• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2169247,486
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum
Reklam

Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum cümlesini son zamanlarda çok fazla duymaktayız. Kredi kartı borcunu ödemeyen kişiler hakkında bankalar tarafından bir idari takip söz konusu olabilmektedir. Bu durumda yasal takip söz konusu olabilmekte hatta bu durum icra takibine kadar gidebilmektedir. Peki, kredi kartı borcunu ödeyemezseniz ne yapacaksınız?

Sizler de “Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum, peki şimdi ne yapmalıyım?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizi rahatlatacak bir çözüm olarak en azından asgari tutarı ödemeniz yeterli olmaktadır. Her ay kredi kartı ekstrenizde bir de “asgari ödeme” tutarı bilgisi bulunmaktadır. Borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari tutarı ödemeniz önemlidir. Faiz miktarı, toplam borcunuza ve bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Bu konuyla ilgili bilgiyi bankanızdan öğrenebilirsiniz. Ancak asgari ödemeyi yaparsanız en azından yasal takibe girme sürecini uzatırsınız, en azından bir ay ertelemiş olursunuz. Mevzuat gereği, mevcut kredi kartı borcunuzu arka arkaya 3 kez ödemediğiniz takdirde kredi kartınız kapatılmaktadır. Asgari ödeme tutarını ödemeniz halinde kartınız kapatılmayacaktır.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızı, yalnızca bir aylığına değil daha sonraki aylarda da ödeyemeyeceğinizi düşünüyorsanız böyle bir durumda atılacak en mantıklı adım bankanızla görüşmek olacaktır. Bankanıza borcunuzu ödemek istediğinizi ancak zor bir dönemde olduğunuzu anlatabilirsiniz. Bu sebeple ödeme süresini uzatmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Borç transferi yapan bankalarla görüşebilir veya borcunuz olan bankaya kredi kart borcunuzu yapılandırma işlemi ile ilgili görüşebilirsiniz. Çok fazla kredi kartı borcunuz varsa, kredi birleştirme yoluna da gidebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için borçlarınızı tek bir krediyle kapatabilirsiniz. Böylece borcunuzun ödeme süresini uzatmış olursunuz.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum İcra Gelir mi?

Kredi borcu ödemeniz en fazla 3 gün içinde yapılmalıdır. Ödemeniz kısa süre geciktiği sürece herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat kredi borcunuzu 3 ay art arda ödemezseniz yasal takip işlemi devreye girmektedir. Bankalar anlaşmalı avukatlara dosyalarınızı vermektedir. Bu avukatlar ilk olarak kredi sahibi olan kişiyi aramaktadır. Yapılan konuşmalara rağmen kişi hâlâ ödeme yapılmaz ise haciz işlemi gerçekleşmektedir.

Bilindiği gibi her alacaklı mutlaka mahkemeye başvurmayı gerekmez. Her asliye mahkemesinin yargı çevresinde yeteri kadar icra dairesi bulunmaktadır. İcra takipleri, alacağın durumuna göre belirlenmiş ilgili icra dairelerine yapılmaktadır. Başlatılacak takip eğer mahkemelerden verilmiş bir mahkeme kararına dayanıyorsa alacaklı olan kişinin tercihine bağlı olarak tüm icra dairelerinde yapılabilmektedir. Fakat her alacak mahkeme kararına dayanmamaktadır. Bu şekildeki takibe ilamsız takip denilmektedir. Bu durumda başvurulacak icra dairesi kredi borçlusu kişinin ikametgahının olduğu yer olabileceği gibi icra dairesi ile takibe esas olan yer olan icra dairesi de olabilmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Hapis Cezası Var mı?

Kredi borcunu ödemeyen herhangi bir kredi borçlusuna direkt hapis cezası verilmemektedir. Fakat hapis cezasının verilebileceği bazı durumlar oluşabilmektedir. Kredi almış olan kredi sahibi kişi 90 gün süresince ödeme yapmamışsa yasal işlemlere başlanmaktadır. Kredi borcunu ödemeyen kişi ödeme taahhüdünde bulunmasına rağmen ödemesini yapmazsa hapis cezası söz konusu olabilmektedir. Yani ödeme yapamayan kimseler eğer ödeme yapamayacaklarsa ödeme taahhüdünde bulunmamalıdırlar. Aksi takdirde hapis cezası alabilirler.

Kredi kartı borcunun iki ay süresince art arda ödenmemesi durumunda banka kredi borçlusuna 30 güne kadar hak tanımaktadır. Gün sayısı ,90 günü geçtiğinde artık olay avukata aktarılmaktadır. Avukat, borçlu ile ödeme yapabilmesi için bazı konuşmalar yapmaktadır. Bunlara rağmen ödeme hâlâ gerçekleşmez ise yasal işlemler başlatılmaktadır. İlk olarak çalışan kişinin maaşının belli bir miktarına el koyulmaktadır. Borçlu olan kişi çalışan değilse evine haciz işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartı Borcumu Ödeyemiyorum Taksitlendirme Yapılır mı?

Kredi borçlarını zamanında ödemek her zaman kolay olmamaktadır. Bu gibi zor durumlarda kredi borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Kredi borçlarınızın taksitle ödemeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanı sıra takibe düşen borcun taksitle ödeyebilirsiniz. Bu seçeneği kullanmak sizlere kolaylık sağlayan seçeneklerden birisidir. Ayrıca, hacizde yasayla belirlenmiş bir sınır var.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Kredi borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde takibe düşebilirsiniz. Hakkınızda yapılan takibe itiraz etmeniz mümkündür. Takip çeşitlerinden biri olan ilamsız takiplerde, 7 gün içinde takibin yapıldığı yer icra dairesine itiraz etmek söz konusu olmaktadır. Bu durum için ya doğrudan doğruya takibin yapıldığı yer icra dairesine sözlü ya da yazılı olarak başvurulmaktadır.

Reklam
YORUMLAR YAZ