• YARIM ALTIN
  8.536,00
  % -0,83
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6023
  % 0,39
 • € EURO
  34,7932
  % 0,16
 • £ POUND
  40,6293
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3499
  % 1,00
 • BITCOIN/TL
  2117552,660
  % 4,32
 • BIST 100
  9.469,48
  % -0,58
Reklam
Reklam

Senetle Borç Para Veren Yerler

Senetle Borç Para Veren Yerler
Reklam

Özellikle günümüzde birçok vatandaş geçimini sağlamakta sorunlar yaşayabilmekte ve nakit sıkıntısı yaşayabilmekte. Bu durumda fatura, kira, banka borçları gibi durumlarda ödeme zorluğu yaşayabilmektedir. Bu durumda vatandaşlar çoğu zaman ihtiyaç kredisi almakta ya da çeşitli kanallar aracılığıyla borç para almaktadır. Ancak ödemelerinde gecikme olan ve yasal takibe alınan vatandaşlar müşterisi olduğu bankalardan kredi alamamaktadır. Bu durumda senet karşılığında borç alabildiği kurumlara başvuru yapmaktadırlar. Geçim sıkıntısı yaşayan ve senet karşılığında borç para almak isteyen vatandaşlar için detaylı bir araştırma yaptık. Senetle borç para nedir? Senetle borç para veren yerler nerelerdir? Gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Senetle Borç Para Alma Nedir?

Senetle borç almak, acil kredi ihtiyacı bulunan kişilerin, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla borç karşılığında senet imzalayarak ya da ellerinde bulundurdukları borç senetlerini çeşitli kurumlara vererek ihtiyaçların giderildiği bir kredi alma durumudur. 2022 yılı itibariyle özellikle Türkiye ekonomisinde yaşanan ekonomik çalkantılar, senetle borç veren şirket sayısını arttırmış ve aynı zamanda bu şirketlerden borç alan vatandaş sayısını da arttırmıştır. Ancak senetle borç almak istiyorsanız, bu şirketlerin araştırılması ve iyi analiz edilmesi şarttır. Sebebi senetle borç veren kurumların yasal olmasının önemli olmasıdır. Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken bir husus ise alınacak kredinin ödenebileceğinin kanıtlanmasıdır. Aksi takdirde bu şirketler size borç vermeyecektir. Senetle borç para veren yerler hangileri alt başlıklar halinde tanımlayacak olursak;

Faktöring Şirketler

Faktöring şirketler, vatandaşların nakit ihtiyacı duyması veya herhangi bir ihtiyacın karşılanması talebi amacıyla, vatandaşlara senet karşılığı kredi veren kurumsal şirketlerdir. Faktöring şirketler aynı zamanda müşterilerinin senet karşılığında borcu olması durumda bu senetleri müşterilerinden alır ve borçlarını öderler. Ancak bunun karşılığında ödenen borç miktarının üzerine faiz koyarak müşterilerinin belirli bir vade içerisinde ödemesini isterler. Faktöring şirketlerden senet karşılığında borç almak isteyen vatandaşların, borç alacağı faktöring kurumunu iyi araştırması gerekmektedir. Bunun en büyük sebebi sadece devlete yasal olarak bağlı olan faktöring şirketlerin borç verme yetkisi olmasıdır. Aynı zamanda faktöring şirketlerde borç vereceği müşteriyi detaylı bir incelemeye tabii tutar. Bu inceleme sonucunda borcu ödeyebileceği karar verilirse, borç isteyen müşteriye kredi imkânı sağlanır.

İkrazatçılar

İkzaratçılar, kurumsal yapıya sahip olmayan ama hukuki yönden borç verme yetkisini sahip bireysel çalışan kişilerdir. İkrazatçılar, özellikle illegal boyutta aktiflik gösteren tefecilerle karıştırılmamalıdır. Bunun sebebi kanunen senetle borç para verme yetkilerinin devlet tarafından verilmesidir. İkrazatçılar yoluyla senet karşılığı borç para almak isteyen vatandaşların dikkat etmesi ve uyması gereken çeşitli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallar;

 • Borç para almak için başvurduğunuz, ikrazatçının bireysel olarak tanıdığınız birisi olması veya bir tanıdığınızın tanıdığı olması gerekmektedir.
 • Senet karşılığında borç para alabilmek için mal varlığınızı beyan etmeli ve borcun ödenmemesi durumda hukuki bir süreç yaşanmaması üzerine ev, araba vb. mal varlığınızı kefil göstermelisiniz.
 • Alınan borcun ödenebileceğinin garantisini vermek amacıyla, ekonomik durumu iyi olan bir kişinin kefil gösterilmesi gerekmektedir.

Kuyumcular

Kuyumcular genel itibariyle, altın, gümüş, elmas gibi madenlerin üzerinden ticaret yapan kurumlardır. Günümüzde kuyumcular senet karşılığında borç verebilmektedir. Borcun, borcu talep eden kişilere verilme şekli genelde altın, gümüş ve elmas madenleri üzerinden olur. Bazı kuyumcular aynı zamanda döviz bürosu şeklinde çalışabilmekte ve bu durumda senet karşılığı borç para verme işleminde döviz üzerinden borçlandırma yapabilirler. Kuyumcular üzerinden senet karşılığında borç alacak vatandaşların çeşitli kuralları takip etmesi ve bu kurallara göre bir aksiyon alması oldukça önemlidir. Bu kuralları maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Kuyumcuyla anlaşılarak imzalanacak senet, aylık taksitler halinde bölünebilir ve böylece vatandaşlar borçlarını vadeli bir şekilde ödeyebilir.
 • Kişilerin banka tarafından sicili bozuk olması halinde, kuyumcular kişinin maaş, varlıklar vb. dosyalarını inceleyerek borç verip vermeyeceğine karar verir.
 • Borç altın, takı, bilezik, döviz vb. kanallardan verileceğinden geri ödemenin aynı şekilde olması beklenir. Bu yönüyle kuyumcular borç para vererek bir nevi bir yatırım yapmış olurlar.
 • Son olarak kuyumculardan senet karşılığında borç alınması durumda bu senetlerin noter yoluyla resmileştirilmesi gerekmektedir.

Dernek ve Vakıflar

Dernek ve vakıflar, ihtiyaç sahiplerine ya da kendi üyelerine belirli şartlar karşılığında senet karşılığında borç para verebilmektedir. Ancak hukuki olarak derneklerin bir ek gelire sahip olamaması ve genel yapısı itibariyle bütçelerin bağış, sponsorluk yoluyla oluşması çoğu derneğin senetle borç vermesini engellemektedir. Bu durumda dernek ve vakıflardan senet karşılığında borç para alacak kişilerin, dernek ve vakıfları iyi araştırması gerekmekte ve borç vermeye yasal olarak uygun dernek ve vakıfları seçmesi gerekmektedir.

Bankalar

Bankalar, müşterilerinin, kredi notunun düşük olması veya yasal takiplerinin bulunması durumda normal ihtiyaç kredisi vermezler. Ancak bazı bankalar müşterilerinin yasal takibi bulunsa bile senet karşılığında borç kredi verebilmektedir. Ancak senet karşılığı borç verirken bankalar çeşitli şartlar koşmaktadır. Bu şartları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Yasal takibe tabii tutulmuş borcun ödenmesi.
 • Varlık sahibi olunması (ev, araba, teknolojik aletler vb.)
 • Borcun ödenmemesi durumda ipoteğe verme hakkı.

Bu şartları göz önünde bulunduran vatandaşlar, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Odeabank şubelerine giderek senet karşılığı borç alma başvuru yapabilirler.

Reklam
YORUMLAR YAZ