredi kartları borçları bir son ödeme tarihine tabii tutulur. Bankalar son ödeme tarihleri borçları olan vatandaşların özel durumlarına göre her ne kadar esnetse de 90 günü geçen borç süreleri yasal takip sürecine geçmiş olur ve banka size bir avukat yoluyla borcunuzu ödemeniz için bir gün belirler. Borcun bu süreç içerisinde ödenmemesinde ise yasal takip mahkemeye taşınır ve kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Bu durumda kişiler cezai işlemin uygulanmaması ve sicilin bozulmaması için çeşitli yollara başvurmaktadır. Bu çeşitli yollar borcun asgari tutarının ödenmesi, üzerine konulan faiz tutarının ödenmesi veya kredi kartı borcu zaman aşımının beklenmesidir. Ancak kredi kartı zaman aşımının oluşması oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Kredi kartı borcu zaman aşımının süreci ve süresi hakkında siz değerli okuyucularımızı bu yazımızda aydınlatacağız.

Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Kredi kartı borcunuzu hukuki olarak zaman aşımına sokmak istiyorsanız bankanın size uyguladığı borç tarihlerini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi kredi kartı borcunun son ödeme tarihten 10 yıl sonra, borcun zaman aşımına uğramasıdır. Bankaların günümüzde yaptığı borç takibinin gelişmesi sebebiyle, borcun zaman aşımına uğraması her ne kadar zor olsa da bazı yöntemler uygulanarak bazı durumlarda vatandaşların kredi kartları borçları zaman aşımına uğrayabilmektedir. Bu durumlar ise şunlardır;

 • 10 yıl boyunca borcun asgari tutarının ödenmesi.
 • Borcun yasal takipte gelen faizinin ödenmesi.
 • Kredi kartı borcuna sürekli olarak erteleme talebinin yapılması.

Ancak zaman aşımı bekleyen vatandaşların bu durumları uygularken dikkat etmesi gereken diğer bir konu, bankanın bu durumlar yapılırken kredi kartı borcunun hiçbir şekilde takip etmemesi gerektiğidir. Tüm bunlara baktığımızda kredi kartı borcu zaman aşımının oldukça zor olduğunu söylemek mümkündür.

Reklam
YORUMLAR YAZ