• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2165146,148
  % 0,22
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Para Biriktirmenin Yolları ve Faydaları

Para Biriktirmenin Yolları ve Faydaları
Reklam

Ne demiş Benjamin Franklin? “Para kazanmak kadar biriktirmeyi de düşünün. “ Para biriktirmenin yolları ve bir çok çeşitli faydaları vardır. Para biriktirmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ya da ‘yok ya ben biriktiremem harcarım’ diye de düşünebilirsiniz. Ama aslında bu yöntemleri deneyerek ve sabırlı olarak para biriktirebileceğinizi göreceksiniz. Daha sonra biriktirdiğiniz paraları harcadığınızda her şeyin mümkün olduğunu anlayacaksınız.

Para biriktirmek imkansız değildir. Hatta düşündüğümüzden de kolay. Sadece basit yöntemleri denemek gerekiyor. Peki nereden başlamalıyız? Okumaya devam edin. Ümitsizliğe kapılmamak çok önemlidir. ‘Nasıl olsa biriktiremeyeceğim’ diye düşünürseniz zaten hayatta hiçbirşeyi yapamazsınız. İlk adım her zaman çok önemlidir. Şöyle düşünün bugünden başlarsanız 1 hafta sonra elinizde bayağı bir para birikmiş olacak. Ya da 1 hafta boyunca savurganlık yaparsanız elinizde hiç bir şey kalmaz. Kararınızı verin. Kendinizi motive edin ve bu yola çıkın.

Kumbara Oluşturun

Kapağı kilitli ya da hiç açılmayan kumbaralardan edinin. Kapağı açılan kumbaraları kullanırsanız, sabırsız olduğunuz bir anda paraları harcamak durumunda kalabilirsiniz. Bunu hiç istemeyiz aksi takdir de pişman olabilirsiniz.

Sigara Paralarınızı Biriktirin

Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak için işte size harika bir sebep. Tabikii sağlığınız için bırakmanız daha önemli. Bunun için para biriktirmiyorsanız dahi sigarayı bırakmalısınız. Peki siz sigaraya kaç lira harcadığınızı biliyor musunuz? Günde bir paket sigara içen bir insan, hafta da 105 lira havaya savurur. Bu ayda 420 lira yapar. Kararınızı verin. Sigarayı bırakmak kumbaranıza oldukça katkı sağlayacaktır. Zaten sağlığınız için de en iyisi budur.

Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Biz insanlar, gardırobumuzda yeteri kadar kıyafetimiz olduğunda bile alışveriş yaparız. İşte eğer bu yola çıktıysanız, bu davranıştan kaçınmalısınız. Mesela mağazada ya da internet sitesinde bir çanta gördünüz. Ama ona ihtiyacınız yok. Gardırobunuzdaki çantaları düşünün ve biriktirdiğiniz paralarla daha sonra çok güzel şeyler alacağınızı… tebrikler çantayı almaktan vazgeçerek kumbaraya katkı yaptınız. Alacağınız çantanın parasını kumbaraya atabilirsiniz.

Hazır Yiyeceklerden Kaçının

Evde olmadığımız zamanlarda hepimiz dışarıdan yiyecek tüketiyoruz. Ya restoranlarda ya da çalıştığımız iş yerlerine yemekler sipariş ediyoruz. Aslında bu davranışımızdan kaçınırsak ne kadar çok para biriktirebiliriz. Evde yiyeceklerinizi hazırlayarak iş yerlerinize götürebilir, paranızı kumbaraya atabilirsiniz. Ayrıca evden getirdiğiniz yiyecekleri tüketerek daha sağlıklı beslenmiş olursunuz. Kilo almazsınız.

Alkolü Bırakın

Para biriktirmenin yolları yazımızın son adımı ve tavsiyesi ise alkol tüketen okuyucularımıza. Sadece arkadaşlarınızla içtiğiniz birkaç alkollü içecek bile haftalık yemek masrafı kadar tutabiliyor. Bu yüzden alkolü bırakmanız hem sağlığınız açısından hem de kumbaranız için oldukça yararlı olacaktır. Bu maddeler dışında, kumbaranızı sık sık kontrol etmeyin. Ne kadar biriktirdiğinizi saymayın. Bu sizi olumsuz etkileyip, paranızı harcamanıza yol açacaktır. Bırakın paranız kumbaranızda çoğalsın. Daha fazla hayal kurun. Biriktirdiğiniz paralarla neler yapabileceğinizi hayal edin. Ve en önemlisi pes etmeyin.

Reklam
YORUMLAR YAZ