• YARIM ALTIN
  8.071,00
  % 1,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2053
  % -0,22
 • € EURO
  35,1156
  % -0,22
 • £ POUND
  41,0337
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  4,4662
  % -0,03
 • РУБ RUBLE
  0,3541
  % -0,63
 • BITCOIN/TL
  2165833,412
  % 0,28
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14
Reklam
Reklam

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımı
Reklam

Yurt dışında kredi kartı kullanımı sırasında hesaptan nakit çekmeyi düşünenler birkaç şeyi akıllarında tutmalıdır. Yurtdışı işlem yapabilmek için banka kartının açık olması gerekmektedir. Yurtdışı alışverişlere açık olmayan bir banka kartı ile yapacağınız seyahatlerde sürpriz yaşamamak için banka kartınızı internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığıyla yurt dışı işlemlere açabilirsiniz.

Başka bir ülkedeki banka kartından nakit çekildiğinde, para kartın ana hesabından ödenir. Ödemeler, nakit paranın, Türk Lirası’nın güncel döviz kuru üzerinden çektiğiniz para birimine çevrilmesiyle yapılır. Bankaların nakit çekme işlemlerinde kullandıkları düşük kurlar nedeniyle bu işlem sonucunda para kaybedebilirsiniz.

Evden ayrılmadan önce belirlediğiniz banka kartı hesaplarından birinden euro veya dolar gibi bir yabancı para biriminde para çekerek döviz kuru dalgalanmalarının etkisini en aza indirmek mümkündür. Yurtdışı seyahatine çıkmadan önce bankanızın uluslararası nakit çekme komisyonunu ve işlem maliyetlerini incelemenizde fayda var. Bazı bankalar çekilen tutara göre komisyon alırken, bazıları ise sabit ücret uygular.

Kredi Kartını Yurt Dışı Kullanımına Açma

Yurt dışında kredi kartı kullanımı nadirdir. Öncelikle, kredi kartının ülke dışında kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek için kartı veren bankayla görüşün. Yurt dışında kullanım için kartın kilidini üç yoldan biriyle açmak mümkündür. Bunun için aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

 • İnternet bankacılığının kredi kartı ayarları menüsü ile,
 • Bir istek oluşturmak için telefon bankacılığı ile,
 • Pozisyon için şubeye şahsen başvurarak.

Kredi Kartını Yurt Dışında Kullanmak Güvenli mi?

Kredi kartları hem yerel hem de uluslararası alanda yaygın olarak kabul edilmektedir. Ancak, kartın kopyalanma olasılığının farkında olmak önemlidir. Yurt dışında kredi kartı kullanımı sırasında birkaç yolla kartınızı kopyalatabilirsiniz. Bu nedenle dekont her işlemde gözden geçirilmelidir. Güvenlik nedeniyle mevcut limit çok yüksekse, kredi kartı limitini daha yönetilebilir bir düzeye indirin.

Kartınızın yurt dışında klonlandığı ve size ait olmayan bir hesapta kullanıldığı tespit edilir edilmez ilgili bankaya şikayette bulunmanız mümkündür. Bu durumda kart kullanıma kapatılır ve harcamanın kart sahibine ait olmadığı tespit edildiğinde banka zararı karşılar.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Önce kredi kartınızın yurt dışı ülkelerinde kullanılıp kullanılamayacağını kontrol etmelisiniz. Sonuç olarak kredi kartınızı seyahat ederken kullanırken sadece itibarlı kuruluşlarda kullanmalısınız çünkü bir “papağan” programı esnaflar tarafından kötü niyetli olarak kredi kartı bilgilerinin çalınması mümkün olabilir.

Ayrıca, yerel perakende fiyatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Nakit ile yapılan alışveriş ile kredi kartı ile yapılan alışveriş arasındaki farkın hissedildiği durumlar vardır. Kasada herhangi bir tatsız şoktan kaçınmak için maliyetleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Yine konaklama maliyetlerinde farklı kullanımlara dikkat etmek iyi bir fikirdir.

Reklam
YORUMLAR YAZ