• YARIM ALTIN
  8.552,00
  % -0,63
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6051
  % 0,38
 • € EURO
  34,8074
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6089
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2114622,650
  % 4,75
 • BIST 100
  9.472,91
  % -0,54
Reklam
Reklam

Rasyonel Yatırımcı Olmanın 5 Altın Kuralı

Rasyonel Yatırımcı Olmanın 5 Altın Kuralı
Reklam

Bu yazımızda yatırım araçları arasındaki bağlantıdan siz değerli okuyucularımıza bir bilgilendirme sağlamak amacıyla kaleme alınmıştır. Yatırım araçları 7’den 70’e herkesin kullandığı finansal ve para bazlı birikimlerden oluşmaktadır. Ama bazı gerçeklerin unutulması yatırımdan istenmeyen sonuçların alınmasına neden oluyor? Bu yazı sayesinde yatırımcının bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi rasyonel yatırımcı olmanın 5 altın kuralı nedir hep birlikte bakalım.

Yatırımda Risk Faktörü Nedir?

Yapılan yatırımın türüne göre katlanılan risk farklıdır. Risk duyarlılığınız ne kadar fazlaysa, mevcut birikminiz o kadar stabil ilerleyecektir. Biraz daha açıklamak gerekirse risk sevmeyen bir yatırımcıysanız birikiminizi TL cinsinden yapacaksınız. Büyük ihtimal açacağınız bir vadeli mevduat hesabıyla fonunuzu değerlendireceksiniz. Günümüzdeki faiz oranları tatminkar bir şekilde yüksektir. Bu konu tamamen yatırımcının tercih düzeyine göre değişiklik gösterebilir. Bizim değerlendirmemiz gereken durum ise şudur: 100.000 Tl ve altı yatırımlar dövizle değerlendirilirse yatırımcısına tatminkar bir kar sağlar.

100.000 Tl altında yapılan yatırımlar (Özellikle Vadeli mevduat yatırımları) Paranızın erimesine ve paradan istenilen verimin alınamamasına sebep olmaktadır. Bunun yerine döviz alımı gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayalım ki 100.000Tl gün itibariyle 1 Dolar: 7,96Tl eşittir. Alacağınız Dolar miktarı: 12.562 Dolar olmaktadır. Doların yükselmesi ihtimaller içerisindedir. Fakat Makro Politikalara göre Faiz gibi Spekülasyonist araçlarla düşürülebilmektedir. Yukarıda dediğimiz gibi risk katlanma düzeyiniz ile paraya olan ihtiyacınız yatırım şeklinizi doğrudan etkilemektedir.

Kimi döviz yatırımını mantıklı bulurken kimi ise Tl yatırımını mantıklı bulabilir. Ama Unutulmamalıdır ki size ödenen faiz paranızın erime miktarı kadar olacaktır. 100.000 TL 0,18 Faiz oranıyla X bankasına yatırıldığı farz edilirse Dönem sonu 1800Tl bir ödeme alacaksınız. Peki sizce bankaya dönem başında koymuş olduğunuz 100.000 Tl ile Dönem sonunda hesabınızda görmüş olduğunuz 100.000 aynı değerde mi? Yatırımcının yanlış yönlendirilmesiyle yatırımcıyı yanıltır niteliktedir. Nominal olarak aynı fakat paranın zaman değeri azalmaktadır. Bunu yatırımcının bilmesi ve yatırımlarını döviz bazlı yapması paranın değerini koruması açısından faydalı olacaktır. Yatırım fonu uzun dönem düşünülüyorsa Gayrimenkul veya BİST piyasalarında değerlendirilebilir. BİST Piyasaları bir sonraki makale konumuz olacaktır.

Yatırımcının Dikkat Etmesi Gerekenler

Elinizdeki fonu sadece yatırıma ayırmayınız içerisinden günlük yaşantınızı idame ettirecek payı ayırmalısınız. Aksi takdirde doların veya dövizin alınması gerektiği anda dövizinizi bozmanız sizi zarara uğratacaktır.

 • Kararlı Olun Kendinizi Tek bir yatırım aracına odaklayın. Bu sadece o araca yatırım yapın demek değildir. Ama parada sürekli bozma işlemi gerçekleştirmek yatırımcılarda tatminsizliğe neden olmaktadır.
 • Makro Açıklamaları ve Haberleri Okuyun: Haberleri takip etmeniz yatırım şeklini belirleyen önemli bir kısıt olmaktadır. Örnek vermek gerekirse: Thy 2021 Nisan Ayı itibariyle uçuşlarını iki katına çıkarma kararını Genel Kurul Toplantısında ifade etmiştir. Rasyonel bir bakış açısı Hisse senedinin yükseleceğini göstermektedir. Haberleri takip etmeniz yatırımlarınızı kazanca çevirme konusunda önem arz etmektedir.
 • Yatırım aracınıza Aşık Olmayın: En güzel örnek olarak THYO hisse senedi varsayalım ki 7 tl iken talebin fazla olmasıyla 18 tl civarına geldi. Ama 1 hafta içersinde 12 Tl gerilemesi gerçekleşti. Hisse senedine aşık olan yatırımcılar Hisse başına alış maliyeti olan 6 Tl fırsat maliyeti olarak kaybetmiş bulundu. Buradan anlayacağınız üzere yatırımlarda haberleri güncel gelişmeleri siyasi ve politik kararları takip etmeniz bu dalgalanmaları önceden tahmin etmenizi kolaylaştıracaktır.
 • Zaman ve Listeleme: Fonunuzu yatırım yaptığınız şirketlerin hisse senetlerini veya aldığınız döviz, altın, bitcoin gibi araçların günlük fiyatlarını not alın ve alış yaptığınız fiyatı da yanına not alın haftalık veya aylık olarak yatırımınızı takip etmeniz olası bir durumda mevcut piyasa fırsatlarını değerlendirmenizi sağlayacaktır.

Yazımızda sağlıklı bir yatırımcının izlemesi gereken noktaların neler olduğuna değindik. Rasyonel akılcı yatırımcı herkes hisse senedini satarken bekleyen sabırlı ve kararlı bir yatırımcıdır. Hisse senedi hislere veya kahve falına bakılarak alınmaz. Böyle yapanlar hisse senedi yatırımının bir kumar olduğunu iddia ederler fakat kendilerinin başarısız bir yatırımcı olduğunun farkına varamazlar. Yukarıda yatırım tavsiyesine uyan sevgili okuyucu, bu yatırım tavsiyesini kullanarak elindeki kaynakların kıymetini bilerek erimesini önleyerek akıllıca yatırım faaliyetini gerçekleştirmiş olacaktır. Yatırım faaliyetlerinde Yukarıda açıklamasını yaptığımız kavramları özetlemek gerekirse;

 • Günlük yaşantı Fonu
 • Tek bir araca odaklanma
 • Haber takip etme
 • Yatırım kanalında değişken olma fırsatları değerlendirme

Zaman ve Listeleme Bu beş altın kuralı düzenli bir şekilde takip ettiğiniz takdirde güzel bir karlı yatırım yapmış olacaksınız. Yatırım yaparken yapılan yatırım gözü kapalı bir şekilde değil de araştırılarak yatırım yapılan paranın veya fonun değerlendirildiği yer hakkında bilgi sahibi olarak yapılması rasyonel ve yerinde olacaktır. Rasyonel yatırımcı olmanın 5 altın kuralı konusuyla ilgili sizde fikirlerinizi paylaşmak isterseniz aşağıda yer alan alandan bizlerle bilgi ve birikimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ