• YARIM ALTIN
  8.520,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6023
  % 0,38
 • € EURO
  34,8137
  % 0,22
 • £ POUND
  40,6625
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,93
 • BITCOIN/TL
  2128650,365
  % 4,37
 • BIST 100
  9.462,24
  % -0,65
Reklam
Reklam

Senetle Borç Para Almak

Senetle Borç Para Almak
Reklam

Acil nakit ihtiyaçlarınızda bankalar, finans kuruluşları size yardımcı olmaktadır. Ancak finans geçmişiniz negatifse veya bankaların kara listelerinde yer alıyorsanız bankalar ve diğer finans kuruluşları sizlere yardımcı olmaz. Peki resmi olarak finans kuruluşlarından ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız ne yapmalısınız. Bu durumlarda senetle borç para almak size alternatif bir yöntem olacaktır.

Senetle borç para almak, orta ve uzun vade de ödeyeceğiniz bir borçlanma şeklidir. Kuyumcular, ticari işletmeler, tefeciler, iş adamları ve esnaflar bu alanda senetle borç para alabileceğiniz yerler arasındadır. Özellikle kuyumcular, senetle borç para almak, senetle altın almak gibi alternatif yöntemler için başvuracağınız yerler arasındadır.

Senetle Borç Para Veren Finans Şirketleri

Kuyumcular ve ticari işletmeler dışında yasal olarak senetle borç para alabileceğiniz bazı finans kuruluşları da bulunuyor. Faktoring şirketleri olarak da bilinen bu şirketler bazı faiz oranları üzerinden resmi olarak sizlere senetle borç vermektedir. Bu finans şirketleri, kendi belirledikleri faizler ve vadeler üzerinden sizlere finans imkanı sağlıyor.

Bu finans şirketlerinden para tedarik edebilmek için yapmanız gereken şirketlerin ilgili birimlerine gitmek ve bu birimlerde yer alan müşteri temsilcilerine başvurarak senetle borç para almak istediğinizi belirtmelisiniz. Bu talebinize istinaden ilgili kişiler gelir durumunuza, ödeme sürenize bağlı olarak size ödeyecekleri miktarı, ödeme süresini ve ödeme taksitlerini gösteren bir teklif sunarlar. Bu teklif sizin için uygun ise size sunulan sözleşme ve senetleri imzalayarak ihtiyacınız olan miktarı size öderler.

Senetle Borç Veren Tefeciler

Senetle borç para almak için resmi olmayan yollardan başvuru yapabileceğiniz bir diğer nokta da tefecilerdir. Tefeciler, gayri resmi yollardan sizlere nakit olarak borç verirler. Ancak bu kişiler, finans kuruluşları ve esnaflar kadar düşük faizlerde sizlere senetle borç vermezler. Tefeciler hem yasa dışı, hem de faiz oranları olarak oldukça yüksek ve ağır koşullara sahiptir.

Piyasa faizlerinin üzerinde faiz oranları ile sizlere borç veren tefecilerin para tahsil etme yöntemleri de yasal yollar olmayabilir. Ancak günümüzde senetle borç apara almak için başvuracağınız yerler arasında yer alan tefeciler piyasa da oldukça fazla rağbet görmektedir. Her ne olursa olsun, vatandaşların tefecilerden uzak durması ve yasal yolları tercih etmelerini önermekteyiz.

Okuyucularımızın tefecilerden önce finans şirketlerini, vakıfları, bankaları veya faktöring şirketlerini başvurmaları daha güvenli ve yasal olacaktır. Yasal seçenekler kredi notunuz ve siciliniz kötü olsa dahi, ipotek veya kefil seçenekleri ile hizmet verebilmektedirler.

Senetle Borç Para Veren Vakıflar

Para ihtiyacınız olması durumunda senetle borç para almak için başvuru yapacağınız yerler arasında bazı vakıflar var. Bu vakıfların bir kısmı faizsiz bir şekilde senetle borç verirken bir kısmı çok düşük faiz oranları ile senet karşılığında borç vermektedir.

Senetle borç veren vakıflar genel olarak ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak ve onları içinde bulundukları zor durumdan kurtarmak için bu hizmeti vermektedirler. Bunun yanında vakıf olarak hizmet veren ancak bu işi bir gelir olarak gören vakıflarda bulunuyor. Bu vakıflar farklı faiz oranları üzerinden senet ile borç veriyorlar.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Senetle borç almak bir diğer tanımı ile senetle kredi almak nakit ihtiyacınızı gidermek için tercih edebileceğiniz bir yöntemdir. Finansal olarak zor durumda olan ve bankalar nezdinde kötü bir mali tabloya sahip olan kişilerin tercih ettiği bu yöntem kredi kullanmak gibidir. Senetle borç para veren kişi, kurum, vakıflar, finans şirketleri, bankalar gibi size bir ödeme planı oluşturur ve ödeme vadelerini belirler.

Bu plan çerçevesinde size sunulan faiz oranı ve ödeme vadelerini kabul ederseniz senet karşılığında borç alabilirsiniz. Kredi başvurusu ve kredi kullanma ile aynı yöntemler ile senet karşılığında borç aldığınız için bu işlemin adı senetle kredi vermek olarak da tanımlanmaktadır. Bankalar gibi yasal kuruluşlar size bu hizmetleri verirken kefil talebinde bulunabilirler. Ayrıca kefil ile birlikte sicilinizin durumuna göre normal kredi kullanımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Senetle Vadeli Borç Almak

Nakit ihtiyaçlarınız için senetle borçlanabilir, ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Senetle vadeli borçlanmak istediğinizde miktara bağlı olarak hangi sürelerde ödeyeceğinizi belirleyebilirsiniz. Ancak talep ettiğiniz miktar fazla ise size borç veren kişi, kurum veya vakıflar vade sürelerini belirler.

Senetle Borç Para Veren İkrazatçılar

Anlam olarak ”borç para veren” anlamına gelen ikrazatçılar eski zamanlardan beri vatandaşları borç para ihtiyaçlarını karşılayan kişilere verilen isimdir. Yüksek meblağlardan ve tüketicilerden ziyade bireysel kişi ve şahıslara hizmet veren ikrazatçılar tamamen yasal olarak hizmet vermektedir. Şahıs şirketi olarak geçen ve hizmet veren bu kişiler GİB’e bağlı olarak faaliyet sürdürmektedir.

Hali hazırda senetle borç para veren ikrazatçılar çok eski zamandan beri hizmetlerine devam etmektedir. Bunun nedeni ise artık belediyelerin yeni ikrazatçılara ruhsat vermemeleridir. İkrazatçılar ise yerini faktöring, finans şirketleri gibi kurumlara bırakmışlardır. Hali hazırda Türkiye genelinde aktif olarak hizmet veren 4 adet ikrazatçı bulunmaktadır. Bunların bir tanesi Ankara’da yer alırken kalan 3 adet ikrazatçı ise İstanbul’da dır.

Ankara İkrazat Firmaları

 • Serkan İkrazat – 0312 438 56** – Aşağı Dikmen, Turan Güneş Blv. No: 52 D: 7 Çankaya/Ankara

İstanbul İkrazat Firmaları

 • Uysal İkrazat – Büyükdere Cad. Liköryanı Sok. No: 78 Mecidiyekör/İstanbul
 • Şirinoğlu İkrazat – Tahtakale, Eminönü/İstanbul
 • Ağırbaş İkrazat – 0312 280 63** – Lale Sok. No: 1 Beşiktaş/İstanbul

Senetle Borç Para Veren Faktöring Firmaları

Senetle borç para veren yerler listemizin son kısmında yer alan faktöring firmalarını borç para ararken eminiz ki oldukça çok duymuşunuzdur. Fakat bu bilgiler ne yazık ki kulaktan duyma, uydurma bilgiler arasında yer almaktadır. Çünkü diğer kurumların aksine faktöring firmaları herhangi bir koşul ile senetle kredi veya borç para uygulamasına sahip değildir.

Faktöring firmalarının genel olarak işleyişi oldukça farklıdır ve sadece alacak, tahsilat ve nakit yönetimi gibi alt başlıklar ile hizmet vermektedirler. Yani faktöring firmaları genel olarak firmaların ve şirketlerin vadeli, fatura veya belgeye dayalı alacaklarını tahsil etmek ve yasal yolları izleyen kurumlar olarak bilinmektedir. Bu nedenle senetle borç para arayışı içindeyseniz faktöring firmalarını baştan elemeniz gerekmektedir.

Borç Para Almak İçin En Güvenilir Yer

Acil nakit ihtiyaçları hemen hemen her vatandaşın başına gelen bir durumdur. Herhangi bir şekilde nakite sıkışan kişiler banka sicillerinin kötü olmasından dolayı ne yazık ki alternatif kanallar ve kurumlar ile iletişime geçmektedir. Vatandaşların en çok rağbet ettiği ve borç aldığı yerler ise genel de tefecilerdir. Peki tefeciler senetle borç para almak için güvenilir yerler midir?

Yukarıdaki sorunun cevabı kesinlikle hayırdır. Tefeciler borç para almak için uğrayacağınız en son yer olmalıdır. Eğer nakit sıkışıklığından dolayı eşinizden dostunuzdan borç para alamıyorsanız en güvenilir kapı olan bankaları ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Banka faiz oranları her ne kadar yüksek olsa da para almak için hala en güvenilir kurumlardır.

Eğer geçmiş düzensiz ödemelerinizden dolayı banka kredi notunuz düşük veya kara listede yer alıyorsanız tabii ki işiniz biraz daha zor olacaktır. Bu gibi durumlarda banka sizden şansınıza ait taşınmazlar veya araç gibi malların tapu veya ruhsatlarını talep edebilir. %90 ihtimalle eğer üzerinize herhangi bir tapu varsa bankalardan ipotekli olarak kredi alabilirsiniz demektedir.

Eğer üzerinize kayıtlı herhangi bir ev, arsa, taşınmaz veya araç bulunmuyorsa bankadan kredi ihtiyacınızı kefil yolu ile de talep edebilirsiniz. Kefil yolu ile bankalardan kredi almak günümüzde en çok kullanılan işlemlerin başında gelmektedir. Kefil olan kişinin gelir belgesi ile birlikte sizinle banka şubesine gelmesi gerekmekte ve belge ile birlikte ıslak imza vermesi gerekmektedir. Kefil olacak kişi eğer devle memuru ise garantisi olduğundan dolayı kredi alma olasılığınız daha da artmış olacaktır.

Senetle Borçlanmanın Faiz Oranları

Senetle borç almak veya senetle borç vermek karşılıklı rıza ile gerçekleşen bir süreçtir. Bu nedenle bu işlemde faz oranlarını hem borç alan taraf hem de borç veren taraf belirleyebilir. Senetle borç almak istediğiniz miktar, geri ödeme süreniz, ödeme aralığınız faiz oranlarını belirlemektedir. Günümüzde yüzde 5 ile yüzde 20 aralığında değişen faiz oranları ile senet karşılığı borç verilmektedir. Bu oranlar tamamen veren kişi, kurum, vakıf veya finansal şirketlerin tasarrufu olup herhangi resmi bir kuruluşun faiz oranları ile bağlantılı değildir.

Reklam
YORUMLAR YAZ