• YARIM ALTIN
  8.551,00
  % -0,62
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6051
  % 0,38
 • € EURO
  34,8074
  % 0,20
 • £ POUND
  40,6089
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3496
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2114622,115
  % 4,75
 • BIST 100
  9.472,91
  % -0,54
Reklam
Reklam

Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?

Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor?
Reklam

Türk lirası neden değer kaybediyor sorusuna cevap olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan olaylar etkili olabilir. Türkiye’de ise 2018 de yaşanan ağır ekonomik krizden sonra Türk lirası henüz tam olarak toparlanmış sayılmaz. Fakat 2020 yılında gerçekleşen gerek iç faktörler gerekse dış faktörler bu durumu olumsuz etkiliyor diyebiliriz. Bütün bu olumsuz gelişmeler Türk lirası neden değer kaybediyor soruna cevap niteliği taşımaktadır.

Sadece Türkiye’nin değil diğer ülkelerinde son yıllarda yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenip para birimlerinin değer kaybetmesi muhtemel. Ne yazık ki bu durumdan fazlaca etkilenen Türk lirası 2020 yılında rekor bir değer kaybetmesi yaşıyor.

Her ne kadar Türkiye’deki ekonomistlerin ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının dövizde olumsuz bir durumun olmadığını söylemiş olsalar da, durumun çok da olumlu gözükmediği anlaşılıyor. Ekonomistler bu durumu dolar/TL kurundaki yükselişin Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervlerindeki erimeye bağlı olduğunu öngörmektedirler. Fakat bu durum sebep olmaktan çok sonuç olarak karşımıza çıkar.

Bu düşünceyi savunan uzmanlar, TL’nin değer kaybının giderek artmasını sonuç olarak döviz arzının rezervlerinin tükendiği, bu durumun da TL’nin değer kaybının giderek artmasına yol açtığını ileri sürmektedirler. Tüm bu olaylar Türk lirası neden değer kaybediyor sorusuna bir açıklama olarak değerlendirilebilir.

Merkez Bankası Rezervleri Tükenmek Üzere

Merkez Bankasının değiş- tokuş yaparak sağladığı döviz rezervi sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın döviz rezervlerindeki tükeniş tam olarak bilinemiyor. Son dönemle ekonomiyi oldukça etkileyen korona virüsü önlemek adına atılan adımların da etkisiyle kamuda artan döviz arzının Şubat sonundan itibaren 19,9 milyar dolar olarak düşüşe geçmesiyle oluşan son tablo 87,9 milyar olarak kayıtlara geçti.

Değer Kaybına Çözüm Olarak

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının bu düşüşe karşı olarak herhangi bir çözüm ya da yeni bir dış kaynak sağlayacağı ise tam olarak bilinmiyor. Bu durum ise piyasa da oldukça yakından takip edilmeye başlandı. Ülkemizdeki siyasetçilerin ise uluslararası örgüt olan IMF’nin sağladığı para yardımını reddediyor fakat çözüm olarak aralarında ticaret anlaşması olan bir diğer uluslararası örgüt, yani G20 ülkelerinden değiş – tokuş benzeri günümüzde Swap olarak bilinen bazı adımlarla finansman sağlanabileceğini ortaya atıyor. Bu çözümün sağlanabileceği koşullar ise tam olarak herhangi bir netlik kazanmadı.

Reklam
YORUMLAR YAZ