• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2167979,663
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Senetle Kredi Veren Faktoring Firmaları

Senetle Kredi Veren Faktoring Firmaları
Reklam

Vatandaşlar bankalara borcunu geciktirmesi veya borcunu uzun bir süre ödememesi durumda yasal takibe alınır ve kredi notu düşürülür. Aynı zamanda borcun geciktirilme tarihine bağlı vatandaşlar 5 yıla kadar kredi çekememe cezası alabilmektedir. Ancak borçları fazla olan ve kredi çekerek ödemek isteyen kişiler, bankalardan kredi çekemeyeceği için faktöring şirketlerine yönelmektedir. Günümüzde faktöring şirketler, birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bu sebeple bu yazımızda Türkiye’deki faktöring şirketler hangileri? Senetle kredi veren faktoring firmaları hangileri? Faktöring şirketlerden kredi çekmek güvenli mi? Faktöring şirketlerden kredi nasıl alınır? Gibi soruları sizin için cevaplayacağız.

Faktöring şirketler, özellikle büyük şehirlerimizde çokça bulunmakta. Özellikle kredi çekmek isteyen ve bankalar tarafından kredi talepleri kabul edilmeyen kişilerin faktöring şirketlerden kredi çekmesi mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak çekilen kredi de faiz oranlarının değişken olması ve şirketlerin güvenilirliği açısından faktöring şirketlerden kredi çekmek risk teşkil etmektedir. Ancak senet karşılığında kredi veren faktöring şirketleri yasal bir yol izler ve devlet tarafından onaylanan şirketlerdir. Bu sebeple kişilerin halk arasında tefeci denilen kişilerle, faktöring şirketleri karıştırmaması gerekmektedir.

Senet karşılığında kredi alabileceğiniz faktöring şirketleri genel yapısı itibariyle bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayrılmaktadır. Bireysel ve kurumsal olarak ayrılan faktöring şirketleri, aynı banka kredileri gibi başvuran kişilerin istediği krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini inceler ve kredi başvurularına bunu göz önünde bulundurarak değerlendirir. Bu durumda kurumsal şirketlere başvuru yapmanız daha mantıklı olacaktır, sebebi kurumsal şirketler daha fazla sermayeye sahip olması kişilerin kredi alabilme şansını arttırmaktadır.

Senetle Kredi Veren Faktöringler

Bankalar tarafından yasal takibe alındıysanız ve kredi çekmek istiyorsanız faktöring şirketlerin senet karşılığında kredi çekebilirsiniz. Faktöring şirketlerden kredi çekmeden önce bireysel ve kurumsal faktöring şirketlerin, devlet tarafından denetlenmesine ve yasal olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Faktöring şirketler kredi verirken vatandaşlara, bankalara kıyasla daha katı kurallar ve şartlar uygular. Bunun en büyük sebebi kredi notu ve sicili düşük olan her kişinin faktöring şirketlere başvurmaması içindir. Bu durum göz önünde bulundurulduğundan faktöring şirketlere yaptığınız kredi başvuruları, şirket tarafından bir araştırmaya sokulur ve sizin tüm mal varlıklarınız araştırılır. Şirketlerin sizden istediği bilgileri doğru bir şekilde vermeniz ve belli bir mal varlığınızın olduğu kanıtlamanız senetle kredi imkanından yararlanmak için size her zaman yardımcı olacaktır.

Vatandaşların çoğu şirketlerden kredi çekmekten çekinir. Bunun sebebi şirketlerin yasal olup olmadıklarını düşünmeleridir. Devlet tarafından onaylanmış tüm faktöring şirketleri yasal bir şekilde kredi vermektedir. Aksi takdirde denetlendikleri kurum olan BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) yasal yollar dışında kredi veren şirketlere yüklü miktarda ceza işlemi uygular. Faktoring şirketler 3 farklı şekilde kişilere ve kurumlara kredi imkânı sağlar. Bu kredi türleri ise şu şekildedir;

 • Senet karşılığında kredi vererek, kredi talebinde bulunan kişilerin nakit yönetimi sağlanır.
 • Şirketiniz varsa ve şirketiniz için kredi avantajından yararlanmak istiyorsanız, faktöring şirketler tarafından tahsilat adı altında borçlanmanız sağlanır.
 • Çekilen krediyi ileri vadede ödemek isteyen kişiler için faiz ve alacak uygulaması sağlanır.

Faktoring şirketlerden kredi çekmek isteyen kişilerin BDDK onayı olan şirketlere yönelmesi gerekmektedir. Burada vatandaşların en çok dikkat etmesi gereken konu daha önceden BDDK onayı olup, şimdi bu onaya sahip olmayan şirketlerin tercih edilmemesi gerekmektedir. BDDK onayı olan şirketleri sizinle paylaşacak olursak;

BDDK Onaylı Faktoring Firmaları

Tablo aracılığıyla sizlerle paylaştığımız faktöring şirketler belli başlı ve en çok tanınmış ve BDDK onaylı yasal şirketlerdir. Bunlar gibi birçok şirket bulunmaktadır ve hemen hemen hepsi de senetle kredi veren faktoring firmaları dır.

ABC FaktoringAcar FaktoringAkdeniz Faktoring
Fiba FaktoringAnadolu FaktoringBaşer Faktoring
Sümer FaktoringÇağdaş FaktoringDeniz Faktoring
Garanti FaktoringDestek FaktoringDoğa Faktoring
Şeker FaktoringEko FaktoringGlobal Faktoring
Halk FaktoringING Faktoringİstanbul Faktoring
İş FaktoringKent FaktoringMNG Faktoring
Ak FaktoringVakıf FaktoringYKB Faktoring
Yaşar FaktoringYeditepe FaktoringZorlu Faktoring

Faktoring Şirketlerinden Senetle Kredi Nasıl Alınır?

Faktöring firmaların kredi isteyen kişiler için belli başlı uyguladığı şartlar ve kurallar bulunmaktadır. Her ne kadar firmadan firmaya bu şartlar ve kurallar farklılık gösterse de belli başlı şartları sizlerle paylaşmak isteriz.

Öncellikle faktöring şirketler bir güvence arar ve bu sebeple sizden yasal olarak alınmış ve imzalanmış çek ve senetleri talep eder. Bu çek ve senetleri yasal olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi başvurunuz reddedilir ve şirketler tarafından davaya sebebiyet verilebilir. Faktöring şirketlere verilecek çek ve senetleri noter tarafından onaylatmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanında kimlik kartınızın bir adet fotokopisini de şirkete göndereceğiniz evraklara katmanız gerekmektedir.

Eğer çekeceğiniz kredi şirketiniz içinse, imza sirküleri, şirket kapsamında ödenen fatura belgeleri, tahsilat makbuzu ve ticaret sicil gazetesini faktöring şirketlere ulaştırmanız gerekmektedir. Bu belge ve evrakların sebebi gerçekten bir şirketinizin olduğunu kanıtlamanız açısından gerekli görülmektedir. Eğer şirketiniz küçük bir şirketse bu durumda sadece vergi kaydınızı vermeniz yeterli olacaktır. Tüm bu evrak istekleri yerine getirildiğinde faktöring şirketler tarafından bir incelemeye tabii tutulacaksınız. İncelemede herhangi bir sorun çıkmaması dahilinde kredi başvurunuz onaylanmış olacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ