• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1265871,403
  % -0,57
 • BIST 100
  7.913,76
  % -0,82
Reklam
Reklam

Pazar Günü Para Transferi Olur mu?

Pazar Günü Para Transferi Olur mu?
Reklam

Pazar günü para transferi konusu vatandaşlar tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir. Türkiye’de haftaiçin para transferleri genellikle 09:00-17:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Ancak EFT saatleri ve ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. EFT bir hafta içinde tamamlanabilir.

Hafta sonları ve resmi tatiller para transferi işlemlerinin dışındadır. 2021 yılında Merkez Bankası’na ulaşan Fonların Anlık ve Sürekli Transferi, kısaca (FAST), bir işlemle 1000 TL’ye kadar EFT yapılmasına olanak sağlayacaktır. Aynı banka içinde havale işlemleri, yetkili bir kişinin izni olmaksızın mobil bankacılık veya internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilir.

Hafta Sonu Havale Olur Mu?

İşinizi elektronik para transferi (EFT) ile yapmak isterseniz daha uzun sürebileceğini ve bunu hafta sonları gerçekleştiremeyeceğinizi bilmelisiniz. Cumartesi veya Pazar günü para transferi veya akşam geç olsa bile, bir sonraki iş günü yatırılmak üzere bankanızdaki başka bir kişinin hesabına para gönderebilirsiniz. Havale işlemi, mükerrer banka hesapları arasında yapılan bir işlemdir; bu nedenle sonuçlar EFT’ye göre daha hızlıdır ve uygularken herhangi bir sınırlamaya tabi olmazsınız.

Yapacağınız transferleri içeren işlemler dakikalar içerisinde tamamlanır ve karşı tarafın hesabına yansıtılır. Daha uzun sürebilen ancak daha az zahmetli ve daha kısa sürede sonuç veren ikinci yöntemden bu yöntem lehine kaçınılmalıdır. Sadece mükerrer banka hesaplarının kullanılmaması durumunda tercih edilen EFT işlemi, doğal olarak hafta sonu EFT yapılıp yapılamayacağını da gündeme getiriyor. Bu vesileyle, hafta sonu yapacağınız EFT’nin ancak gelecekte tarihlendirileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Hafta Sonu Havale Yaparsam Hemen Hesaba Geçer mi?

Evet, ne zaman olursa olsun, havale yapıldığı anda hesaba yatırılacaktır. Herhangi bir kısıtlama olmadığı için işlemleriniz saatler değil dakikalar içerisinde karşı tarafın banka hesabı adresine yansıyacaktır. Çeşitli bankaların web sitelerini incelerseniz, transfer işlemlerinin dakikalar içerisinde tamamlandığını gösteren bilgilerle karşılaşacaksınız. Yılın belirli zamanlarında (tatiller ve resmi tatiller gibi) yüksek aktivite yoğunluğu nedeniyle para transferi işlemlerinde gecikmeler yaşanabilmektedir.

İşleminizin mevcut durumu hakkında endişeleriniz varsa, işlemin kalitesi hakkında güncelleme almak için bankanızın müşteri hizmetleri departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Bunu EFT sorgulama yöntemlerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri aracılığıyla yapmış olduğunuz bir işlemi, işlem sırasında bir hata yaptıysanız ve para henüz tarafınıza ulaşmadıysa iptal edebilirsiniz.

EFT Ne Zaman Hesaba Düşer?

EFT işlemleri birden fazla finansal kurumu içerdiğinden, süreç genellikle banka havalelerinden daha fazla zaman alır. Bir adım geri çekilip büyük resme baktığımızda bu sürenin on ila on beş dakika içinde bittiğini görebiliriz. Bazı yoğunluk ve teknolojik sorunlar nadiren meydana gelse bile, bunlar EFT’yi çok yıkıcı bir süreç haline getirme potansiyeline sahiptir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

Hafta Para Transferi için FAST Kullanın

Cumartesi veya Pazar günü para transferi yapıp yapmama ikilemi, bankacılık teknolojisinde yapılacak bir güncelleme nedeniyle yakında tartışmalı olabilir. Mobil cihazınızdaki bankacılık uygulamasından veya internet üzerinden havale yerine FAST seçeneğini seçin. FAST işlemi sayesinde, hafta sonu veya tatil olsun, günün veya gecenin herhangi bir saatinde herhangi bir bankaya para gönderebilirsiniz.

 • Hızlı işlemler için zaman kısıtlaması yoktur.
 • Haftanın yedi günü veya hafta sonu fark etmeksizin istediğiniz zaman para transferi talebinde bulunabilirsiniz.
 • Gün veya saat kısıtlaması yoktur.
 • Sadece bin Türk Lirası’na kadar işlem yapılabilir.
 • Bin Türk Lirası karşılığında onlarca işlem gerçekleştirebilirsiniz.

FAST ile Para Transferi Nasıl Yapılır?

Mobil bankacılık, FAST Sistemi ile birlikte para transferini kolaylaştırır. Bu Sistem, sadece TC Kimlik Numarası, telefon numarası ve sisteme kayıtlı bir e-posta adresi ile elektronik ödemelerin kolay ve kullanışlı bir şekilde yapılmasını sağlar. İnternet bankacılığı veya mobil uygulama kullanarak finansal işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Para transferi için menüye giriş bilgilerinizi girdikten sonra EFT yerine HIZLI seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

 • Para transferi menüsüne girin,
 • “FAST” seçimini yapın,
 • Alıcının IBAN ve telefon numarasını girdikten sonra “FAST” işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferi söz konusu olduğunda, alıcı ile ilgili bilgilere dikkat etmek yapmanız gereken en önemli şeydir. Artık alıcı bilgileri yerine IBAN, telefon numarası ve TC kimlik numaraları kullanılıyor.

Hafta Sonu FAST Para Transferi Limiti Ne kadar?

FAST Sistemi için EFT limiti şu anda pilot test aşamasında uygulanmaktadır. Bu aşama sadece 1.000 TL limit sağlar ve Sistem kullanımı ile ilgili bir işlem ücreti vardır. Şu anda FAST Sistemi bin Türk Lirası’nın üzerindeki işlemleri desteklememektedir. Bankalar hafta sonları kapalıyken elektronik fon transferi veya bin liradan fazla transfer yapmak mümkün değildir.

Reklam
YORUMLAR YAZ