• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1268218,320
  % -0,32
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14
Reklam
Reklam

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?
Reklam

Otomatik ödeme talimatı bankada bulunan vadesiz hesabınız ya da kredi kartınıza tanımlanmaktadır. Hesabınıza tanımlı olan talimatınız sayesinde gelen faturaların tam zamanında otomatik olarak tahsil edilmesini sağlanmaktadır. Otomatik ödeme talimatıyla su, elektrik, doğal gaz, telefon, kablolu TV gibi düzenli olarak gelen tüm faturalar ödenebilmektedir. Peki, otomatik ödeme talimatı nasıl verilir? bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatı vermek için internet bankacılığı üzerinde yer alan menüleri kullanabilirsiniz. Bu şekilde otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Buna ek olarak müşterisi bulunduğunuz banka şubesine giderek de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ayrıca çağrı merkezi üzerinden de otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Ayrıca bütün bankalar zaman zaman otomatik ödeme talimatı kampanyası yapmaktadır. Bu kampanyalardan faydalanarak ekstra puan kazanabilir yıllık kart aidatından muaf olma gibi avantajlara da sahip olabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücretli mi?

Fatura Ödemeleri ve Otomatik Ödeme Talimatı hemen herkesin kafa karışıklığı yaşamasına neden olan bir konudur. Elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu ve diğer bütün faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Faturalarınızı mobil uygulamalardan, bireysel internet şubesi üzerinden ödeyebilir. Ya da müşteri iletişim merkezi veya şubelerden kolayca ödeyebilirsiniz. Bireysel internet şubesi, müşteri iletişim merkezi veya banka şubelerinden otomatik ödeme talimatı oluşturabilirsiniz. Bu amaçla müşterisi olduğunuz bankanın internet uygulamasını telefonunuza indirerek online işlemlerinizi hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz hesaplarınız için oluşturmuş olduğunuz otomatik ödeme talimatları için hiçbir işlem ücreti alınmamaktadır. Otomatik ödeme talimatı bulunduğu hesabınızda esnek hesap limiti var ise, kullanılabilir bakiyenizin yeterli olmaması halinde de esnek hesap bakiyeniz kullanılmaktadır. Otomatik ödeme talimatınız bulunan faturanız bu bakiyeden düşülmektedir. Böylece faturalarınız için talimat oluşturarak faturalarınızı takip etmekten kurtulabilirsiniz. Ayrıca hediye puan da kazanabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı İptali

Faturalarınızı ödemek amacıyla daha önceden otomatik ödeme talimatı verdiğiniz faturalarınız ya da diğer giderleriniz için oluşturduğunuz talimatları iptal etmek için ilgili bankanın internet bankacılığı şubesini kullanabilirsiniz. Ya da direkt olarak banka şubesine giderek otomatik ödeme talimatı iptalini sağlayabilirsiniz. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık sistemine giriş yaparak ödemeler/faturalar bilgilerini içeren kısımdan otomatik ödeme talimatının iptalini kısa süre içerisinde sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ne Zaman Öder?

Sizler de otomatik ödeme talimatı olan fatura ne zaman ödenir? Otomatik ödeme talimatı ne zaman ödeme yapar? gibi soruların cevabı için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Bu sorular hem bankalar hem de kuruluşlar tarafından otomatik ödeme talimatı veren ya da vermeyi düşünen kişiler tarafından oldukça merak edilmekte. Kişiler, ödemelerini düzenleyebilmek ve ödemelerinin zamanında sağlamak için otomatik ödeme talimatlarına başvurmaktadır. Bankalardan veya kurumların kendilerinden olmak üzere iki şekilde otomatik talimat oluşturabilirsiniz.

Otomatik ödeme talimatlarınızı isterseniz banka hesabınızdan, isterseniz de kredi kartınızdan gerçekleştirebilirsiniz. Her iki şekilde de faturalarınız, son ödeme tarihi geldiğinde ödenmiş olacaktır. Ancak eğer banka hesabınızda yeterli para bulunmazsa ödemeniz gecikmeye düşecektir. Otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz faturalarınız son ödeme tarihi geldiğinde gün içerisinde farklı saatlerde ödenebilmektedir.

Ödemenin gerçekleşebilmesi için hesabınızda/kredi kartınızda yeterli bakiye bulunması gerekmektedir. Çoğu bankanın çalışma tarzları farklı olsa da otomatik ödeme talimatları açısından bankalar hemen hemen aynı yöntemleri kullanmaktadır. Bir bankaya, hangi kurum olduğu fark etmeksizin otomatik ödeme talimatı verdiğinizde bu faturalarınız ödemesi son ödeme gününden 1 gün önce veya son ödeme tarihinin geldiği gün ödenmektedir.

Otomatik ödeme talimatlarında mükerrer ödeme gerçekleşmemesine dikkat etmeniz önemlidir. Ancak son ödeme tarihi geçmeden işlem yapılması gerekmektedir. Ayrıca birden fazla bankaya otomatik ödeme talimatı verilemez Otomatik ödeme talimatı sadece bir banka üzerinden verilebilmektedir. Birden çok banka üzerinden talimat vermek istediğinizde banka farklı bir bankada talimatınız olduğunu fark ederek talebinizi işleme koymaz. Bu durumda mevcutta otomatik talimat bulunan bankadan talimat iptal işlemi gerçekleştirerek, farklı bir bankaya geçiş yapılabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatıyla Hangi Ödemeler Yapılabilir?

Otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemelerinizi gerçekleştirebileceğiniz ödemeler arasında telefon, doğalgaz, elektrik, su, kablolu TV, ADSL, Digiturk, internet, Turkcell hatlı cep telefon faturası, Vodafone hatlı cep telefon faturası, kira ödemesi, taksitleriniz , aidat gibi özel ödemeler, kredi kartı ödemesi bulunmaktadır.

Reklam
YORUMLAR YAZ