• YARIM ALTIN
  8.531,00
  % -0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  32,6019
  % 0,39
 • € EURO
  34,8138
  % 0,22
 • £ POUND
  40,6628
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5027
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3495
  % 0,90
 • BITCOIN/TL
  2117203,198
  % 3,88
 • BIST 100
  9.476,39
  % -0,51
Reklam
Reklam

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Reklam

Yazımızın içeriğinde yeşil kart nedir?, avantajları ve kişilere faydası nelerdir, yeşil kart başvurusu nasıl yapılır? sorularına detaylı yanıt bulabileceksiniz. Yeşil kart, 381 Sayılı Kanun ile uygulanmaya koyulan yardıma muhtaç herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiye verilen belgelere denilmektedir. Kişiler bu kart ile prim ödemesini sadece Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezi, aile sağlık merkezi gibi hizmetden yararlanabilir. Aynı zamanda başvuru yapıldığı durumda gebelik, eğitim, kömür, yaşlı, aşı, bebek parası, engelli yardımı da yapılmaktadır.

Yeşil Kart Nedir?

Yeşil kartlara başvuru yapacak kişinin SGK çatısı altında herhangi bir sigortası bulunmaması gereklidir. Kişilerin yaşadığı hanelerin geliri de oldukça önemli bir konusur. Hanede yaşayanın kişi başı gelir ortalamalarının, asgari ücret 1/3’ü altında olması gerekmektedir. Emeklilik durumu ve vergi kayıtı bulunan kişide yeşil kart başvurularını yapamaz. Kişilerin herhangi bir yerden emekliliği olmamış olması gereklidir. Çiftçilik kayıtı bulunan vatandaşın yeşil kart alma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca sadece Türk vatandaşının başvurusu dikkate alınır. 65 yaş üst kişiler ve yaşlılık aylığını almaya hak kazanan kişi, yeşil kart başvurusunda bulunabilir.

Yeşil Kart başvuruları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfına başvurarak formu doldurmalısınız. Hane halkından kişi başına düşen gelir, asgari ücreti üçte birinde azsa sağlıkdan ücretsiz olarak yararlanabilir. Bu aşamalarda gelir tespit yapılırken kişilerin ev, arsa, araba gibi yatırımı da incelenir. Gelir tespitlerinde sosyal yardım da dikkate alınır. Burs, şart nakit yardımı, evde bakım paraları gibi yardım gelir olarak değerlendirilir. BAĞ–KUR prim borçlusu için de başvuru hakları getirilmiştir. Prim borçları olanlar kendisi ve aynı hanede yaşayan kişi için gelir testinin başvurusunu yapabilir.

Gelir testleri için başvuru yapanın evine sosyal yardımlaşma yetkilisi tarafından ziyaretler yapılır. Bu ziyaretler her yıl tekrarlanır. Böylece hane halkı gelirinde bir artış olup olmadığını tespit edilir.

Yeşil Kart Başvurusu

Yeşil karta başvurmak isteyen öncelikle sosyal yardımlaşmak ve dayanışma vakfına gidilerek, burada gelir testlerine girmesi gerekiyor. Vatandaş; gelir testine e- devlet üzerinde de girebiliyor. E-devlet üzerinden yapılan başvuru, ön başvuru olarak kabul edilmektedir. E-devlet ön başvuru kabul edilen ya da başvurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıf tarafından muhtaç olduğu tespit edilen vatandaşın kendisine verilen randevu tarihlerinde gerekli belgesi SGK il veya ilçe müdürlüğüne bizzat teslim etmesi gerekiyor.

Başvuru sahibi tarafından teslim edilen belge, SGK müdürlükler tarafından değerlendiriliyor. Değerlendirmeler sonrası başvuru olumlu sonuçlanan kişi, Yeşil Kart almaya hak kazanıyor. Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçları, e-devlet üzerinden açıklanıyor.

Yeşil Kart Nasıl Alınır?

Yeşil kart almayı isteyenin öncelikle e- devletten veya sosyal yardımlaşm ve dayanışma vakfa giderek, gelir testine girmesi gerekiyor. Gelir test sonrası G0 sınıfı olduğu tespit edilen; gerekli belgeyle birlikte SGK il veya ilçe müdürlüğüne gidilerek, yeşil kart başvurusunu gerçekleştirebilir. Başvuru ve başvuru sahipleri tarafından teslim edilen belge; başvurulan SGK il veya ilçe müdürlüğü tarafında incelendikten sonra başvuru şartını taşıyan vatandaşın başvuruları kabul ediliyor.

Vatandaş, başvuru sonucunu öğrenmek için ALO 183 ya da ALO 144 Sosyal Destek hattından birini arayabiliyor. E-devlet sayfasının üzerinden de başvuru sonucu görüntülenebiliyor. Alternatif olarak, başvuru sahibi başvurduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı arayıp, başvuru sonucuna dair detaylı bilgi alabiliyor.

E-Devletten Yeşil Kart Başvurusu

Yeşil kartlara başvuru yapacak kişinin SGK çatısı altında herhangi bir sigortası bulunmaması gereklidir. Kişilerin yaşadığı hanelerin geliri de oldukça önemli bir konusur. Hanede yaşayanın kişi başı gelir ortalamalarının, asgari ücret 1/3’ü altında olması gerekmektedir.

Emeklilik durumu ve vergi kayıtı bulunan kişide yeşil kart başvurularını yapamaz. Kişilerin herhangi bir yerden emekliliği olmamış olması gereklidir. Çiftçilik kayıtı bulunan vatandaşın yeşil kart alma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca sadece Türk vatandaşının başvurusu dikkate alınır. 65 yaş üst kişiler ve yaşlılık aylığını almaya hak kazanan kişi, yeşil kart başvurusunda bulunabilir.

İhtiyaç sahibi vatandaş, yukarıda da bahsedildiği gibi yeşil kart ön başvurusunu e-devlet platform üzerinden gerçekleştirebiliyor. Vatandaş; e-devlet üzerinden gelir testlerine girdikten sonra SGK il veya ilçe müdürlüğüne giderek, yeşil karta başvurabiliyor. E-devletten yeşil kart başvurusunu ve İnternetten yeşil kart başvuru için aşağıdaki adımı uyabilirsiniz. E-Devlet yeşil kart başvuru için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal–hizmetler-sosyal-yardim-basvuru–hizmeti linkine tıklayarak başvuru formu doldurabilirsiniz.

Yeşil Kartlı Olmanın Avantajları

Yeşil kart sahibi vatandaş, sağlık ocağında, devlet hastanesinde ve devlete bağlı olan diğer sağlık kurumunda ücretsiz bir biçimde muayene olabiliyor. Aynı zamanda ilacını da herhangi bir katılım payını ödemeden yani tamamen ücretsiz şekilde alabiliyor. Ancak yeşil kartlının özel hastanede muayene olmak istediğinde ise muayene bedelleri, ilaç vb. tüm masrafı ödemesi gerekiyor.

Yeşil kart sahibi, aynı zamanda belediyeye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına gıda yardımları, kömür ve odun yardımları, elektrik desteği vb. aynı ya da nakdi yardım almak için de başvurabiliyor. Yeşil kartlı; ülkemizdeki belediyeye, kaymakamlığa, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına, Türkiye Cumhuriyeti Vakıf Genel Müdürlüğüne ve sosyal yardım yapan diğer kuruma ayni ya da nakit yardımı almak adına başvurabiliyor.

Yeşil kartlıya verilen en önemli yardımlar ise şu şekildedir; Gıda ile erzak yardımı, Odun ve kömür yardımı, Elektrik yardımları, Doğalgaz desteği, Kira yardımları, Çocuk için mama, bez ve süt yardımı, Çocuk için aşı yardımı, Çocuk için şartlı eğitim yardımı, Çocuk için SED yardımı, Kronik hasta için yapılan yardımlar, Engelli birey için yapılan yardımlar, Muhtaç asker, şehit ve gazi yakını için yapılan yardımlar, SS PE ve silikozis hastasına maaş bağlanması, Tüberküloz hastasına maaş bağlanması, Öğrenci için kırtasiye ve burs yardımı, Öğrenci için giysi yardımı, Giysi yardımları, Mobilya ile eşya yardımı. Alabileceğiniz yardımla ilgili detaylı bilgiler için ikametgahın bulunduğu yerde belediyeye ve sosyal yardımlaşmak ve dayanışma vakıfına danışabilirsiniz.

Yeşil Kart Ne İşe Yarar

Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan kişiye verilen belgelere denilmektedir. Kişiler bu kart ile prim ödemesini sadece Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezi, aile sağlık merkezi gibi hizmetden yararlanabilir.

Aynı zamanda başvuru yapıldığı durumda gebelik, eğitim, kömür, yaşlı, aşı, engelli yardımı da yapılmaktadır. Yeşil kartlara başvuru yapacak kişinin SGK çatısı altında herhangi bir sigortası bulunmaması gereklidir. Kişilerin yaşadığı hanelerin geliri de oldukça önemli bir konusur. Hanede yaşayanın kişi başı gelir ortalamalarının, asgari ücret 1/3’ü altında olması gerekmektedir.

Emeklilik durumu ve vergi kayıtı bulunan kişide yeşil kart başvurularını yapamaz. Kişilerin herhangi bir yerden emekliliği olmamış olması gereklidir. Çiftçilik kayıtı bulunan vatandaşın yeşil kart alma hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca sadece Türk vatandaşının başvurusu dikkate alınır.

65 yaş üst kişiler ve yaşlılık aylığını almaya hak kazanan kişi, yeşil kart başvurusunda bulunabilir. Yeşil kart sahibi, aynı zamanda belediyeye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına gıda yardımları, kömür ve odun yardımları, elektrik desteği vb. aynı ya da nakdi yardım almak için de başvurabiliyor.

Reklam
YORUMLAR YAZ