• YARIM ALTIN
  8.520,00
  % -0,88
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6021
  % 0,39
 • € EURO
  34,8276
  % 0,24
 • £ POUND
  40,6495
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  4,5020
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,3497
  % 0,94
 • BITCOIN/TL
  2128650,618
  % 4,37
 • BIST 100
  9.458,64
  % -0,69
Reklam
Reklam

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?

Yanlış Hesaba Yatan Para Nasıl Geri Alınır?
Reklam

Herhangi bir nedenden yanlış bir hesaba para transferi yaptıysanız ve yanlış hesaba yatan para nasıl geri alınır? sorusunu soruyorsanız içeriğimiz de detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. İnternet bankacılığı veya telefon bankacılığından para transferi sırasında hatalı bir IBAN veya hesap numarası girilmesi, paranın farklı bir hesaba taşınmasına neden olacaktır. İnternet bankacılığının yanı sıra ATM’den yapılan para transferi sırasında yanlış hesap bilgilerinin verilmesi de paranın yanlış hesaba aktarılmasına neden olacaktır.

Yanlış Hesaba Yatırılan Para İadesi

Banka vezneleri, ATM’ler ve telefon bankacılığı gibi diğer kanallara göre para transferi işlemlerinde hataya en açık olan mecra internet bankacılığıdır. Yanlış hesaba para gönderme tespit edilirse;

 • Vakit kaybetmeden bankanın müşteri hizmetleri ile iletişime geçilmeli ve yanlış hesaba para transferi yapıldığı bildirilmelidir.
 • Hesap sahibi parayı transfer eden bankanın müşterisi ise, banka ile hemen iletişime geçilerek sorun ivedilikle çözülebilir. Ancak kişiler aynı bankanın müşterisi değilse süreç daha uzun sürecektir.
 • Verilen para miktarı fazla ise çağrı merkezi ile iletişime geçilerek yanlış hesaba havalesinin önlenmesi sağlanır. Bu prosedür mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Çünkü para iade edildiğinde, alıcıya iade edilen tutar kullanılarak yapılan harcamalar geri ödenemez.

EFT ile Gönderilen Para Geri Alınabilir mi?

Hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında EFT veya ayrı bir bankaya havale işlemleri yapılabilmektedir. (bazı bankalar 17.00’a kadar). Bu saatler dışında veya hafta sonu EFT işlemi yapılması durumunda ileriye dönük emir olarak kabul edilir ve ilk iş günü saat 09:00’dan sonra iletilir. Para transferi gerçekleşmediği için internet bankacılığı veya bankanın telefon hizmeti kullanılarak EFT talebi anında iptal edilebilir. Buna karşılık, işlem bir transfer içeriyorsa, varış yeri aynı banka olduğu için transfer 7/24 anında gerçekleşir.

Karşı Taraf Parayı İade Etmek İstemiyorsa

Parayı yanlış hesaba havale etme hatasını yapan kişinin, bunu bağımsız olarak yapmaktan ve parayı karşı tarafa iade etmekten sorumlu olduğunu hatırlamak önemlidir. Karşı taraf parayı iade etmek istemiyorsa ve anlaşmazlığı müzakere yoluyla çözmek istemiyorsa yasal yollara başvurmak mümkündür. Bu senaryoda, sebepsiz zenginleşme iddiasıyla olası bir dava nedeniyle, diğer taraf tüm mahkeme masraflarını ödemekle yükümlü olacaktır. Davanın meşru bulunma olasılığı çok yüksektir. Para transferi sırasında meydana gelen bir hatadan banka sorumluysa, banka tüm mahkeme ücretlerini ödemek ve mahkeme prosedürüne katılmaktan sorumlu olacaktır.

Reklam
YORUMLAR YAZ