• YARIM ALTIN
  8.518,00
  % -0,93
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5998
  % 0,38
 • € EURO
  34,8045
  % 0,19
 • £ POUND
  40,6184
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2115087,376
  % 3,46
 • BIST 100
  9.462,63
  % -0,65
Reklam
Reklam

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Değiştirme

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Değiştirme
Reklam

Bu içeriğimizde kredi kartı son ödeme tarihi değiştirme ve diğer önemli detaylara yer vereceğiz. Kredi kartları alışveriş, fatura ödeme, ulaşım, acil durum vb. harcamalarda insanlara nakit açısından oldukça kolaylık sağlamakta. Neredeyse her banka tarafından tahsil edebileceğiniz kredi kartları, hayatımızda oldukça kolaylık sağlayan araçlardan birisi olmuş durumda. Ancak yapılan harcamalar kredi kartı kullanıcılarını borçlandırmakta ve bankalara yapılan bu borcun ödeme sorumluluğu da beraberinde gelmektedir. Kişiler borç öderken, borç tutarı, ödeme tarihi vb. detayları göz önünde bulundurmalıdır.

Kullandığınız kredi kartının son ödeme tarihi, kredi kartına tanımlanan asgari veya toplam borcun ödenmesi için belirtilen son gün anlamına gelmektedir. Hemen hemen her banka kredi kartı son ödeme tarihini, kredi kartı borcu ekstresinin kesildiği günden 10 gün sonraya vermektedir. Kredi kartı borcu ekstre tarihi, kredi kartı kullanıcılarının bankalara başvuru yapması halinde değiştirebilmektedir. Kredi kartı kullanan kişiler ekstre kesim tarihini genelde maaş aldıkları günlere göre değiştirmektedir.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Kredi kartı borcunu, zamanında ödeyemeyeceğini düşünen veya ödeme tarihini maaş gününe çekmek isteyen kredi kartı kullanıcıları kredi kartı son ödeme tarihi değişikliğinin yapılıp yapılamadığını oldukça merak ediyor. Bu konuda sizleri bilgilendirmek gerekirse,

Öncelikle her kredi kartı kullanıcısı istediği takdirde son ödeme tarihini ve ekstre kesim tarihini değiştirme hakkına sahiptir. Ancak değişiklik yapılacak tarih kişinin şu gün olsun, bugün olsun diye belirleyeceği bir tarih olamaz. Bankalar bu konuda kişilerin maaş, burs, kira vb. gelirlerini göz önünde bulundurarak çeşitli tarih önerilerinde bulunmaktadır. Bu sebeple son ödeme tarihi değişikliği bankadan bankaya ve kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Aynı zamanda kişilerin kredi kartlarında senede bir veya iki kere son ödeme tarihi değişikliği yapma hakkı bulunmaktadır.

Son ödeme tarihi değiştirmek için hemen hemen her bankanın belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu şartlardan en önemlileri bir önceki dönem kredi kartının borcunun ödenmiş olması ve ödeme tarihi ertelemesinin bir önceki ödeme tarihinden 10 gün sonra olmasıdır.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi kartı kullanarak güncel harcama yapan kişilerin kredi kartı son ödeme tarihine oldukça dikkat etmesi gerekir. Özellikle limit artırımı ve bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin kredi borçlarını ödeme tarihlerini dikkate alarak ödemesi gerekmektedir. Aksi takdirde son ödeme tarihinden sonra yapılacak ödemelerde kredi notunuz düşebilir ve kredi kartınız banka takibine alınabilir.

Kredi borcunun son ödeme tarihinde ödenmemesi halinde bankalar kredi kartı borç miktarı üzerine çeşitli faiz oranlarıyla eklemeye yapabilmektedir. Borcunuzun üzerine faiz tutarının eklenme işlemi son ödeme tarihinden sonraki günlerde aktif olmaktadır. Aynı zamanda bu durum borç ödeme gecikmesini ifade eder ve ödemelerde gecikme olması durumda kişiler bankalardan yeni bir kredi kartı talebinde bulunamazlar.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Kredi kartı borcunuz varsa ve son ödeme tarihinde ödeme işlemi yapmak istiyorsanız. Son ödeme tarihi ödeme yapacağınız banka kanallarına göre farklılık göstermektedir. Ödemenizi banka şubelerinden yapmak istiyorsanız, saat 17:00’a kadar ödeminizi yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer internet sitesi, mobil uygulama ya da ATM’ler üzerinden kredi kartı borç ödeme işlemi yapmak istiyorsanız gece 00:00 ‘a kadar son ödeme tarihi süreniz bulunmaktadır.

Son Ödeme Tarihi Hafta Sonuna Denk Gelirse

Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihi hafta sonuna denk geldiyse internet sitesi, mobil uygulama veya ATM üzerinden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bankalar müşterilerinin bu kanallardan ödeme yapamaması ve son ödeme tarihinin hafta sonuna denk gelmesi durumunda son ödeme tarihinden sonraki ilk iş gününe kadar otomatik bir şekilde borç ödeme tarihini güncelleyecektir. Bu durumda ödeminizi son ödeme tarihinden sonraki ilk iş günü saat 17:00’a kadar bankalar üzerinden, saat gece 00:00 ‘a kadar internet, mobil ve ATM kanallarından yapabilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ