• YARIM ALTIN
  8.526,00
  % -0,82
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6019
  % 0,39
 • € EURO
  34,8094
  % 0,21
 • £ POUND
  40,5958
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2117352,587
  % 3,62
 • BIST 100
  9.466,04
  % -0,61
Reklam
Reklam

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar

Tarla Tapusuna Kredi Veren Bankalar
Reklam

Tarla tapusuna kredi ya da tarla kredisi, arsa kredisi kapsamında yer almaktadır. Hatta bazı durumlarda aynı isimle bile anılabilirler. Nerdeyse her banka arsa kredisi işlemi yapmaktadır. Özellikle Ziraat Bankası’nın çiftçi ve tarımla uğraşanlara özel olarak verdiği tarla kredi çeşitleri bulunmaktadır. Tarla ipotekli kredi diye bir kredi türü var mıdır? Sadece Ziraat Bankası mı tarla ipotekli kredi vermektedir? Tarla tapusu ile kredi nasıl çekilir? Kaç dönüm tarlaya kredi verilir? Arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kedisi nasıl alınır?

Tarla Tapusuna Kredi Çıkar mı?

Bankalar arsa tapusuna kredi vermekte midir, gereken belgeler nelerdir? Arsa tapusu karşılığı kredi veren birçok banka vardır. Kredi için gerekli evraklar bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak; Gelir belgesi, T.C kimlik aslı ve fotokopisi, eskpertiz raporu, gayrimenkulün tapusu, adres belgesi ile başvuru yapılabilir.

Tarla Tapusuna Hangi Banka Kredi Verir?

Hangi bankalar arsa tapusuna kredi vermektedir? Ziraat Bankası, İş Bankası, Albaraka, Şekerbank, TEB gibi bankalar arsa kredisi veren bankalardır. Vade 60 ay ile 120 ay arasında değişmektedir. Ekspertiz değerinin %45-100 arası kredilendirme oranları vardır. Alınacak olan arsanın ekspertiz değerinin yüzde kaçı oranında kredi verileceği bankadan bankaya çeşitlilik göstermektedir.

Arsa kredi faiz oranları, ev kredileri ile benzerlik göstermektedir. Bu bankalardan tarla almak için de arsa kredisi kullanmak mümkündür. Ancak Ziraat Bankası çiftçilere yönelik kampanyaları ile tarla kredisi için ön plana çıkmakta olup en çok tercih edilen banka olmaktadır.

Arsa Tapusuna Kredi Çıkar mı?

Her geçen gün arsa kredisi veren banka sayısı artmaktadır. Kredi verme koşulları da bu doğrultuda değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar sadece imarlı arsalara kredi verirken bazıları imarsız arsalara da kredi imkânı sunmaktadır. Genel olarak; alınacak arsanın belediye sınırlarında olması, imarlı olması ve şayet hisseli ise tüm hisselerinin satılıyor olması gerekmektedir.

İpotekli Kredi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar aracılığıyla tarla tapusu üzerine kredi almak mümkündür. Bu bir ipotekli kredi türü olacaktır. Sahip olunan araç, ev, arsa, depo ve tarla gibi mal varlıkları teminat gösterilerek bankalara kredi için başvuru yapılabilir. Acil ve yüksek miktarda nakit ihtiyaçları için kişiler, şayet kredi notu da uygunsa bankalardan kredi alabilir.

Bu başvuru ile 5 yıllık bankacılık işlemleri geçmişi kontrol edilir. Kredi puanı ile, kredi geçmiş, ödeme düzeni, ödeme miktarı gibi detaylar görüntülenir. Şayet kredi puanı orta seviyelerdeyse banka teminat ya da kefil olacak bir başka kişi talep edebilir. Kredi almak için önemli bir diğer belge ise gelir belgesidir. Yine taşınır ya da taşınmaz mallar teminat olarak gösterilebilir.

Tapu Kredileri Hangileridir?

Finansbank İpotekli Kredi, Akbank İpotekli Kredi, Halkbank Bireysel Destek Kredisi (Konut ipotekli), Garanti Bankası (Evini gösterene Mortgage), Ziraat Bankası Tarla İpotekli Kredi ve Vakıfbank Arsa İpotekli Kredi.

İpotekli Kredi Veren Bankalar ve Şartları

Tarla İpotekli krediye başvurmak için tarlanın; hisseli olmaması, belediye sınırlarında olması, satışa uygun olması, üzerinde başka ipotek olmaması, ekspertiz raporu ile değerinin belirlenmiş olması gerekir. Ayrıca kredi için başvuracak kişinin kredi puanının yüksek ve belgeleyebileceği bir gelir sahibi olması beklenir. Ekspertiz raporu sonucu arsanın belirlenen değerinin en yüksek olarak %50’si kadar kredi tutarı çekilebilecektir. Kredi çeken kişiye yaşam sigortası da yapılacaktır. Kredi verilmesi halinde tarla ipotekli durumda olacaktır. Krediyi kullanırken belli bir ekspertiz ücreti ve kredi tahsis ücreti ödemek gerekecektir.

En önemli olan özellik, tarlanın imara açık olmasıdır. Çünkü tarla imara açık değilse arazi olarak adlandırılacak ve kredi için başvurmanız mümkün olmayacaktır. Arazi sadece toprak parçasıdır. Tarlanız imara açıksa yüksek tutarlarda kredi kullanmanız mümkün olacaktır.

İmarsız tarlalara imar almak için başvurmak mümkündür. Tarlanın bulunduğu alan eğer belediyelikse imar almak mümkün olabilir. Belediyelik değil ise komşunuz olan imar sahipleri ile görüşmeniz gerekecektir. Ayrıca mahkeme kararları da geçit hakları gözetilerek incelenmelidir. İmar alınabilmesi için tarla her cephesinden yola bakmak zorundadır. Cephe yoksa komşulardan izin alınıp cephe açılması şarttır. Başvuru sonucu incelenip karar verilecektir. Sonrasında Belediye İmar Birimi’ne gidilerek imar için başvuru yapılabilir. Bu arsa içinde bir yapı varsa Yapı Kayıt Belgesi de alınabilir.

Reklam
YORUMLAR YAZ