• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2169247,389
  % 0,41
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

VakıfBank Bireysel Emeklilik (BES) İptali

VakıfBank Bireysel Emeklilik (BES) İptali
Reklam

Vakıfbank bireysel emeklilik yani BES iptali nasıl yapılır? Bireysel emeklilik; 2017 yılında yasal olarak zorunlu hale getirilen, 45 yaşını doldurmamış olan her vatandaş için uygulanması gereken bir emeklilik sistemi olarak hayatımıza girmiştir. Kamu ve özel sektör çalışanlarının tamamını kapsayan bireysel emeklilik sistemi için çalışanların maaşlarından her ay belirli oranlarda kesinti yapılması ve otomatik bir sistemle bireysel emeklilik fonlarına aktarılması sağlanmaktadır.

10 boyunca bireysel emeklilik sistemi içinde kalınması halinde yapılan ödemelerin toplamının yüzde 5 i kadar devlet katkısı alabildiğiniz BES sisteminde çok fazla avantaj bulunmaktadır. Bireysel emeklilik tüm bankalar ve sigorta firmaları tarafından yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde yer alan devlet bankalarından biri de Vakıfbank’tır. Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi içinde yer alan vatandaşlar istedikleri zaman ayrılabilirler. VakıfBank bireysel emeklilik iptali için izleyebileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

SMS ile Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi içinde yer çalışanlar, kurumlar iptal etmek istediklerinde sms iptal yöntemini kullanabilirler. Bu yöntemle iptal etmek istediğinizde şu adımları takip etmelisiniz.

 • Kullanmış olduğunuz cep telefonunuzun mesaj bölümüme giriş yaparak iptal için istenilen cümleleri yazmak için hazırlanın.
 • Mesaj alanın VEML boşluk Kimlik Numarası boşluk CAYMA boşluk Doğum tarihinizi gün – ay – yıl olarak yazın.
 • Yazmış olduğunuz mesajı 4933 e gönderin.
 • Mesajınız Vakıfbank bireysel emeklilik departmanına ulaştığı andan itibaren değerlendirmeye alınacaktır.

Sms iptal sisteminde iptal mesajınız ilgili bölüme ulaştığı andan itibaren 10 iş günü içinde değerlendirilerek size geri dönüş yapılacaktır. Yapılan değerlendirme sonucunda sistemde kalma süreniz ve size sunulan şartlara göre kesintiler yapılarak tarafınıza ödeme yapılır.

Telefon ile Vakıfbank BES İptali

Vakıfbank bireysel emeklilik iptali tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de telefon ile iptal sistemidir. Vakıfbank müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iptal sistemi sağlamak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır.

 • Vakıfbank bireysel emeklilik sistemi müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0 850 222 9 237 numarasını tuşlayarak aramalısınız.
 • Vakıf bireysel emeklilik çağrı merkezi aracılığı ile karşınıza çıkacak olan müşteri temsilcisine bireysel emeklilik numaranızı, kimlik numaranızı, doğum tarihinizi söyleyerek bireysel emeklilik iptal işlemi yapmak istediğinizi belirtiyorsunuz.
 • Telefon ile yapmak istediğiniz bireysel emeklilik iptali için müşteri temsilciniz yasal olarak ne kadar kesinti yapılacağını, ne kadar ödeme alacağınız ve hangi tarih itibari ile bireysel emekliliğini sonlandıracağınız size söyleyerek iptal işlemlerinizi tamamlamış olur.

Vakıfbank BES Kesintisi Ne Kadar?

Vakıfbank bireysel emeklilik yaptırmış kişiler, kurumlar ve kuruluşlar istedikleri zaman sistemden ayrılma hakkına sahipler. Emeklilik yaptırılırken sizlere sunulan şartlar ve sözleşmede yer alan kurallara göre ayrılış yapabilirsiniz. Peki ayrılık yaparken ne kadar kesinti yapılır?

Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminde 10 kalmanız gerekiyor. eğer bu süreden önce ayrılış yapıyorsanız şu kalma sürenize göre şu kesintiler yapılmaktadır.

 • 3 yılı doldurup ayrılmanız durumunda devlet katkısı olarak size sunulan miktarın tamamı kesilir. Bu durumda herhangi bir devlet katkısı alamazsınız. Ödemiş olduğunuz miktarları kesintisiz olarak geri alabilirsiniz.
 • Vakıfbank bireysel emeklilik sisteminde 3 ile 6 yıl arasında kalmışsanız devlet katkısı olarak yapılan ödemelerin yüzde 15 ini almaya hak kazanmış olursunuz. Devlet katkısı olarak yapılan ödemelerin yüzde 85 i kesilerek size ödeme yapılır.
 • Vakıfbank emeklilik sisteminde 10 yıl kalmışsanız devlet katkısının yüzde 100 ünü almaya hak kazanırsınız. Bu durumda herhangi bir kesinti yapılmadan hem yapmış olduğunuz ödemeleri hem de devlet katkısı olarak yapılan ödemeleri alabilirsiniz.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik Sorgulama

2017 yılında zorunlu hale getirilen bireysel emeklilik sistemindeki bilgilerini sorgulamanın farklı yöntemleri bulunuyor. Vakıfbank bireysel emeklilik sorgulama için sizlere sunulan müşteri hizmetleri numarasını aramanız yeterli oluyor. Bunun için yapmanız gereken 0 850 222 9 237 numarasını aramanız ve müşteri temsilciniz ile görüşmeniz yeterli oluyor.

Müşteri temsilcinize ulaştığınızda bireysel emeklilik bilgileri sorgulama işlemi yapmak istediğinizi belirtmeniz yeterli oluyor. Müşteri temsilciniz bireysel emeklilik sorgulama ekranında yer alan aylık ödeme bilgisi, yapılan toplam ödeme bilgisi, devlet katkısı ödemeleri, toplam devlet katkısı birikiminiz ve diğer bilgileri sizlerle paylaşıyor. İptal etmek istediğinizde veya sorgulama yapmak istediğinizde Vakıfbank bireysel emeklilik müşteri hizmetleri numarasını tuşlamanız yeterli oluyor. Bu telefon üzerinden istediğiniz işlemi kolayca yapabiliyorsunuz.

Reklam
YORUMLAR YAZ