• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2161878,296
  % 0,27
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Maaş Kartı Eksiye Düşer Mi?

Maaş Kartı Eksiye Düşer Mi?
Reklam

Maaş kartları çeşitli özelliklere sahip olan ATM kartlarıdır. Bir iş yerinde işe başladığınızda sizden ilk istenilen şeylerden biri de anlaşmalı bankadan hesap açmanızdır. İşe girdiğiniz firma sizden maaş hesabı açmanızı talep eder. Maaş hesabınızı açmanızın ardından bazı bankalarda hemen bazı bankalarda da 10 gün içinde banka kartınız size teslim edilir. Kredi durumunuza göre de ek hesap, kredi kartı gibi ürünler sizlere sunulur. Bu noktada şu soru aklınıza gelebilir. Maaş kartı eksiye düşer mi? Eğer maaş kartınız üzerinden ek hesap kullanmayı düşünüyorsanız hesap bilgilerinizden bunu kontrol etmelisiniz. Maaş kartınızın ek hesap özelliği yoksa müşteri hizmetlerinden veya banka şubenizden başvuru yapabilirsiniz. Muhtemelen olumlu karşılanacak ve maaş hesabınıza ek hesap tanımlanacaktır. Bu durumda maaş kartı eksiye düşer mi?

Maaş Kartına Ek Hesap Başvurusu

Maaş kartının eksiye düşme özelliği ek hesap denmektedir. Maaş kartınızın eksiye düşmesini istiyorsanız ek hesap açmalısınız. Ek hesap açtıktan sonra maaş kartı eksiye düşer mi? Evet düşer. Maaş kartınızdan hesabınızda para yokken bile ek hesabınızdan harcama yapabilirsiniz. Ek hesap dilediğiniz zaman borcunuz yok ise kapatılabilen bir özelliktir. Dilediğiniz zaman ise yeniden açabileceğiniz bir haktır. Eğer internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanıyorsanız ek hesap açma ve kapama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Maaş müşterisi olduğunuz bankada maaş kartınıza eğer sicil bozukluğunuz yoksa mutlaka ek hesap tanımlanacaktır.

Ek Hesap Nasıl Kullanılır, Faiz Oranı Nedir?

Hesabınızda bakiye bittikten sonra harcamaya devam ettiğiniz bakiyeye ek hesap denmektedir. Ek hesap limitinize göre harcama yapabilmektesiniz. Bu hesaba para aktarıldığında önce ek hesap kapanır sonrasında kalan bakiye kullanılır. Ek hesap güncel faiz oranı nedir? Ek hesap güncel faiz oranları dönem dönem değişmekle beraber güncel oran şuanda %2.40’dır.Her ayın son günü ek hesap kullanım süresi ve miktarı hesaplanır. Takip eden ayın 1. Günü ise faiz miktarı hesaba yansıtılır. Ek hesapta gecikme olmaması ve kullanımda devamlılık sağlanması için ayın başında faiz tutarı kadar miktarın hesapta olması gerekir. Bu tutar en az 1 iş günü de hesapta mutlaka kalmalıdır.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Maaş kartı eksiye düşer mi? Sorusuna cevap bulduktan sonra bir diğer önemli soruya da cevap arayacağız. Ek hesap nasıl kapatılır? Ek hesabı kapatmak istiyorsanız anaparanın tamamıyla beraber o ana kadar kullanılan tutarın faiz kısmının hesaba yatırılmış olması gerekmektedir. Aynı gün içinde kullanılan ek hesap için dahi1 günlük faiz işletilmektedir. Hesabı önce kapatayım faizi sonra ödeyeyim diye bir durum söz konusu değildir. Kapatma işlemlerinde önce faiz miktarı tahsil edilmelidir. Peki kapama işlemleri hangi yollar ile yapılabilir?

 • Ek hesap kapama işlemi banka şubelerinden yazılı talimatla yapılır.
 • Çağrı merkezlerinden sözlü talimatla yapılabilir.
 • İnternet bankacılığından yapılabilir.
 • Banka ek hesabın ödemesinin 30 gün gecikmesi durumunda ek hesabı kapatma yetkisine sahiptir.
 • Borç 90 gün gecikmeye uğrarsa banka yasal işlemleri başlatabilmektedir.
Reklam
YORUMLAR YAZ