• YARIM ALTIN
  8.530,00
  % -0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6024
  % 0,39
 • € EURO
  34,8406
  % 0,26
 • £ POUND
  40,6720
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,5027
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3498
  % 0,98
 • BITCOIN/TL
  2117203,475
  % 3,88
 • BIST 100
  9.509,96
  % -0,15
Reklam
Reklam

Vakıfbank IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vakıfbank IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?
Reklam

İçeriğimizde Vakıfbank IBAN sorgulama adımlarına ve IBAN numaraları ile genel ve güncel bilgilere ulaşma imkanı bulabileceksiniz. Öncelikle IBAN numarası nedir?, neden gereklidir ve neden kullanılır onlara yanıt vererek başlayalım. Günümüzde teknolojinin hızlı gelişmesiyle birlikte günlük olarak yaptığımız her işlem kolaylaşmış ya da farklı alternatifleri ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte bireyler, toplumlar, kurumlar ve devletler teknolojinin bu gelişimine uyum sağlamaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ve artan opsiyon seçenekleri günümüzde kurumlar yönünden bankaların oldukça dikkatini çekmiştir. Bankalar müşterilerinin işlemlerini daha rahat, daha güvenilir ve daha hızlı yapabilmesi için dijital ortamda birçok yeniliği müşterileriyle buluşturmuştur. Bankalarda dijitalleşmeyle birlikte müşterilerin şubelere gitme durumu azalmış ve birçok işlem bilgisayar ve akıllı telefonlar yoluyla yapılmaktadır. IBAN sistemi de dijitalleşmenin beraberinde getiren bir hesap kavramıdır. Bir banka müşterisiyseniz yani bir bankada hesabınız varsa mutlaka IBAN numaranızda bulunmaktadır.

IBAN Ne İşe Yarar?

Peki Vakıfbank IBAN sorgulama işlemi ile öğreneceğiniz ne işe yarar? IBAN numarası, bankalar üzerinden hesabınızla yapacağınız her işlemde öne çıkan bir banka aracıdır. IBAN numaranızla para gönderimi, borç ödeme işlemi, para çekme işlemi vb. birçok işlemi dijital ortamlardan yapabilirsiniz.

Aynı zamanda günümüzde hemen hemen her iş yeri çalışanlarına maaşlarını Havale veya EFT yoluyla göndermektedir. Bu sebeple IBAN numarasının içinde bulunan şube numarası bölümünün aynı olması ve karıştırılmaması için kurumlar çalışanlarının aynı banka şubesinden hesap açmasını isterler. Özetle maaşlar kurumlardan bireylere IBAN numarası dikkate alınarak gönderilir. Ve bireyler maaşlarını bankalardan dijital ortamda IBAN numaraları vasıtasıyla çekebilir veya online üzerinden maaşlarını yönlendirebilirler.

IBAN sistemi aynı zamanda banka müşterilerinin müşteri numarasını, şube numarasını ve kişisel hesap numarasını ifade etmektedir. Vakıfbank IBAN sorgulama işlemi sonrasında öğreneceğiniz IBAN numarası sizin aslında banka adresinizin açık adresi temsil etmiş oluyor.

Vakıfbank IBAN Nedir?

Vakıfbank kuruluşundan bu yana müşterilerinin banka işlemlerini yapabilmesi için sürekli kendini geliştirmektedir. Özellikle günümüzde Vakıfbank dijitalleşme çalışmaları sonucunda akıllı cihazlar yoluyla IBAN kullanarak Vakıfbank müşterileri birçok işlemi yapabilmektedir.

AB banka ve para transferi düzenlemeleri kapsamında, para transferinin seriliğini ve güvenirliliğini arttırmak, para transferi sonucu kesilen işlem ücretini azaltmak amacıyla, IBAN yani ‘Uluslararası Banka Hesabı Numarası’ adında bir banka hesap sistemini ortaya çıkarmıştır.

2010 yılında kararlaştırılan bu sistem, Merkez Bankası’nın diğer bankalara tanımladığı onay sonucunda kullanıma zorunlu hale getirilmiştir. Vakıfbank ise IBAN sistemini ilk kullanan bankalar arasındadır. Vakıfbank müşterisiyseniz ve IBAN numarasına sahipseniz, uluslararası her alanda kendi IBAN numaranız üzerinden işlemler yapabilirsiniz. Bunun için Vakıfbank IBAN sorgulama yöntemleri ile numaranızı öğrenmeniz gerekmektedir.

Türkiye’deki tüm bankalarda IBAN 26 sayı ve harften oluşmaktadır. Öncelikle başta harflerle ülke kodu yer almaktadır. Daha sonraki 2 sayı IBAN numarasının doğrulanmasında rol oynamaktadır. Sonraki 5 sayı banka numaranızı tanımlamaktadır. En son kalan 16 rakam ise sizin Vakıfbank’ta olan hesabının numarasını ifade etmektedir. Vakıfbank’ta bulunan IBAN üzerinden para çekme, para yatırma, borç ödeme, EFT, Havale, Fast-Pay vb. işlemlerin tümünü yapabilirsiniz.

Vakıfbank IBAN Nasıl Alınır?

Vakıfbank üzerinden bir IBAN numarasına sahip olmak istiyorsanız öncelikle, Vakıfbank üzerinden hesap açmanız gerekmektedir. Diğer bir adıyla Vakıfbank müşterisi olmanız gerekmektedir. Vakıfbank müşterisi olmak isteyen kişiler banka şubelerine giderek veya akıllı cihaz üzerinden kolayca banka hesabı açabilmektedir.

Banka şubelerinden hesap açarak IBAN numarası almak isteyen vatandaşların, herhangi bir Vakıfbank şubesine giderek, gişe işlemlerinden başvuru yapması gerekmektedir. Aynı zamanda banka şubesine giderken yanlarında kimlik bilgilerini taşıyan kimlik veya ehliyet vb. bir belgeyle gidilmesi gerekmektedir. Akıllı cihazlar üzerinden Vakıfbank müşteri olarak IBAN numarası almak isteyen vatandaşlar, Vakıfbank’ın mobil uygulamasını indirerek veya bilgisayar üzerinden resmî web sitesine girerek hesap açma başvurusu yapması gerekmektedir.

Mobil uygulamada giriş ekranında bulunan ve resmî web sitesinde bireysel işlemlerde bulunan bu başvuru tamamlandıktan sonra Vakıfbank tarafından görüntülü aranarak işlemlerinizi tamamlamanız yönünde bir çalışma yapılmaktadır. Akıllı cihazlar üzerinden başvuru yapacak vatandaşların çipli kimlik kartına sahip olması ve görüntülü konuşma sırasında kimlik kartını mutlaka yanlarında bulundurması gerekmektedir. Şimdi gelelim Vakıfbank IBAN sorgulama adımına.

Vakıfbank IBAN Sorgulama?

Vakıfbank müşterisiyseniz IBAN numaranızı öğrenmek istiyorsanız Vakıfbank’ın sunduğu birçok hizmet kanalını kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki web arayıcısı üzerine Vakıfbank IBAN yazarak, Vakıfbank’ın orijinal sitesine yönlendirilen linke tıklayabilir ve IBAN sorgula kısmından kişisel bilgilerinizi girerek IBAN sorgulayabilirsiniz.

İkinci kanal, mobil uygulama üzerinden giriş yaparak işlemler bölümüne giriş yapabilir, işlemler kısmından IBAN sorgulama bölümüne girebiliriz. Akıllı cihazınız yoksa en yakın ATM veya Vakıfbank şubesine giderek diğer işlemler kısmından IBAN sorgulama veya hesap sorgulama adı altında IBAN numaranızı kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

Vakıfbank IBAN Nerede Yazar?

Vakıfbank IBAN numaranız, hesap numaranızı bulunduğu tüm Vakıfbank kanallarından görünebilir. Vakıfbank IBAN sorgulama işlemlerini aşağıda maddeler halinde verilen adımlarla yapabilirsiniz.

 • Vakıfbank mobil uygulama; Giriş yaptıktan sonra hesaplarım bölümünden IBAN numarası seçilerek görülebilir.
 • Vakıfbank web sitesi; Resmî web sitesi üzerinden bireysel işlemler seçilip giriş yapıldıktan sonra hesaplarım kısmından IBAN numarasını öğrenmek istediğiniz hesabı seçerek IBAN numarasını öğrenebilirsiniz.
 • Vakıfbank ATM; ATM’ler de kartınızı taktıktan sonra, çıkan menüden hesap bilgileri, bakiye sorgulama, para gönderme, para yatırma bölümlerinden IBAN numarasını rahatlıkla öğrenebilir ve görebilirsiniz.

Yukarı da yer alan bilgiler ışığında sizlere Vakıfbank IBAN sorgulama işlemi ve adımları hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Eğer verilen yanıtlardan tam anlamıyla memnun olmadıysanız ve aradığınız soruların yanıtlarına henüz ulaşamadıysanız aşağıda yer alan alandan bizlere soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Reklam
YORUMLAR YAZ