• YARIM ALTIN
  8.518,00
  % -0,93
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5998
  % 0,38
 • € EURO
  34,8045
  % 0,19
 • £ POUND
  40,6184
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2115087,718
  % 3,46
 • BIST 100
  9.462,63
  % -0,65
Reklam
Reklam

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Açma ve Kapatma

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Açma ve Kapatma
Reklam

Kredili mevduat hesabı, bütün bankaların üzerinde durduğu bir hesap türüdür. Bu hesaplarda ihtiyaç anında kişilerin kullanması için belli miktarda para bulunmaktadır. Kişi isterse bu parayı kullanabilir, istemezse kullanmaz. Kullandığında geri ödemesini faizi ile birlikte yapar. Kullanmadığında ise hiç bir ek ücret ödemesine gerek yoktur. Çoğu zaman acil durumlarda kurtarıcı görevi gören bu hesaplar dikkatli kullanılmadığında kişiyi fazla borç altına sokabilir. Bunun önüne geçmek için kişinin yaptığı alışverişi ve harcamaları ödeyebileceği kadar sınırlandırması gerekir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Halk arasında ‘Ek Hesap’ ‘Kaynak Hesap’ ya da ‘Avans Hesap’ olarak da isimlendirilen KMH tüm bankalarda bulunmaktadır. Bu hesaplarda kullanılmak üzere tanımlı krediler bulunmaktadır. Bu kredi tutarları bankaya ve kişinin isteklerine göre farklı limitlerdedir. İhtiyaç anında hesap sahibi kredili mevduat hesabının limiti kadar para çekebilir ya da alışveriş yapabilir. Limitin üzerinde harcama yapmak mümkün değildir. Ancak limitin altında harcama yapmak mümkündür. Karta tanımlı kredi limiti tek seferde ya da bir kaç seferde de harcanmaktadır. Harcama yapıldıkça hesap bakiyesi eksi olarak artmaya devam eder. Ödeme yapıldığında bu eksi bakiyeden düşme gerçekleşir.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Ne Demek

Kredili mevduat hesabından yapılan harcamaların geri ödemesi, karta para yatırma ile gerçekleşmektedir. Ödemelerde kredi çekimi ve kredi kartlarındaki gibi faiz uygulaması yapılmaktadır. Ancak kredili mevduat hesaplarının faizleri kredi kartı ve kredilere göre daha fazladır. Avans hesaptan çekilen tutarlar için günlük faiz uygulanmaktadır. Bu sebeple kısa vadeli değilse ihtiyaçlarınız için ihtiyaç kredisi çekmenizi öneririz.

KMH hesabına ödeme yaparken kullandığınız ana paranın dışında faizi de ödemeniz gerekir. Sonrasında kalan para hesabınızın artı bakiyesine eklenmektedir. Eğer kullandığınız kredili mevduat hesabı maaş hesabınız ise otomatik talimat ile maaşınız yatar yatmaz ek hesaba para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle ay sonlarında nakite ihtiyacınız olup kullanıyorsanız bu talimatı vermeniz sizin için daha pratik olacaktır.

Kredili mevduat hesapları ile ilgili bilinmesi gerekenlerden bir tanesi de ödemelerin mutlaka zamanında yapılması gerektiğidir. Bankalar bu hesapların ödemelerinde gecikme olduğunda hemen yasal işlem başlatma hakkına sahiptir. Kredi kartı ödemeleri ya da kredi ödemelerinde sağlanan esneklik KMH hesapları için geçerli değildir. Kredili mevduat hesabından para çekip kullanmak ve zamanında ödeme yapmamak kredi notunu doğrudan etkiler. Kredi notunun düşmesine sebep olan bu durum ileride ev, araba ve ihtiyaç kredisi almak isteyince müşterilerin karşısına engel olarak çıkmaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nasıl Açılır?

Kredili mevduat hesabı açmak son derece kolaydır. Emekli aylığı ya da çalışma maaşı alanlar bağlı oldukları bankalara KMH açmak için başvuruda bulunabilirler. Yapılan başvuru sonucu bankalar müşterilerinin kredi kartı, kredi ödeme geçmişleri ve kredi notunu incelemeye alırlar. Bu incelemeler sonucunda başvuru olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanır. Başvurunun olumlu sonuçlanmasının ardından hesap limiti belirlenir. Bu limiti belirlerken de kişinin ödeme geçmişi, kazancı göz önünde bulundurulur.

Eğer her hangi bir yerden maaş almıyorsanız sürekli müşterisi olduğunuz bankaya talepte bulunabilirsiniz. Aynı inceleme ve değerlendirmeler sonucunda hesabınızı açtırabilirsiniz. Bunun dışında maaş hesabınızın bağlı olduğu banka haricinde başka bir bankadan da KMH hesabı talep edebilirsiniz. Yine aynı incelemeler sonucunda olumlu ya da olumsuz sonucu alabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı açtırmadan önce bankaların uyguladıkları faiz oranlarını mutlaka göz önünde bulundurun. Bazı bankalar daha yüksek faiz uygularken bazıları daha düşük faiz uygulaması yapmaktadır. Bu sebeple hesabı açtırmadan önce bir kaç bankayı araştırmanızda fayda vardır.

Kredili mevduat hesabı açtırmak için banka şubelerine gidebilir, müşteri hizmetlerini arayabilir ya da internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden başvuru yapmak için banka hesabınıza girdikten sonra KMH açma bölümüne giriş yapıp ilgili adımları takip edebilirsiniz. Bu adımları takip edip başvuruda bulabilirsiniz.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Kapatma

Kredili mevduat hesabının kapatılması için ilk olarak hesabın artıda olması gerekir. Kullanım sonucunda eksiye düşen hesapları kapatmadan önce ödeme yapılmalıdır. Artıda olan KMH hesaplarının kapatılması için banka şubelerine gitmeye gerek yoktur. İşlemleri müşteri hizmetleri üzerinden ya da internet şubesinden yapabilirsiniz. İnternet şubesinde yer alan kredili mevduat hesabı kapatma bölümünden işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlemleri gerçekleştirdikten sonra başvurunuz değerlendirilerek hesap kapatma işlemi başlayacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ