• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2165398,624
  % 0,23
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
Reklam

Bankalar, kendilerini güvence altına almak adına kredi çeken kişilere hayat sigortası şartı sunar. Bu uygulama, kredi borcunu ödeyememe durumunda oluşabilecek riskleri minimize etmeyi amaçlar. Kredi çeken kişi, hayat sigortası poliçesine sahipse ve bu sigorta düzenli ödemelerle sürdürülmüşse, kişinin vefatı durumunda kredi borcu, sigorta şirketi tarafından bankaya peşin olarak ödenir. Bu durum, kişinin çocukları, eşi veya ailesinin kredi borcu nedeniyle maddi sorumluluk altına girmemesini sağlar.

Ancak, hayat sigortasından herkes yararlanamaz. Genellikle konut kredileri gibi büyük tutarlı kredilerde hayat sigortası yapılması zorunlu tutulsa da sigorta şirketleri her kişiye hayat sigortası yapmayabilir. Özellikle daha önce ölümcül bir rahatsızlık geçirmiş kişiler, sigorta şirketleri tarafından daha riskli kabul edilir.

Bu durumda, kişinin sigorta şirketinden hayat sigortası alabilmesi için tam teşekküllü bir hastaneden alınmış bir rapor gerekir. Kalp krizi, felç gibi ciddi rahatsızlıklar geçirmiş olan kişiler, sigorta şirketlerinin belirlediği şartları sağlamadıkları takdirde hayat sigortası yapılmaz.

Hayat Sigortası Olmayan Kişi Ölürse Ne Olur?

Hayat sigortası bulunmayan kredilerde uygulanan prosedür oldukça önemlidir. Kişinin sahip olduğu mal varlığı, arsa, ev ve nakit para, varislerine devredileceği gibi tüm borçları da varislerine devredilir. Bu noktada varislerin, bu sorumluluğu devralmadan önce dikkatlice bir değerlendirme yapmaları gerekir.

Örneğin, kişinin mevcut borcu 500.000 TL ise, ancak sahip olduğu mal varlığı bu borcun üç katıysa, varisler bu borcu devralabilir. Ancak, kişinin borcuna karşılık gelen mal varlığı daha azsa, varislerin redd-i miras hakkı doğar. Redd-i miras davası açan varisler, babalarının veya annelerinin tüm mal varlığından ve borçlarından muaf tutulacaktır.
Bu süreçte varislerin karar verirken dikkate almaları gereken bir diğer önemli nokta da kişinin mal varlığına karşılık gelen borcu değerlendirmeleridir. Redd-i miras davası, varisleri borç yükünden koruyan bir hukuki yol sunar. Bu nedenle, varislerin, mirasın kabul edilip edilmemesi konusunda dikkatli bir değerlendirme yapmaları ve gerekirse hukuki danışmanlık alarak bilinçli bir karar vermeleri gerekir.

Reklam
YORUMLAR YAZ