• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1268052,643
  % -0,21
 • BIST 100
  7.913,76
  % -0,82
Reklam
Reklam

Onaylanan Kredi İptal Edilir mi?

Onaylanan Kredi İptal Edilir mi?
Reklam

Yazımızın içeriğinde onaylanan kredi iptal edilir mi? sorusuna yanıt bulabileceksiniz. Günümüzde en sık yapılan işlemlerden bir tanesi banka kredisi çekmektir. Bankaların ihtiyaçlarını karşılaması için müşterilerine sunduğu bu fırsat, çoğu zaman acil ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmaktadır.

Bankadan kredi çekmek için müşterisi olduğunuz bankaya ilk olarak talebinizi iletmeniz gerekir. Kredi talebini banka şubesinden, ATM’den, internet üzerinden ya da cep telefonu ile yapabilirsiniz. İlk talebin ardından gelecek onay sonrasında kredinizi hesabınıza aktarıp kullanabilirsiniz. Krediyi kullanmak istemezseniz de belli şartlarda iade edebilirsiniz.

Onaylanan Kredi İptal Olur Mu?

Kredinin onaylanması, bankaya yapılan kredi çekme talebinin olumlu değerlendirilmesi anlamına gelmektedir. Kredi onaylandığı zaman banka müşterisine telefon ya da mail aracılığı ile bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Kredi onaylanmasına ilişkin olan bu mesaj sonrasında kişiler krediyi isterlerse kullanabilir, isterlerse de iptal edebilirler.

Onaylanan kredinin iptal edilmesinde iki farklı yol izlenmektedir. Eğer kredi banka hesabınıza geçmemiş ise her hangi bir ek ücret ödemeden krediyi iptal edebilirsiniz. Ancak hesabınıza geçmişse banka masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Bunun için iptal etmek istediğiniz krediyi banka hesabına geçirmeden iptal işlemlerine başlamalısınız. Kredinin banka hesabına geçmesi için bazı bankalar onay isterken bazıları bunu otomatik olarak yapmaktadır. Bu konuda kredi başvurusu aşamasında bilgi almanızı öneririz. Otomatik olarak banka hesabına geçmiş olan kredilerin iptalinde de yine banka masraflarının ödenmesi talep edilmektedir.

Onaylanan Kredi İptal Edilirse Ne Olur?

Onaylanan kredinin iptal edilmesi bankalar tarafından çok fazla sevilmeyen bir davranıştır. Bankanın zamanını boşa harcama olarak değerlendirdiği bu durum kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Banka kredisi talep edip daha sonra iptal edildiğinde kredi notunun düşmesi söz konusudur. Bu sebepten dolayı emin olmadan kredi başvurusu yapılmaması gerekir. Aksi halde kredi notunun düşmesi ileride çekmek istediğiniz ev, taşıt ya da ihtiyaç kredilerini olumsuz yönde etkileyecektir.

Kredi İptal Etme Nasıl Yapılır?

Onaylanan kredinin iptali için iki farklı yol izlenmektedir Bunlardan birincisi kredinin banka hesabına geçmeden iptal edilmesidir. Onaylanan krediler üzerinde müşteriler bir ay boyunca hiç bir işlem yapmadıklarında otomatik olarak iptali gerçekleşir. Bu iptalden her hangi bir ücret, masraf talep edilmez. Otomatik iptal dışında kişi onaylanan ancak banka hesabına çekmediği kredisini kendisi iptal ettiğinde de her hangi bir ücret talep edilmemektedir. Onaylanan ancak banka hesabına geçmemiş olan kredilerin iptali için banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz.

Hesaba Geçen Kredi İptal Edilir mi?

Onaylanan ve banka hesabına geçmiş olan krediler içinse daha farklı uygulama yapılmaktadır. Hesaba geçen kredilerin iptali için hesaba geçme tarihinden itibaren 14 gün süre vardır. Bu süre içinde müşteri kullanmak istemediği krediyi geri iade edebilir. Hesaba geçmiş olan krediler için bankalar belge çıkartıp masraf ederler. Kredi iptalinde müşteriden bu masraflar talep edilmektedir. Kişi kredi masraflarını ödemeden banka hesabına geçmiş olan krediyi iptal edememektedir. Bunun için kredi onayından sonra, hesaba geçmeden iptal etmek daha avantajlıdır.

Banka hesabına geçsin ya da geçmesin onaylanan kredinin iptali genelde şubeden ya da müşteri hizmetlerinden yapılmaktadır. Çok nadir olarak bazı bankalar ATM’lerden ya da internet şubelerinden de kredi iptali işlemi yapmaktadır. Bankanızın internet üzerinden ya da bankamatiklerden kredi iptali yapıp yapmadığını iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Şubeden Onaylanan Kredi İptali

Kredi iptali için şubeye gittiğinizde vezne yerine değil, kredi çekmek için başvuru yapılan bölüme uğramanız gerekmektedir. Eğer kredi başvurusunu da şubeden yaptıysanız aynı bölümden iptal talebini de gerçekleştirebilirsiniz. Bu talep sırasında banka çalışanının yönlendirmeleri ve söylediklerine dikkat etmenizi öneririz. Eğer banka hesaba geçmişse masrafları vezneye ödeyerek hemen iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Kredi hesaba geçmemişse ödeme yapmadan iptalini yapabilirsiniz.

Onaylanan Krediyi Müşteri Hizmetleri İptal Eder mi?

Müşteri hizmetlerini arayarak kredi iptali için ilk olarak bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Numarayı bilmiyorsanız internet üzerinden araştırarak bulabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra bilgisayar yönlendirmesi ile telefon tuşlarını kullanarak istediğiniz işlem menüsüne gidebilirsiniz. Kredi iptali için kredi çekimi, iptali şeklinde bir bölüme geçmeniz gerekir. Eğer bu şekilde bir menü yok ise müşteri temsilcisine bağlanma seçeneğine geçebilirsiniz. Sonrasında karşınıza çıkan müşteri temsilcisine kredi iptal etmek istediğinizi belirterek işlemlere devam edebilirsiniz. Banka hesabına geçmemiş olan krediler hemen iptal olur. Ancak hesaba geçmiş olanların iptali dosya ve banka masraflarının ödenmesinden sonra gerçekleşmektedir. O an müşteri hizmetlerinden sadece kredinin iptal talep işlemi yapılmaktadır.

Reklam
YORUMLAR YAZ