• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2161878,154
  % 0,27
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Senetle Altın Nasıl Alınır?

Senetle Altın Nasıl Alınır?
Reklam

Senetle altın nasıl alınır, kuyumcular senetle altın verir mi? Her dönemin yatırım aracı olarak görülen altına günümüzde de rağbet oldukça fazladır. Kuyumcular ve altın satışı yapan işletmeler dışında yatırım fonları, bankalar, sigorta firmaları altın satışı yapmaktadır. Altın alma ve altın satma yöntemleri oldukça geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Altın satın alma yöntemleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Nakit ile altın satın alma.
 • Kredi kartı ile altın satma.
 • Taksitle altın satın alma.
 • Çek ile altın satın alma.
 • Senetle altın satın alma.
 • Kredi ile altın satın alma.

Senetle Altın Satın Alma

Günümüzde ekonomik olarak sıkıntı içinde olanlar, çek limiti olmayanlar veya kredi kartı ile altın alamayanların tercih ettiği bir yöntem haline gelen senet ile altın satın alma yöntemi oldukça fazla tercih edilmektedir. Peki senet ile altın nasıl alınır?

Senet ile altın satın almak isteyenler birikim yapmak için altın satın alanlar ve alacakları altını anında nakite çevirmek isteyenler olarak ikiye ayrılıyor. Senet ile altın almak istediğinizde yapmanız gereken senet ile altın satan kuyumculara giderek senet ile altın satın almak istediğinizi belirtmek.

Satın almak istediğiniz altın miktarını belirtmek ve ekonomik olarak sahip olduğunuz belgeleri göstermek. Kuyumcu senet ile satın alacağınız altının ücretini ödeyebileceğiniz ekonomik duruma sahip olduğunuza kanaat getirdiğinde size senet karşılığı altın satacaktır. Senet ile satın alabileceğiniz altın çeşitleri şu şekildedir.

 • Gram altın.
 • Çeyrek altın.
 • Bilezik çeşitleri.
 • Kolye, küpe, yüzük gibi takı çeşitleri.
 • Cumhuriyet altını.
 • Setler ve takımlar.
 • Külçe altın.

Bu altın türlerinden kuyumcunuzun ekonomik durumunuza göre uygun göreceği limitlerde altın satın alabilirsiniz. Eğer kuyumcunuzdan yüksek limitli altını senetle satın almak isterseniz sizden kefil veya ipotek göstermenizi isteyebilir. Bu durumda yapmanız gereken maaşlı çalışan bir arkadaşınızı veya dostunuzu, emekli maaşı olan bir yakınınızı, evinizi veya varsa arabanızı kuyumcuya kefil veya ipotek olarak göstermektir.

Senetle Online Altın Alma

Senetle altın almak için kuyumcu dışında tercih edebileceğiniz bir diğer yer online altın satışı yapan yerlerdir. Peki online olarak senetle altın nasıl alınır? Genellikle kuyumcuların sahibi olduğu online altın satışı yapılan sitelere giriş yaparak senetle altın alabilirsiniz.

Bu işlem için kişisel bilgilerinizi internet sitesinde yer alan bölüme girmelisiniz. Girmiş olduğunuz kişisel bilgiler teyit edilebilir doğru bilgiler olmak zorundadır. Satış yapan yetkililer girmiş olduğunuz bilgileri teyit etmeden size altın teslim etmeyeceklerdir. Bu nedenle girdiğiniz bilgilerin doğru olması çok önemlidir.

Senetle Altın Veren Kuyumcular

Altın almak için senet kullanmak isteyenler için önemli olan bir diğer konu da senetle altın veren kuyumculardır. Günümüzde neredeyse her ilde senetle altın veren kuyumcu bulunmaktadır. Özellikle büyük ve zincir kuyumcu olarak bilinen markaların şubelerine giderek senetle altın satın almak istediğinizi belirttiğinizde size yardımcı olacaklardır.

Bulunduğunuz ildeki kuyumcular çarşısına giderek kuyumcuları dolaştığınızda senet ile altın satın alabilirsiniz. Kuyumcular için geri ödeyeceğiniz tarih ve ödeme olanı çok önemli olduğu için gitmeden önce kendi ödeme planınızı yapmış olmalısınız. Hazırlayacağınız ödeme planı, kuyumcunuzu ikna edecek bir plansa, istediğiniz altın miktarını senetle alabilirsiniz.

Senetle altın veren kuyumcular, genel olarak vitrinlerine veya kuyumcu mağazasının bir köşesine senetle altın verilir yazısını asıyorlar. Bu ilanın yer aldığı kuyumculara doğrudan giderek senetle altın alabilirsiniz. Bazı kuyumcular senetle altın satışı yaptıkları halde vitrinlerine veya mağazalarına senetle satış yaptıklarını gösteren bir tabela asmazlar. Bu durumda yapılması gereken kuyumcu dükkanına giderek senetle altın satışı yapılıp yapılmadığını sormaktır.

Senetle Alınan Altınların Parasını Ödeme

Senetle altın satışı yapan kuyumcular, sizden ödeme planı isterler. Gelir durumunuza göre hazırlanmış olan ödeme planı kuyumcuyu ikna ederse altın alabilirsiniz. Kuyumcu gelir elde ettiğiniz tarihlere ve sizin belirttiğiniz ödeme tarihlerine göre senet veya senetler düzenlenir. Yapılan bu düzenlemeye göre hazırlanan senetler sizlere imzalatılır.

Alacağınız altının miktarı fazla ise sizden kefil istenir ve kefillerinde bu senetleri imzalaması istenir. İmzalamış olduğunuz senetleri ödeme tarihlerin veya öncesinde ödemediğinizde kuyumcu tüm yasal haklarını kullanabilir. Ödeme miktarı kadar icra işlemi başlatabilir, yasal olarak sahip olduğu hakları kullanarak size satmış olduğu altının bedelini sizden tahsil edebilir.

Senetle Altın Komisyon Oranı

Senetle altın almak isteyenlerin en çok sorulardan biride altın alımında uygulanacak olan komisyon oranlarıdır. Senet ile altın alımında komisyon oranları her kuyumcuya göre maalesef değişiklik göstermektedir. Konu hakkında herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için, komisyon oranlarını alışveriş yaptığınız kuyumcular belirlemektedir. Fakat kuyumcuların belirlemiş olduğu ve müşterilerini elinde tutmak amacıyla belirlenen ortalama rakam %15 – 20 arasında değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, 10 adet gram altın alacağını varsayalım. Gram altınların tanesini 1.000 TL olarak temsili bir rakam alırsak eğer toplamda ödeyeceğiniz tutar 10.000 TL olacaktır. Bu tutar peşin alımlarda gerçekleşecek rakamdır. Bu rakamlara senetle alım yapıldığı için kuyumcular tarafından %10’luk bir komisyon uygulandığını varsayalım. 10.000 TL’nin %10’unu 1.000 TL yapmaktadır. Yani toplamda ödeyeceğiniz komisyonla birlikte 10 gram altının fiyatı 11.000 TL olarak belirlenmiş olacaktır.

Senetle Altın Almak Güvenilir mi?

Maddi durumlardan ötürü bazı vatandaşlar peşin para veremediği için en çok araştırdıkları konulardan biri senetle birlikte altın alımıdır. Elbette ki vatandaşların bu konu hakkında bazı çekinceleri ve güvenilirliğini sorgulama yoluna gitmektedir. Peki senetle altın almak gerçekten güvenli midir? Bu sorunun yanıtı evet dir. Senetle altın almak normal altın almak arasında herhangi bir fark yoktur.

Fakat senetle altın alımı yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Senetle altın alımı yapmak istediğiniz zaman öncelikle şehrinizde bulunan ve güvenilirliği bulunan yerlerle görüşmeniz gerekmektedir. Ödeme şartları ve senet detayları doğru bir şekilde konuşup belirlemeniz durumda alışverişten daha zararlı çıkmanız mümkündür. Bu yüzden internet ortamında karşılaştığınız firmalardan önce yüz yüze alışverişleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Senetle Altın Aldım Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Hak arasında oldukça yanlış bir kanı olan ve senetlerin ödenmemesi durumda herhangi bir yasal yükümlülük olmadığı kanısı oldukça yanlış bir düşüncedir. Senet ile yaptığınız alışveriş sonrası eğer borcunuzu ödeyemezsiniz hakkınızda icra takibi başlatılır. Tarafınıza ulaşılan dava dosyası ile birlikte eğer borçlu kişi icra taahhüdü verir ve sonrasında belirlenen tarihte ödeme gerçekleştirmezse taahhüdü ihlal suçu işlenmiş olur.

Taahhüdü ihlal suçu icra dosyası sonrasında söz vermiş olduğunuz tarihler içerisinde borcunuzu ödemezseniz gerçekleşir ve oldukça riskli bir duruma yol açar. Borçlu olduğunuz kişi eğer icra ceza mahkemesine hakkınızda şikayette bulunursa bu durumda sonrasında borçlu kişinin hapis cezası almasını sağlayabilir. Bu nedenle senetle altın alımlarınızdan sonra eğer borcunuzu ödeyemeyecek duruma gelirseniz, öncelikle borçlu olduğunuz kişiler ile anlaşma yoluna gitmeniz sizin çıkarınıza olacaktır.

İnternetten Altın Almak Güvenli mi?

Herhangi bir kuyumcudan veya internetten almak arasında aslında hiç bir fark yoktur. Bazı insanlar internet ortamı olan güvensizliği yüzünden yüz yüze alışverişleri tercih etseler de, internet alışverişleri her geçen gün daha fazla artmaya devam etmektedir. Önemli olan internet ortamında yapacağınız alışverişleri hangi kanallar ve web siteleri aracılığı ile gerçekleştireceğinizdir.

Adı duyulmamış, instagram üzerinden satış yapan kişilerden özellikle uzak durulması gerekmektedir. Altın alımı yapacağınız siteler güvenilirliği kanıtlanmış sitelerden olmalıdır. Büyük e-ticaret siteleri üzerinden yaptığınız her alım sonrası paranız şirket bünyesinde bekletilir ve ürün teslim alımından sonra ödediğiniz ücret onayınızdan sonra karşı tarafa yansıtılır. Bu nedenle n11, hepsi burada gibi köklü alışveriş sitelerinden yapılacak işlemler oldukça güvenli olacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ