• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167526,228
  % 0,18
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Kullanılmayan Vadesiz Hesapların Kapatılması

Kullanılmayan Vadesiz Hesapların Kapatılması
Reklam

Kullanılmayan vadesiz hesapların kapatılması nasıl yapılır diye merak ediyorsunuz. Bunun için sizler de vadesiz hesap işlemleri hususunda gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. Birçok bankadan banka hesabınız mı bulunuyor? Zamanında hesap açmış ve sonrasında kullanmayı bırakmış olabilirsiniz. Maaşlı hesap olarak açmışsınızdır, maaşı başka banka taşıyınca, açılan diğer hesap boşta kalmıştır.

Bunun için birtakım adımların söz konusu olması gerekir. Kullanılmayan vadesiz hesapların size bir zararı olmaz. Ancak her gittiğiniz bankadan bir hesap açıp kullanmamak, hesap kirliliğine neden olur. Kredi notunuz bu kullanılmayan hesaplar nedeniyle düşebilir. Kredi notunuzu yükseltmenin en önemli adımlarından biri boşta kalan ve kullanmadığınız vadesiz hesapları kapatmak olmalıdır.

Geçmişte birçok yasa ortaya çıktı. Özellikle bankacılık yasalarında, kullanılmayan hesaplar için, bu hesaba para giriş çıkış işlemi olmadığı sürece hesap işletim ücreti kesintisi olmayacağı belirtiliyordu. Ancak yeni düzenlenen yasa neticesinde kullanılmayan hesaplardan da hesap işletim ücreti alınabilecektir. Bu nedenle var olduğundan haberiniz olmayan hesapların, unutulan hesapların peşine düşmeye başlayabilirsiniz. İleride bir borç ile karşılaşmamak adına ve kredi notunuzu yüksek tutmak için kullanılmayan vadesiz hesapların kapatılması bir çözüm niteliğinde olmalıdır.

Kullanılmayan Vadesiz Hesaplar Nasıl Kapatılır?

Kullanılmayan vadesiz hesaplar belirli bir süre sonrasında hesapta hareketsizlik nedeni ile banka tarafından bildiriliyor. Ancak güncel bir iletişim numarasını bulundurmanız sonucunda banka size ulaşabilir. Banka tarafından bildirim olmadığı zaman müşterilerin kendi hesaplarını bilmesi ve bunun için kullanmadıkları hesapları kapatmak adına bir adım atması gerekir.

Kullanılmayan vadesiz hesapları kapatmak için dilekçe yazılması gerekir. Bir kişi ilgili bankada adına bir hesap olup olmadığını hatırlamıyor olabilir. Böyle bir durumda telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanırsınız. Adınıza açılmış bir hesap olup olmadığını sorarsınız. Ardından bir hesabınız bulunuyor ise, ilgili şubeye gitmeniz gerekir.

Kullanılmayan vadesiz hesaplar mobil üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden kapatılır. Örneğin A bankasına ait 3 adet vadesiz hesabınız var ise bunların iki tanesini online olarak kapatabilirsiniz. Ancak asıl vadesiz hesabın kapatılması için şubeye gitmek ve hesap kapatmak istediğinizi beyan eden bir dilekçe vermek durumundasınız. Dilekçenin ardından hesabınızda varsa para size iade edilir. Eğer varsa borcunuz tahsil edilir. Bunun sonucunda hesap sıfırlanarak kullanmadığınız vadesiz hesabınız kapatılmış olur.

Reklam
YORUMLAR YAZ