• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2165146,542
  % 0,22
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kripto Para Nedir? Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Para Nedir? Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?
Reklam

Kripto para dijital ya da elektronik para birimine verilen addır. Dijital ortamda yapılan işlemler güvelik esası gereğince kriptografi adı ile bilinen şifreleme tekniği sayesinde korunmaktadır. Bu sayede tüm ödeme ve işlem kaydınız güvenle muhafaza edilmektedir. Kripto paraların pek çoğu ve tüm kayıtlar birden fazla noktada toplanarak merkezi olmayan hiç bir kayıt silinmemektedir. Kripto para ,Blockhain olarak nitelendirilen blok zinciri teknolojisi kullanılarak geliştirilen bir dijital para ağıdır. Kripto para değişim aracı olarak kullanılmasının dışında, bağımsız ülkelerin merkezi paralarının bankalar tarafından basılan geleneksel ve fiziksel paralarına da hiçbir şekilde benzememektedir. Geleneksel paralar gibi bankalar aracılığıyla ya da Merkez Bankası ve başkaları tarafından izlenmesi pek mümkün görülmemektedir.

Blockchain Ne Demek?

Blockchain blok zinciri anlamına gelir. Teknolojik olarak her ne kadar kripto paralarla gündeme gelmiş olsa da aslında geliştirildiği ve tüm dünyaya tanıtıldığı tarih 90’lı yıllara tekabül etmektedir. Blockchain teknolojisi bilgi şifreleme kaydı, saklama sistemi ve bankacılıktan güvenle tedarik etme avantajlarına sahiptir. Sistem ayrıca, resmi kuruluş arşivi görme, akıllı sözleşmelere kadar daha pek çok konuda uzun zamandan beri kullanılan güvenli şifreleme hizmeti haline gelmektedir. Blockchain teknolojisinin en önemli özelliği ise bilgi zincirlerinin saklanarak dağınık, merkezi olmayan dananım yapı özelliğiyle bilgilerin değiştirmeden ayını kalması, bozulmaması avantajı sağlamasıdır. Blockchain teknolojisi güvenliğinden faydalanabilir, benzersiz ve milyonarca kez kopyalanan kayıt kütüğüne herhangi bir kaydı silmeden o kaydın tüm kopyalarını değiştirebilirsiniz. Aksi durumda kaydedilen ve şifrelenen tüm bilgi arşivi kayıtlarını değiştirmeniz olanaksız gibi görünmektedir.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto para madenciliği kullanıcılar arasında işlem gören ve bu işlem kayıtlarının doğrulanması ile ortak blockhain kütüğüne kaydedilmesi hizmetine verilen addır. Kripto para madenciliği yüksek, hızlı ve özel bilgisayarlar kullanılarak yapılır. Kullanıcıların tüm bilgileri toplanarak bloklara yerleştirilir. Ağ içindeki her bir düğümü oluşturan kripto para madenleri, gerçekleştirilen her bir işlemi gördükten sonra doğrulayarak tüm işlemleri belekten geçirmiş olur. Kripto para madencilerinin tüm işlemleri doğrulayıp oluşturdukları blokları tamamlamaları için proof of work hedef kitlesini doğru bir şekilde çözümlemeleri gerekir. Kripto paralar vasıtasıyla yapılan yatırımlarında İş kanıt olarak şifresini doğru bir şekilde tahmin etme avantajı yakalayan madenciler, o blok için verilen ödül parayı da kolay bir şekilde kazanmış olur.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para satın almak için öncelikli olarak seçtiğiniz online kripto para platformunda hesap açmalısınız. Hesabınıza yatırım yaptıktan sonra alım satım ara yüzü cihazınıza indirerek seçtiğiniz kripto parayı satın alabilir, bir arkadaşınız da transfer edebilirsiniz. Kripto para satın almak istediğiniz platformların öncelikle güvenlikli, şeffaf, komisyon, işlem ücreti, mevcut parite, gibi kriterlerine de ayrıca dikkat etmeniz gereklidir.

Kripto Para Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En iyi kripto parayı seçerken şu özelliklere dikkat etmelisiniz;

 • Canlı destek alt yapısı
 • Ara yüz kullanım kolaylığı
 • Güvenlik alt yapı özelliği
 • Komisyon ve işlem ücretleri
 • İşlem gören altcoinler gibi kriterlere dikkat edebilirsiniz.

Kripto para madenciliği yaparak mevcut yatırımlarınızı bir anda yükselişe geçerek geleceğin en çok kazanç sağlayan, devasa kâr marjına sahip olan girişimcisi ve kurumsal işletme hesabı sahibi olabilirsiniz. Özellikle Bitçoin günümüzün ve geleceğin en çok kazandıran ve yatımlarınızı güvence altına alan bir dijital para birimidir. Kripto paralar son yılların en şeffaf, güvenli ve kazanç sağlamanız için yapılandırılan, dijital yatırım avantajı sunan para değerlerinin başında gelmektedir. Kripto para yatırım yapacağınız borsaları da takip ederek, oturduğunuz yerden tüm finansal kayıt, yatırım ve döviz hareketlerinizi koordine edebilirsiniz. Kripto paralar ve diğer sanal para birimlerini analiz ederek size en uygun olan paralar ile yatırım yapabilir, maden kaynaklarınızı kısa sürede katlayarak yükselişe geçirebilirsiniz. Kripto para nedir sorusuna yeterince yanıt bulamadığınızı düşünüyorsanız aşağıda yer alan soru sor alanından bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ