• YARIM ALTIN
  8.530,00
  % -0,90
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6023
  % 0,39
 • € EURO
  34,8222
  % 0,24
 • £ POUND
  40,6092
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3498
  % 0,98
 • BITCOIN/TL
  2115087,407
  % 3,46
 • BIST 100
  9.462,44
  % -0,65
Reklam
Reklam

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?
Reklam

Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, ne yapmalıyım? Kredi kartları özellikle ülkemizde en çok kullanılan bankacılık araçlarından biridir. Bankalar müşterilerine kredi açtıklarında veya hesap açtıklarında otomatik olarak kredi kartı tanımlamaktadırlar. Kredi siciliniz uygun görülürse kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Elbette isteğiniz dışında yapılan bir kredi kartı başvurusunu da iptal etme hakkınız vardır. Kredi kartını bilmeseniz bile iptal edebilir veya aldıktan sonra kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Kredi kartlarının pek çok iyi özelliği olabilir. Ancak kullanımda bazı sorunlar da yaşayabilirsiniz. Bu sorunların bir kısmı banka tarafındadır. Oysa kredi kartını kullanırken çektiğimiz tutarların riski bize aittir.Kredi kartınızı kullanırken kartınızdan çok fazla para çektiğinizi düşünüyorsanız, bu işlemleri düzeltmek için uygulayabileceğiniz birkaç basit adım var.

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş

Kredi veya banka kartı kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri de karttan fazla çekim yapılması veya çift çekiliştir. Bu işlemin bir dolandırıcılık yöntemi olabileceği gibi ödeme noktalarındaki teknik bir sorundan da kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Peki kredi kartımdan fazla para çekilmiş, nasıl bu sorunu çözerim? Kredi kartından fazla para çekilmesi veya çift çekim işlemlerinin nedenini belirlemek, işlem iptali veya reddi aşamasında size kolaylık sağlar.

İşlem sırasında çekilen tutarı kontrol etmek, şifrenizi girmeden önce yazılan tutarı kontrol etmek burada önemli bir rol oynar. Problemlerin önlenmesinde önemli bir noktadır. POS makineleri tarafından çekilen hatalı tutar, kredi kartınızı aynı gün çekimin yapıldığı noktaya götürmeniz durumunda POS makinesi aracılığıyla düzeltilebilir. Yanlış çekilen tutar, iptal anında hesapta görünmese de 1-2 gün içinde kredi kartınıza yansıtılacaktır. Peki, sonradan ortaya çıkan ekstra çekimleri nasıl düzeltirsiniz?

Kredi Kartımdan Birden Fazla Para Çekilmiş

Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, bunu nasıl anlarım? Kartınızdan iki çekim yapıldığı takdirde harcama dökümünüzü analiz edebilir ve ne kadar harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Online ödeme limit aşımı durumlarında, online alışverişlerinizi yaptığınız sanal sistemden, fazla ödeme veya çift çekim işleminin kasıtlı sebepleri varsa talep edebilirsiniz, bu durumda yasal yollardan talepte bulunmanız gerekir. Bu gibi durumlarda satın aldığınız firma ile görüşebilirsiniz.

Pos Cihazından Fazla Çekilen Paranın Anlaşılması

POS cihazlarından daha fazla para çekildiğini anlamanın birkaç yolu vardır. İlk yöntem, şifrenizi girmeden önce pinpad’e girilen miktarı doğrulamaktır. Miktar kontrol edilerek şifre girilmesi bir hatayı önler. Elbette başka yöntemler de var. Nedir bu yöntemler?

 1. Para çekme işlemi sonucunda size gelen kart işlem dekontunu kontrol ediniz.
 2. Ödemeniz yanlışsa, lütfen iptal etmek istediğinizi belirtin.
 3. Kart ödeme ekstrelerinizi internet bankacılığından kontrol edin.
 4. Ödeme ekstrelerinizin müşteri hizmetlerinden gönderilmesini isteyin.
 5. Ödeme ekstrelerinize ATM’lerden ulaşın.

Kredi Kartımdan Fazla Para Çekilmiş, Nasıl İade Alırım?

Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, nasıl geri alırım? Kart kullanan müşterilerin başına gelen olaylardan biridir. Kartla alışveriş yapan müşteriler pos cihazlarının azizliğine uğrayabilmektedirler. Bazen de pos kullanan kişiden kaynaklanan hatalar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ne yapılmalıdır?

 • Çekimlerde hata varsa aynı gün içinde ödeme noktasına talepte bulunmanız gerekmektedir.
 • Aynı gün yapmış olduğunuz ödeme iptal talebiniz ödeme temsilcisi tarafından değerlendirilecek ve çekilen tutarda bir hata olması durumunda işlem POS cihazından işleme alınacaktır.
 • Müşteri bilgileriniz üzerinden gerçekleştirilen bu işlemde POS’tan çekilen paraların geri alınması için gerekli adımlar izlenecektir.
 • POS cihazı işlemin iptal edildiğine dair bir dekont yazdıracak ve bu dekont işlemin iptalini isteyen müşteriye verilecektir.

Para İadesi İçin İtiraz Nereye Yapılır?

Kredi kartınızdan yaptığınız fazla harcama veya yanlış para çekme işlemlerine itiraz etme hakkınız vardır. Sorun POS cihazından kaynaklanmıyorsa aşağıdaki adımları takip ederek itirazınızı tamamlayabilirsiniz. Kredi kartımdan fazla para çekilmiş, itiraz nasıl ve nereye yapmalıyım? Kart sahibi itirazını bankaya şahsen iletmelidir. Banka, kart sahibinin itirazını değerlendirir ve hatalı ödemenin yapıldığı işyerindeki banka ile iletişime geçer. İş merkezi, talep edilen belgeleri itiraz sahibinin bankasına göndermezse, şirketin faaliyet gösterdiği banka kredi kartından çekilen parayı itiraz sahibine iade eder.

Reklam
YORUMLAR YAZ