• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167979,730
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?
Reklam

Online alışverişler her geçen gün katlanarak artıyor, bu artış aynı zamanda internet üzerinden kredi kartı bilgilerinin çalınmasını içeren dolandırıcılık olaylarını da artırdı. Bu aşamada en çok sıkıntı yaşayan grup ise alışverişlerini kredi kartıyla yapanlardır. Tüketiciler kredi kartı bilgileri ile ödemelerini gerçekleştirirler. Tüketici bilgileri web sitesine girilmek zorunluluğu olduğundan açık hedef haline gelmektedir. Bankalar, tüketicilerin online alışveriş yaparken maruz kaldıkları bu riski azaltmak için müşterilerine çeşitli güvenlik uygulamaları sunmaktadır. Bunlardan biri de online alışveriş riskini azaltmak için sundukları sanal kart uygulaması. Peki, bu sanal kart nedir ve nasıl oluşturulur?

Sanal kart, adından da anlaşılacağı gibi, genellikle kredi kartı kullanarak online alışveriş yapan kişiler tarafından tercih edilen dijital bir karttır. Bu kart müşterinin sistemdeki tercihine göre kredi veya banka kartına bağlı olarak oluşturulur. Orijinal karttan farklı bir kredi kartı numarasına, farklı bir CVV güvenlik koduna ve farklı bir kredi kartı son kullanma tarihine sahiptir ve bu yapıda normal bir karttan farklı değildir.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart nedir? Nasıl oluşturulur? Öncelikle sanal kartın adından da anlaşılacağı gibi fiziksel bir kart olmadığını bilelim. Sanal kart, alışveriş yapmak için kullanabileceğiniz, kredi kartınıza bağlı, ancak limiti ve kullanım süresi sizin için belirlenen bir karttır. Nasıl mı? Örneğin, çevrimiçi bir sipariş vereceksiniz, ancak bu sitenin güvenilirliği konusunda şüpheleriniz varsa veya kartınıza el konacağından daha fazla endişe duyuyorsanız, bu durumda yalnızca oluşturduğunuz sanal kart miktarını, kartın ne kadar süreyle ayarlandığını sınırlayabilirsiniz.

Örneğin, 1 saat veya 24 saat olarak ayarlayabilirsiniz. Böylece sanal kartınızın limiti, belirlediğiniz süre sonunda otomatik olarak sıfırlanır ve artık kullanılmaz. Sanal kart numaraları ana kart numaralarından farklı olduğu için sanal kart bilgileriniz çalınsa dahi sorun olmaz. Online alışverişlerde sanal kart kullanarak güvenliğinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Sanal kart kullanmaya başladıktan sonra, birincil kredi kartı bilgilerinizi doğrudan paylaşmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini daha iyi anlayacaksınız. Sanal kartın tam olarak nasıl kullanıldığını merak mı ediyorsunuz? Ve nasıl oluşturulur?

Sanal Kart Oluşturma

Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl oluşturulur? Sanal kart oluşturmak için kredi kartı müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını kullanmanız gerekmektedir. İnternet bankacılığı şifrenizi kullanarak bilgisayarınızda veya mobil uygulamanızda hesabınıza giriş yapın. Ardından menüden “Kartlarım > Sanal kartlarım > Transfer limiti” yolunu takip edin. Bu yol kullanılan bankanın internet şubesine göre değişiklik gösterebilir. Transfer limiti, birincil kredi kartınızdan sanal karta aktarılacak tutarı gösterir. Sanal karta aktarabileceğiniz tutarda herhangi bir alt veya üst limit bulunmamaktadır. İstediğiniz miktarı transfer edebilirsiniz. Sanal kartın işlevi, harcanacak alışveriş miktarındaki limiti transfer etmektir. Bu nedenle alışverişlerde harcayacağınız tutarı aktarmanız önerilir.

İşlem sonrasında limiti sıfırlayarak sanal kartın kullanılabilirliğini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu nedenle alışverişleriniz güvenli bir şekilde yapılacaktır. Sanal kartınızı tamamen çıkarmadığınız sürece kart numarası aynı kalacaktır. Her limit transfer işlemi için aynı sanal kart numarası geçerlidir. Ancak sanal kartı iptal ederek dilediğiniz zaman yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz, bu nedenle sanal kart bilgileriniz ve kart numaranız değişecek, bu da güvenlik biraz daha artırılmış demektir.

Sanal Kart Avantajları

Sanal kart nedir? Sanal kart nasıl oluşturulur? Sorularının cevabını öğrendikten sonra akıllarda son bir soru daha vardır sanal kart avantajları nelerdir? Sanal kartın kullanıcılara sunduğu pek çok avantaj vardır. Bunlardan en önemlisi limitin kullanıcı tarafından belirlendiği gibi ihtiyaç duyduğu satın alma tutarının da belirlenmesi ve böylece belirlenen limitten daha yüksek bir limit kullanılmasının önüne geçilmesidir. Kart bilgilerinin çalınması durumunda limit tanımlanan limit ile sınırlandırılarak risk azaltılır.

Sanal kartta bir limit varsa bu limit sadece satın alma işleminden sonra veya belirli sürelerde sıfırlanacaktır, bu bugün veya bir hafta içinde olabilir. Bu nedenle sanal kart bilgilerinin çalınması durumunda kullanıcı etkilenmez. Diğer bir avantajı ise tanımlı sanal kartın sadece internet alışverişlerinde kullanılabilmesi yani kart bilgilerinin bulunduğu POS cihazları kullanılarak alışveriş ve nakit çekim yapılamamasıdır.

Reklam
YORUMLAR YAZ